Zirveden umut çıktı

Zirveden umut çıktı
Zirveden umut çıktı

Fotoğraf: YASİN BÜLBÜL/AA

Tarihi zirveden olumlu adımlar çıktı. Başbakan mutabakat için MHP'nin de iknasını isterken, bu olmasa da yola devam edeceklerini söyledi.
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi
CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Kürt sorununun çözümüyle ilgili tarihi zirvesinden umut vaat eden kararlar çıktı. AK Parti Genel Merkezi’nde dün yapılan zirvede Kılıçdaroğlu’nun çözüm için TBMM çatısı altında ‘Toplumsal Mutabakat Komisyonu’ kurma önerisine Erdoğan ilkesel olarak katıldı ancak MHP ’nin ve BDP’nin de bu mutabakata katılmasını şart koştu. 

‘Temas sürsün’ önerisi
Başbakan Erdoğan, CHP’nin komisyon önerisinin MHP nedeniyle gerçekleşememesi halinde AK Parti-CHP temasının sürmesini de önerdi. Erdoğan, ETA ve IRA örneklerine gönderme yaparak “Bu iş muhalefetle birlikte oluyor” dedi.
Zirveye, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Grup Başkanvekili Mahir Ünal ile CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Genel Başkan Yardımcıları Faruk Loğoğlu ve Sezgin Tanrıkulu da katıldı. Görüşme yaklaşık 1 saat sürdü. 

Kırmızı dosyalar
Her iki liderin de kırmızı dosyalarla geldiği zirveden sonra ilk açıklama CHP adına Genel Başkan Yardımcıları Faruk Loğoğlu ile Sezgin Tanrıkulu’dan geldi. Görüşmenin olumlu geçtiğini ifade eden Loğoğlu, önerilerinin hayata geçirilebilmesi için TBMM’deki 4 partinin de ‘evet’ demesi gerektiğini söyledi. Loğoğlu MHP’nin tutumunun önemli olduğunu, bunun görüşmede AK Parti kanadınca da dile getirildiğini vurguladı. Görüşmede AK Parti kanadının “MHP’nin ikna edilmesi ve katkısının olması mutlaka gerekli” dendiğini aktaran Loğoğlu, içerik boyutuna girmeden öncelikle söz konusu komisyonun oluşturulması için çaba harcayacaklarını ifade etti. “Bütün hikmet bu komisyonun oluşturulmasında” diyen Loğoğlu, ‘B Planı’ denilebilecek MHP’siz bir yöntemin denenip denenmeyeceği konusunda ise şu değerlendirmeyi yaptı: “Önerimiz tüm siyasi partilerin katıldığı bir yapı öngörüyor. Sağlanamazsa hayata geçmesi mümkün olmayacak.” Loğoğlu sorular üzerine ‘Âkil İnsanlar Grubu’nu, ‘Toplumsal Mutabakat Komisyonu’ gibi olmazsa olmaz bir şart görmediklerini ifade etti.
Loğoğlu görüşmede Erdoğan’ın, komisyonun oluşturulmaması durumunda AK Parti ile CHP’nin konuyla ilgili görüşmelerini sürdürebileceği mesajını verdiğini de söyledi. Erdoğan’ın bu sözlerine görüşmede bir yanıt vermeyen CHP kanadı, sürecin TBMM çatısı altında olması için bu öneriye sıcak bakmadığını bildirdi. Zirvenin ardından AK Parti cephesinden açıklama ise Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik’ten geldi. Çelik, “CHP’nin bu girişimi, meseleye katkı sağlamak üzere elini taşın altına sokması, katkı vermeye dönük tutum sergilemesi sayın Başbakanımız ve partimiz tarafından memnuniyetle karşılanmıştır” dedi. Çelik, CHP’nin getirdiği yöntemin olumlu olduğunu fakat bir çıkmaz söz konusu olduğunu da sözlerine ekledi. “MHP ve BDP de bu yöntem üzerinde mutabık kılınabilirse AK Parti bu komisyonun kurulmasına ilke olarak olumlu bakmaktadır. Şu aşamada CHP’ye BDP ve MHP’yi ikna etmek görevi düşmektedir” diyen Çelik, görüşmede Erdoğan’ın 4. bir yöntem önerdiğini söyledi.
Toplumsal mutabakat komisyonu hayata geçmezse, CHP ile AK Parti arasında görüşmeye katılanlardan oluşacak heyetin görüşmeleri sürdürebileceğini belirten Ömer Çelik, Meclis dışında çalışmanın yapılması aşamasında bir mekanizmanın kurulmasını Erdoğan’ın önerdiğini dile getirdi. Çelik, “Eğer CHP bu girişiminde yalnız kalırsa AK Parti olarak CHP ile bugünkü isimlerin oluşturacağı heyetle bu konuları görüşmeye hazır olduğumuzu ifade ediyoruz” diye konuştu.

Uludere önerisi
İki parti arasında gittikçe gerilen ilişkilerin yumuşatılması için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir öneri getirdiği de belirtildi. CHP’li Faruk Loğoğlu, “Sayın Genel Başkanımız, son günlerdeki siyasi söylemlerin yumuşatılması için özen gösterdi ve Sayın Başbakan’a bunun için Uludere’ye birlikte gidebileceklerini söyledi” diye konuştu. Kılıçdaroğlu’nun bu önerisine Başbakan’ın yanıt anlamında herhangi bir tepki vermediği belirtildi. Çelik, “Gündemimizde böyle bir ikili ziyaret planı yok. Bakanlarımız bölgeyi ziyaret etti” dedi.

‘Akil İnsanlar Grubu önerisi baştan çöktü’
ATV’nin canlı yayınına katılan Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP’nin girişimini olumlu bir adım olarak görmesine karşın, MHP’nin ‘olumsuz’ tavrı nedeniyle hem Toplumsal Mutabakat Komisyonu hem de Akil İnsanlar Grubu önerisinin ‘baştan çöktüğünü’ söyledi. Erdoğan, CHP’nin önerilerinin hayata geçmemesi ihtimalini göz önüne alarak kendisinin, CHP ve AK Parti’nin süreci birlikte sürdürmesi yönünde fikir beyan ettiğini ifade etti ve ekledi: “Küfe sırtımızda bunu birlikte taşımalıyız. İktidar-muhalefet ortak çalışıp, somut adımlar atabilir” dedi. Erdoğan şu konulara değindi:
IRA örneği: İngiltere eski Başbakanı Tony Blair, IRA ile mücadelede onların çok ciddi desteğini aldığını ve başarılı olduğunu anlattı. İspanya eski Başbakanı Zapetero da ETA’yla mücadelede benzer şekilde başarılı olduklarını söyledi. Ancak, terör örgütünün parlamentodaki uzantısı (BDP) kendi iradesiyle çalışmıyor. Terör örgütünden gelen talimatla çalışıyor. Bu nedenle İrlanda ve İspanya’da olduğu gibi çözüme katılamıyorlar.
Uludere: DVD’lerini izledim. Bu görüntülerden orada ne olduğunu anlamanız mümkün değil. Giysileri aynı, katırlarda ne olduğunu bilemezsiniz. Anlık istihbarat yok, 10-15 gün öncesinden gelen istihbaratlar var. Biz bu konuda atılması gereken adımları attık. İlla burada farklı bir kelimeyi duyma gayretindeler. (Dersim’de özür dilendi, Uludere’de de böyle bir beklenti var sorusu üzerine) Şu anda aynı kelime kullanılsa bu iş sulh olacak mı? Yine istismar edecekler. Olay salt kaçakçılık değil. Kaçakçılığın başlangıcında ne var diye baktığınızda terör örgütünün beslenmesi, kaynak edinmesi var. Bireysel değil örgütsel bir olay var. Bakıyorsunuz, Uludere’nin evlatları da kullanılmış.

Kesinlikle görüşmeyiz
Kritik parti haline gelen MHP’den CHP ile görüşmeye kesin bir dille ret yanıtı geldi. CHP ile AK Parti liderlerinin görüşmelerinden yaklaşık 1.5 saat sonra MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yazılı bir açıklama yaptı. Bahçeli, CHP’nin terör sorununu kasıtlı olarak görmezden gelerek, ‘sözde Kürt sorununu’ her şeyin öznesi yapan düşüncesinin büyük sakıncaları beraberinde getireceğini dile getirdi ve ekledi: “Bu durum PKK’nın statü arayışına dayanak teşkil ederek, İmralı canisinin önerilerini kaygı verici düzeyde meşrulaştıracaktır.”