'Derin' değerler ödül getirdi


'Derin' değerler ödül getirdi

Orhan Aytür/ Balık

 


Radikal Hayat / 01/06/2011

13. CMAS Dünya Sualtı Fotoğraf Şampiyonası'nda Türkiye bir altın, bir gümüş, iki de bronz madalya kazandı

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun (TSSF) ev sahipliğinde, Dünya Sualtı Federasyonu’nca (CMAS) Bodrum’da düzenlenen şampiyonaya Arjantin, Avusturya, Belçika, Brezilya, Şili, Hırvatistan, Danimarka, Fransa, Almanya, İtalya, İran, Japonya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Portekiz, Rusya, Güney Kore, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre ve Türkiye’den sporcular katıldı.
Şampiyonada Türk Milli Takımı, kaptan Bedri Sincar, Orhan Aytür, Asım Dumlu, Kerim Sabuncuoğlu ve Birkan Babakol’dan oluşan ekiple yarıştı. Dereceye giren ekipler önceki akşam Bodrum Kalesi’nde düzenlenen törende açıklandı.

Kategorik değerlendirme

Balık’ kategorisinde İtalya’dan Silvia Boccato birinci, Norveç’ten Lill Haugen ikinci, Türkiye’den Orhan Aytür üçüncü olurken ‘Yakın Çekim’ kategorisinde ilk üçte Slovenya’dan Rok Kovaciç, Belçika’dan Daan Delbare, İspanya’dan Arthur Josia Telle Thiemann yer aldı. ‘Temalı Yakın Çekim’ kategorisinde İspanya’dan Arthur Josia Telle Thiemann birinciliği, Fransa’dan Jean-Pierre Nicolini ikinciliği, Türkiye’den Orhan Aytür üçüncülüğü elde etti.
‘Modelsiz Geniş Açı’ kategorisinde İspanya’dan David Barrio Colongues birinci, Türkiye’den Kerim Sabuncuoğlu ikinci, Güney Kore’den Kwanghwi Kim üçüncü oldu. ‘Modelli Geniş Açı’ kategorisindeyse Türkiye’den Orhan Aytür birinci, İsveç’ten Jonna Bergström ikinci ve Hırvatistan’dan Danijel Frka üçüncü sıraya yerleşti.

Dünyanın en iyisi Orhan Aytür
Yarışmada bir altın ve iki bronz madalya kazanan Orhan Aytür, dünyanın en iyi sualtı fotoğrafçısı seçildi. Aytür’ün dünya şampiyonluğu Milli Takım sporcularına büyük sevinç yaşattı. Ödül törenine eski Devlet Bakanı ve AK Parti Mersin Milletvekili Kürşad Tüzmen, TSSF Başkanı İnkılap Obruk ve CMAS İkinci Başkanı Nyiri Ivan’ın da olduğu yaklaşık 1000 kişi katıldı.
Dünyanın en iyi sualtı fotoğrafçısı seçilen Orhan Aytür, tören sonrası , dünya şampiyonalarına Milli Takım olarak 2005 yılından itibaren katılmaya başladıklarını belirterek, “Türkiye’ye bu şampiyonluğu getirmek benim için çok büyük bir mutluluk. Şampiyonada çektiğimiz fotoğrafları çok çalıştık. Sualtı fotoğrafları önce kafada çekiliyor. Suyun altına indiğimiz zaman bunu hayata geçiriyoruz” dedi. (aa)