'Öz' Anadolu'nun yaşam mücadelesi


'Öz' Anadolu'nun yaşam mücadelesi

Yeşil-beyazlı Üsküdar Anadoluspor İstanbul İkinci Amatör Küme de grubunda alt sıralarda yer alıyor. FOTOĞRAF: EFKAN BUCAK

 


Spor / 27/06/2010

Üsküdar'ın iki 'Anadolu' kulübü liglerde mücadele ediyor. ÖzSahrayıcedit'ten devşirilen Anadolu Üsküdar 1908 Üçüncü Lig'de, orijinal Anadolu ise amatör kümede

Türk futbolunun tarihi kulüplerinden Üsküdar Anadoluspor, şu anda 2. amatör kümede yaşam mücadelesi veriyor. Tabii şimdi “Peki geçtiğimiz sezon 3. Lig’de Yükselme Grubu’nda yer alan takım kimdi?” diyebilirsiniz... O takım, Ali Fevzi Bir’in Özsahrayıceditspor’unun Üsküdar Belediyesi’ne devrinden sonra kurulan ayrı bir ekip. Resmi ismi de Anadolu Üsküdar 1908. Yani daha önce İstanbulspor için bu sayfalarda bahsettiğimiz durum Üsküdar ekibi için de geçerli.
Kökleri 1908’e kadar dayanan Üsküdar Anadolu’nun hikayesine gelince... Profesyonel liglerde Üsküdar Anadolu mücadelesine devam ederken, İmrahor’da kurulu bir Üsküdarspor vardı. Bir müteahhit bu takımı alıp Kadıköy’e götürdü. İsmi de Sahrayıceditspor yapıldı. Bir süre sonra kulübü, Susurluk Davası’nın en çok konuşulan isimlerinden biri olan Ali Fevzi Bir’e sattılar. Ali Fevzi Bir başkanlığındaki sarı-lacivertli takım amatörden 2. Lig’e kadar yükseldi. 

Kulüp Selimiye’ye devredildi
Fakat daha sonra Ali Fevzi Bir takımı satmak istedi. Bir’in bazı arkadaşları “Bu takım Üsküdar’ın takımıdır, Üsküdar’a yaraşır” diyince kulübü Üsküdar Anadolu’ya devretti. Ancak o sıralar Üsküdar Anadoluspor 3. Lig’de mücadele ediyordu ve camia iki kulübü birden kaldırabilecek durumda değildi. Bunun üzerine Üsküdar Anadoluspor yöneticileri 2. Lig’deki takıma kanalize olup 3. Lig’deki takımı Selimiyespor’a devretti. Ancak Selimiyespor profesyonel ligin masrafları karşısında dayanamadı, takım da çok kötü bir sezon geçirdi. Böylece 3. Lig’deki Üsküdar Anadoluspor 1. Amatör Küme’ye düştü. Hatta düştüğü 1. Amatör Lig’e maddi sorunlar nedeniyle katılamadı ve 2. Amatör’e kadar geriledi.
O sıralar Üsküdar’ın futbol camiası iki kulübü birleştirmek için çalışmalar yapar ancak Futbol Federasyonu’nun bu konudaki kuralları nettir. İki kulüp birleşirse alttaki takımın klasmanından başlanmak zorundadır. Bunun üzerine Özsahrayıceditspor’un ismi Anadolu Üsküdar 1908 olur ama logo ve renkler, orijinal Üsküdar Anadoluspor’unkiyle aynıdır.
Orijinal Üsküdar Anadolu’nun taraftarları, Sahrayıcedit’ten devşirilen ve profesyonel ligde yer alan takımın maçlarına gidiyor. Orijinal Üsküdar Anadolu ise 2. Amatör Küme 16. Grup’ta maçlarını boş tribünlerin önünde oynuyor. Başkan Abdülbaki Şimşek, Erdal Özbay (Anadolu Üsküdar’da da yönetici) ve birkaç yöneticinin daha gayretleriyle ayakta durmaya çalışan Üsküdar Anadolu’nun 3. Lig’deki Anadolu Üsküdar 1908’le ilişkileri gayet iyi. Yeri geldiğinde aynı tesislerden faydalanıyorlar, futbolcu alış verişinde bulunuyorlar. Ama bu iki kardeşten biri profesyonelde daha iyi durumda bulunurken diğeri amatörde zor günler geçiriyor.