Tekstilci Akbalık Emek'in yatırımcısı


Tekstilci Akbalık Emek'in yatırımcısı

JALE ÖZGENTÜRK


Ekonomi / 12/01/2012

Emek Sineması'nın restorasyonunun yüklenicisi Kamer İnşaat'ın yarı yarıya ortağı Akbalık Grubu.

Beyoğlu’nda ünlü Cercle D’orient, İsketinj Apartmanı, Melek Apartmanı, İpek ve Rüya Sineması’nı kapsayan restorasyon projesi uzun bir süredir tartışılıyor.
Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait olan ve 1993’ten beri restorasyonu gündemde olan bina grubunun yüklenici firması Kamer İnşaat. Uzun süredir sessizliğini koruyan Kamer İnşaat sessizliğini bozdu ve ortaklarından Levent Eyüboğlu projeyi kamuoyu ile paylaşmaya başladı.
Eyüboğlu, Türkiye’de Hollandalı Multi Grubu ile Forum alışveriş merkezlerini kuran bir yatırımcı. Geçen yıl Multi’den ayrılıp yoluna Turkmall’la devam eden Eyüboğlu, aynı zamanda Göz Group’un sahibi Osman Ağca ile de Turkmall Üç Emlak Yatırım ve İnşaat şirketini kurdu. Eyüboğlu, Kamer İnşaat’ta önemli tekstilcilerden Malatyalı Ahmet ve Urfi Akbalık ile ortak.
12 milyon TL sermayeli Kamer İnşaat’ın yarı yarıya ortağı olan Akbalık Grubu seçimlerden sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın dinlenmek için seçtiği Antalya Belek’teki Ela Qality Resort Otel’in de sahibi.
Adı Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın bakan yardımcısı olarak geçen Ahmet Akbalık, 1985’ten beri tekstil ve konfeksiyon üretimi yapıyor. Aynı zamanda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Yardımcısı olan Akbalık’ın sahibi olduğu Özak Tekstil, Armani, Dolce Gabbana, Calvin Clein, Ferre, Ripley gibi dünyaca ünlü markalara tasarım ve üretim yapıyor. Grup, İntel Yapı şirketiyle inşaat sektöründe de faaliyet gösteriyor.
Projeyi anlatmak için mahkeme kararlarının çıkmasını bekleyen Eyüboğlu ile geçen hafta sohbet ettim.
Muhalefete rağmen Kamer İnşaat’ın proje konusunda kararlı olduğunu ve lehte çıkan mahkeme kararlarına dayanarak projeyi gerçekleştireceklerini vurguladı. Ruhsat için de engel kalmadığını ekledi.
Eyüboğlu, bu projeye klasik bir anlayışla yaklaşmadığını, itirazlar üzerine 400 otoluk otopark projesinden vazgeçtiklerini, binanın gabarisinin de önde bulunan Selkidoryan binasını geçmeyeceğini açıkladı. Eyüboğlu, internette yer alan imajların doğru olmadığını da söyledi.
Ancak “prestij projesi” olarak tanımladığı projenin fotoğrafları gelince açıkçası ben de hayal kırıklığına uğradım. Emek Sineması’nın taşınacağı bölüm büyük bir cam binadan oluşuyor. Binanın büyüklüğü de Selkidoryan’dan daha yüksek. 

Temel yaklaşım farklı
Bu arada Kamer İnşaat kararlı ancak şimdi ortada bir teklif daha var. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın (İKSV) teklifi. Eyüboğlu, “İlk yapacağımız iş, projemizi Bülent Bey’e (Eczacıbaşı) de anlatmak olacak. Anlatalım, o da bir rahatlasın diye düşünüyoruz. 6 ay bize verin diyor. Finansmanı bulun kamunun desteklemesi şart diyor. Oysa kamu desteğine ihtiyaç yok. Zaten İKSV ile çalışacağız” demişti. Eyüboğlu’nun bu açıklamalarından sonra Bülent Eczacıbaşı’na yorumunu sordum. O da bana basında da yer alan İKSV açıklamasını tekrar gönderdi.
Açıklamaya göre iki anlayışın uzlaşması zor. İKSV “temel anlayış farklılığından” söz ediyor ve Emek Sineması’nın bulunduğu yerde ve özgün haliyle korunmasında ısrar ediyor.
Projenin kamuoyu ile ayrıntılı tartışılması gerektiğine işaret edilen açıklamada “Emek Sineması’nın ticari kaygılar taşımayan, kâr odaklı olmayan bir projeyle kullanıma açılmasının mümkün olduğuna inanıyoruz” yorumu yapılıyor.
Şimdi ne olacak? Türkiye’nin iki ünlü işadamı anlaşabilecek mi? SGK’ya Radikal Kültür Servisi’nden Şenay Aydemir’in sorduğu sorulara yanıt gelecek mi?
Emek Sineması tartışması burada bitmez!