Zürih Savcısı hedefte: Engizisyon Mahkemesi'nin başkanı

Zürih Savcısı hedefte: Engizisyon Mahkemesi'nin başkanı
Zürih Savcısı hedefte: Engizisyon Mahkemesi'nin başkanı

Ömer Çelik

AKP'li Çelik, 'Türkiye Cumhuriyeti'nin bir bakanına soruşturma açmak Zürih savcısının haddine değil' dedi. Bozdağ: Bakan kendi görüşünü söylemeyecek mi?

ANKARA - AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Zürih Savcılığı’nın AB Bakanı Egemen Bağış ile ilgili soruşturma açmasını Engizisyon dönemine benzeterek "Zürih Savcısı’nın bir bakanın Türkiye Cumhuriyeti’nin bir bakanının fikir hürriyeti bağlamında görüşünü belirtmesine soruşturma açması Zürih Savcısı’nın haddine düşmez. Zürih Savcısı kendisini herhalde Engizisyon Mahkemesi’nin başkanı zannediyor" dedi.

AKP Merkez Yürütme Kurulu toplantısı öncesi AKP Genel Merkezi önünde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ömer Çelik, AB Bakanı Egemen Bağış’ın "soykırım yoktur" sözleri nedeniyle hakkında Zürih Savcısı’nın soruşturma açmasına tepki gösterdi. Çelik, Bağış’ın tarihsel bir konuda görüşünü belirttiğini belirterek şunları söyledi: "Zürih Savcısı’nın bir bakanın Türkiye Cumhuriyeti’nin bir bakanının fikir hürriyeti bağlamında görüşünü belirtmesine soruşturma açması Zürih Savcısı’nın haddine düşmez. Zürih Savcısı kendisini herhalde Engizisyon Mahkemesi’nin başkanı zannediyor. Sayın Bağış kimseye hakaret etmemiş, kimseyi rencide etmemiş, herhangi bir nefret suçu üretmemiş. Tam tersine bir konudaki görüşünü ifade etmiş. Şimdi bu konuda şunu söylüyoruz. ‘Soykırım vardır’ diyenler var ‘soykırım yoktur’ diyenler var. Bizim söylediğimiz şudur. Herkes görüşlerini açıkça söyleyebilsin ve arşivleri açalım. Tarihçiler uzmanlar bu konuda tartışsınlar. Siyasetin alacağı ya da meclislerin alacağı kararlarla fikir hürriyetinin üzerine ambargo uygulamayalım. Mahkeme yoluyla insanların bir konuda tarihsel bir meselede nasıl düşüneceğine karar vermek siyaset yoluyla ya da yargı yoluyla fikir hürriyetinin üzerine ambargo uygulamaktır. Bu ambargo bu şekildeki yargı kararları şeklinde benzer kararlarla ambargo uygulamak engizisyon döneminde kalmıştır. Zürih savcısının şu anda yaptığı bu uygulama engizisyon dönemine geri dönüşten başka bir anlam ifade etmez. TC’nin bir bakanına fikrini ifade ettiği için dava açmak da haddine düşmez."

BOZDAĞ: "BİR BAKAN KENDİ GÖRÜŞÜNÜ SÖYLEYEMEYECEK Mİ?"


Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AB Bakanı Egemen Bağış hakkında Zürih Savcısı’nın soruşturma açmasına tepki göstererek, "Bir bakan kendi görüşünü söyleyemeyecek mi? Bu kadar saçma bir şey olamaz" dedi. AKP Merkez Yürütme Kurulu toplantısı öncesi Genel Merkez önünde soruları yanıtlayan Bozdağ, Zürih Savcısı’nın AB Bakanı Egemen Bağış hakkında "Soykırım yoktur" ifadesi nedeniyle soruşturma açmasına yönelik değerlendirmelerde bulunan Bozdağ, iftiraların kanunlar çıkarmak suretiyle gerçeğe dönüştürülemeyeceğine vurgu yaparak, "Ermeni soykırımı iddiaları Türkiye devletine dönük bir iftiradır. Bunun iftira olduğunu herkes her yerde söyleyecektir. Öyle gözüküyor ki bu kanunlar uygulanmaz kanunlar" dedi. Bozdağ, "Düşünce ve ifade hürriyetine aykırı bir durum bilimsel araştırma hürriyetine aykırı bir durum her şeye aykırı bir durum. Yani oralarda hukuk devleti anlayışının ne kadar geride olduğunu demokratik anlayışın ne kadar geride olduğunun da bir göstergesidir. Bir bakan kendi görüşünü söyleyemeyecek mi? Bir ülkenin bakanı başka bir ülkede konuşurken görüşürken orayla ilgili o ülkede yaşananlarla ilgili veya kendi görüşleri ile alakalı düşüncelerini ifade demeyecek mi? Bu kadar saçma bir şey olamaz. Sayın Bağış kendi görüşlerini ifade etmektir. Özgür bir ülkenin bakanıdır. Öyle gözüküyor ki ifadesini kullandığı ülke özgürlüklere fazla tahammülü olmayan bir ülke. Ama onlar da öğrenecekler. Daha çok söylenecek bunlar çünkü" diye konuştu. (anka)