Zinasız TCK pazara

Üç yasa birden
AKP, iki maddesi kalan TCK'yı çıkarmak üzere Meclis'i pazar günü saat 11.00'de olağanüstü toplantıya çağırdı. Meclis, TCK'nın yanı sıra Genel Kurul gündeminde bulunan ve sadece yürütme ile yürürlük maddeleri geri çekilen İstinaf Mahkemeleri ve Hukuk Muhakemeleri Usulü Kanunu tasarılarını da çıkaracak.
'İnisiyatif vermeyin'
Başbakan Erdoğan'ın, Brüksel'le Ankara arasında kurulan telefon köprüsü üzerinden Meclis'in üç yasayı görüşmek üzere toplantıya çağırılması talimatını verdiği öğrenildi. Erdoğan'ın, "İnisiyatif CHP'de olmasın" dediği de belirtildi. Ceza Muhakemeleri Usulü ile İnfaz yasaları ise daha sonra görüşülecek.

ANKARA - AKP, Brüksel'de varılan uzlaşma doğrultusunda Türk Ceza Kanunu (TCK) tasarısını, zinaya hapis cezası öngören düzenlemeye yer vermeden yasalaştırmak üzere Meclis'i pazar günü saat 11.00'de olağanüstü toplantıya çağırdı.
TBMM'nin olağanüstü toplanması ve TCK tasarısının yasalaştırılması kararı Ankara-Brüksel arasında kurulan telefon köprüsü sonrası uygulamaya konuldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB'nin genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen ile görüşmesinin hemen ardından Ankara'yı aradı. Grup Başkanvekili Faruk Çelik'e 'Meclis'e geç, olağanüstü toplantı önergesini hazırla' talimatı veren Erdoğan, AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi ile görüşmesi sonrasında da, "Meclis'i biz toplayalım, inisiyatif CHP'nin olmasın, Meclis yalnız TCK için toplanmasın. Diğer hukuk reformu yasalarını da çıkaralım" dedi.
Çelik de diğer Grup Başkanvekili Haluk İpek ile İstanbul'da bulunan TBMM Başkanı Bülent Arınç'a ulaştı. Arınç, akşam Ankara'ya döndü ve AKP'nin önergesini aldı. Erdoğan'ın saat 13.30 da Brüksel'den telefonla aradığı Arınç'ın olağanüstü toplantı çağrısını bugün yapması bekleniyor.
Başka kanunlar da gündemde
Grup başkanvekilleri Çelik ile İpek parlamentoda basın toplantısı düzenleyerek pazar günü Meclis'te TCK'nın yanı sıra 'istinaf mahkemeleri' olarak bilinen 'adli yargı ilk derece mahkemeleri ile bölge adliye mahkemelerinin kuruluş, görev ve yetkileri hakkında kanun tasarısı' ile 'Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı'nın da yasalaştırılacağını açıkladılar.
'Zinaya hapis girişimi olmayan konu' diyen Çelik, bu konuda önerge vermeyeceklerini ifade etmezken, tartışmada sorumluluğu CHP lideri Baykal'a yıktı.