Zirvede ODTÜ buluşması

Zirvede ODTÜ buluşması
Zirvede ODTÜ buluşması
ODTÜ Rektörü dün Erdoğan ve Gül'le görüştü. Erdoğan görüşmeden önce yine eleştirdi: Siz okulda molotof yapmayı mı öğretiyorsunuz?

ANKARA- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Göktürk-2’nin uzaya fırlatılışından itibaren sert bir şekilde eleştirdiği ODTÜ Rektörü Ahmet Acar’la dün bir araya geldi. Acar’ın talebi üzerine Başbakanlık Resmi Konutu’nda basına kapalı gerçekleşen görüşme bir saat sürdü. Acar, Erdoğan’dan sonra da Köşk’e çıkarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü. Acar’ın hem Erdoğan’a hem de Gül’e, 18 Aralık’ta ODTÜ kampüsünde meydana gelen tartışmalı olaylara ilişkin bilgi verdiği belirtildi.
Başbakan Erdoğan Acar’la görüşmeden önce Ankara Sanayi Odası’nın ödül töreninde, hem ODTÜ’yü hem de ODTÜ üzerinden CHP ’yi eleştirdi. Erdoğan, “Bu üniversitenin kampüsünde otomobil lastikleri yakılıyor. Bu okulun yönetimi, akademisyenleri, bu öğrencilere bu işi mi öğrettiler? Nasıl sapan kullanılır, hangi cins kullanılır? Araba lastikleri ne zaman, hangi ortamda, nasıl yakılır? Veya molotof nasıl yapılır, kimlere nasıl atılır? Bu mu öğretildi bunlara?” diye konuştu.
Erdoğan, Göktürk-2 uydusunun fırlatma töreninin yapıldığı ODTÜ’de gerçekleşen şiddete dayalı protesto eyleminin tam 10 gündür ülke gündemini işgal ettiğini belirterek basına da çattı: “Siz bu ülkenin sevincini milletçe paylaşmak için acaba ne zaman adımlar atacaksınız. Televizyon ekranlarında, gazete sayfalarında bunların avukatlığı yapılıyor. 10 gündür bu şiddet içerikli gösteri adeta kutsanıyor. Bütün bunlar yetmezmiş gibi anamuhalefet partisinin genel başkanı çıkıyor asla tasvip edilemeyecek bu şiddeti övüyor, bu eylemcilerin sırtını sıvazlıyor, onları teşvik ediyor ” diye konuştu.
CHP’yi de eleştirdi
Erdoğan ODTÜ ile ilgili CHP’yi de eleştirerek, “ BDP nasıl Doğu’da, Güneydoğu’da, diğer büyük şehirlerde masum çocukların eline taş verip onları polisin üzerine sürüp o çocukların arkasına saklanıyorsa, bugün de CHP gençlerin eline taş verip, molotof verip onların arkasına saklanıyor” dedi.
‘Ya insan gibi barınırsınız ya da ülke bulursunuz’
Başbakan Tayyip Erdoğan konuşmasında terör örgütünün 2012 yılını “kendileri için final yılı” ilan ettiğini belirterek, “Şimdi diyorlar ki ‘Finali bir yıl daha erteledik’. Avcunuzu yalayacaksınız. Siz bu ülkede bizimle final falan yapamazsınız. Ya insan gibi yaşar, bu milletin içinde barınırsınız yahut da kendinize yaşayacak başka ülkeler bulursunuz. Veyahut da ebediyen mağaralarda, inlerde kalırsınız ki biz sizi inlerinizde de bulacağız” dedi. Erdoğan sözlerine, “Ortada bir hak mücadelesi yok, ortada Türkiye’yi istikrarsızlaştırmaya yönelik karanlık bir çaba var” ifadesiyle devam etti.
Görevden mi alınacak?
Öte yandan ODTÜ Rektörü Ahmet Acar’ın hem Başbakan Tayyip Erdoğan hem de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesi, kulislerde “Ahmet Acar’ın rektörlükten alınacağı” yorumlarına da neden oldu. Ancak, görevden alma yorumu bir rektörün görevine son verme yöntemine uymuyor. Çünkü devlet üniversitelerindeki rektörlerin görevlerine, YÖK Denetleme Kurulu’nun ‘görevden alınma’ teklifiyle sonuçlanan soruşturma raporuyla start veriliyor. Bu rapor doğrultusunda YÖK Genel Kurulu’nda yapılacak oylamadan da ‘görevden alınmanın’ çıkması halinde cumhurbaşkanına bu yönde öneride bulunuluyor. Cumhurbaşkanı da rektörün kaderini belirleyen kararı bu sürecin sonunda veriyor.

Gül iki tarafı da uyardı


Türkiye’nin ilk yerli keşif uydusu Göktürk-2’nin fırlatılması törenine TÜBİTAK tarafından davet edilmediği ifade edilen Gül, ‘2012 Yılı TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri’nin verildiği törene ev sahipliği yaptı. Gül, ODTÜ’deki olaylara ilişkin tartışmaları üniversitenin adına atıf yapmadan şöyle değerlendirdi: “Bilim insanlarımızı ve bilim yuvalarımızı sahiplenmek, onların meselelerine ilgi göstermek, çalışma ortamlarını kolaylaştırmak başarılarımızın da temel faktörüdür. Bilim yuvalarımızı, bilim insanlarımızı kısır tartışmaların dışında tutmalıyız. Onların da gayret sarf ederek kendilerini bu tartışmaların dışında tutmaları gerekir. O zaman hep beraber motivasyonumuzu kaybederiz ve bir bakarsınız ki en büyük öncelikleri geri plana atarız.”