CHP'li Tarhan: Tuncelili bir genel başkandan daha anlamlı bir yüzleşme olabilir mi?


CHP'li Tarhan: Tuncelili bir genel başkandan daha anlamlı bir yüzleşme olabilir mi?

 


Politika / 28/11/2011

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Dersim konusunda "CHP tarihiyle yüzleşsin" çağrısına "CHP'nin Tuncelili bir genel başkanı var. Bundan daha anlamlı bir yüzleşme olabilir mi" diye yanıt verdi

ANKARA - Tarhan, “Bir Tuncelili AKP’ye genel başkan olabilir mi? Siz AKP’liler bunu içinize sindirebilir misiniz” diye sordu.  CHP’li Tarhan Meclis’te düzenlediği basın toplantısında İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan operasyonu eleştirdi. AKP’nin yargıyı kullanarak tehlikeli bir oyun oynadığını ileri süren Tarhan, önceden hazırlanmış bir senaryonun uygulandığını savundu. Tarhan, “Özel görevlendirilmiş emniyet müdürleri, Habur’daki hizmetinden memnun kalınmış, ancak bu hizmet ile yetinilmeyip yeni hedef İzmir’e konuşlandırılan, PKK-MİT görüşmesindeki deyimle, “ayarlanmış yargı görevlileri” ile hiç durmadan saldırıyorlar. Sipariş yargıya uygun sipariş bir hukuk uygulanıyor” dedi.

Sahte davalarla muhaliflerin başına çuval geçirmekte ustalaşanların şimdi de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başına çuval geçirmeye çalıştığını savunan Tarhan, “Asıl direncini kırmak istedikleri Büyükşehir ve Aziz Başkan değil, CHP ve ‘gavur’luğundan ödün vermeyen Aziz İzmir. Büyükşehir Belediyesine yapılan sözde operasyon AKP operasyonudur. Aslında AKP’nin yerel seçim startıdır. Buna en güçlü cevabı onların deyimişle ‘gavur’ bizim deyimimizle ‘Aziz’ İzmir halkı verecektir” dedi.

‘BU HERŞEYE ÖFKELİ ADAM ADETA ZEVK ALIYOR’
CHP Grup Başkanvekili Tarhan, Dersim tartışmalarına da değindi. CHP’nin geçmişiyle hesaplaşmasını talep eden Başbakan Tayyip Erdoğan’a önce kendi geçmişine bakma çağrısı yapan Tarhan şunları söyledi:

“Kendi geçmişine baksın. Geçmişinde halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmekten sabıka kaydı bulunan Başbakan bu konuda suç işleme kararlılığını sürdürüyor. Kutuplaşmayı derinleştirdikçe derinleştiriyor. Bu her şeye öfkeli adam bundan adeta zevk alıyor. Oysa o bugün şimdi ortada görülmeyen bazı radikal şahsiyetlerin önünde diz çökerek neredeyse başını okşatmıştı. 12 Eylül darbecileri tarafından “iyi çocuk” denilerek himayeye alındığını biliyoruz. Onlar sayesinde ve darbe hukukunu kullanarak bugünlere geldiğini unutmuş görünüyor”

‘BUNDAN ANLAMLI BİR YÜZLEŞME OLABİLİR Mİ?’
Toplumsal kamplaşmayı körükleme üzerine kurulu bu siyaset yapış tarzına Başbakan Erdoğan’ın artık son vermesini isteyen Tarhan, “CHP geçmişi ile yüzleşmiştir. CHP’nin Tuncelili genel başkanı olması bizatihi yüzleşmesi değil midir? Bundan daha anlamlı bir yüzleşme olabilir mi” dedi.

Başbakan Erdoğan’a, “Bir Tuncelili AKP’ye genel başkan olabilir mi? Siz AKP’liler bunu içinize sindirebilir misiniz? Tuncelili kaç kişi var aranızda” diye soran Tarhan, “Hz. Ali ile Atatürk resimlerini yan yana koyan Tunceliler mi CHP’nin geçmişinden utanç duymasını sağlayacak” dedi.

‘SAYIN BAŞBAKAN SİVAS’LA KİM YÜZLEŞECEK?’
İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanının ismini değiştirilmesi önerisini de değerlendiren Tarhan, “İstanbul’daki bir havaalanın adını değiştirmeye cesaret edemeyenler diğer havalananın adını değiştirmek istemekle bize yoklama mı çekiyorlar” diye sorarak şöyle devam etti:

“Anayasadan Türk adının silinmesini isteyenler bu adı sterilize ederek tek tek çıkarttıktan sonra yerine Arap adını koymayı mı tercih ederler yoksa.

Söyleyin kurnazlıkla kışkırtmaya çalıştığınız Tunceli’den kaç oy çıkarttınız.

Kubilay’a kıyanların günahları ile kim yüzleşecek Sayın Başbakan, torunları mı yoksa. 60 yıldır işlenen faili meçhuller, Jitem cinayetleri, Maraş, Çorum Sivas ile kim yüzleşecek. Ebu Suud Efendi ile gurur duyanlar mı yüzleşecek. Fırsatı ganimet bilip cumhuriyeti sanık sandalyesine mi oturtmak mı istiyorsunuz? Kendinize gelin, aynaya bakın, demokrasi tarihi kitabını gözden geçirin.”

‘CHP DEMOKRASİYİ İÇSELLEŞTİRMİŞ BİR PARTİDİR’
Tarhan Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili soru üzerine YSK’nın değerlendirme yaptığını, CHP olarak kendilerinin de bir değerlendirmeye kamuoyuna açıklayacaklarını söyledi.

Tarhan Dersim ile ilgili parti içinde farklı görüşler olduğu yönündeki değerlendirmeleri “CHP demokrasiyi içselleştirmiş bir partidir. Elbette farklı görüşler olabilir” diyerek karşıladı. Tarhan, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç’in “özür yetmez, tazminat da ödenmeli” açıklaması için tekraren, “CHP bu konuda yüzleşmesini tamamlamıştır. Tuncelili bir genel başkanı vardır” demekle yetindi.

Tarhan’a PKK’nın silah bırakma çağrılarıyla ilgili soru da yöneltildi. Dünyada hiçbir terör örgütünün silah bırakmadan, hatta kendini lağvetmeden barış masasına oturmadığını belirten Tarhan, silahın olduğu yerdi bir uzlaşma tartışma zemininin olamayacağını söyledi.(anka)