Çırağan'dan bir Bond geçti


Çırağan'dan bir Bond geçti

Sam Mendes, Naomie Harris, Daniel Craig, B r nice Marlohe, Ola Rapace, Barbara Broccoli, Michael G. Wilson (soldan sağa)

 


Radikal Hayat / 30/04/2012

Çekimleri Adana'dan sonra İstanbul'da devam eden 23'ncü Bond macerası 'Skyfall'un basın toplantısı dün Çırağan Otel'de gerçekleştirildi. Daniel Craig, yönetmen Sam Mendes ve yeni Bond kızları oradaydı...

Uluslararası basının yoğun ilgi gösterdiği toplantıya 007’yi üçüncü kez canlandıracak Daniel Craig, yönetmen Sam Mendes, yeni Bond kızları Naomie Harris ve Berenice Marlohe, filmde paralı asker Patrice’i canlandıran Ola Rapace ve yapımcılar Barbara Broccoli ile Michael G. Wilson katıldı. Broccoli’nin “Bond’un 50’nci yılında, yaratıcısı Ian Fleming’in en sevdiği şehirlerden İstanbul’dayız” dediği toplantıda ilgi tabii ki Daniel Craig ve bir Bond filmi çekmesi için epey sıradışı bir tercih olan Sam Mendes’teydi. 007’nin seks hayatından, formunu nasıl koruduğuna kadar türlü soruyu cevaplandıran Craig’in İstanbul’la ilgili yorumları dikkate değerdi. 15 yıl önce de İstanbul’a geldiğini söyleyen Craig, bu süre içinde birçok şeyin, özellikle de trafiğin çok değiştiğini söyleyerek Bond filmleriyle İstanbul’un geleneksel bağından dem vurdu. İzleyiciye çekim mekanlarının tadını hissettirmenin bir Bond geleneği olduğunu söyleyen Sam Mendes ise İngiltere’den geldikleri için bir ülkenin klişelere hapsolmasının ne demek olduğunu çok iyi bildiklerini, ‘Skyfall’da bu tuzağa düşmemeye çalıştıklarını, İstanbul’u klişelerle resmetmediklerini belirtti. Mendes, Bond deyince ilk akla gelecek isimlerden biri olmamasına rağmen kendini nasıl bu projenin içinde bulduğuna yönelik soruya ise Bond hikâyelerinin aksiyondan çok gerilim anlatıları olduğunu, gerilimin de her zaman ilgisini çektiğini belirtti. Tabii, Daniel Craig gibi inanıp güvendiği bir Bond’un projede olmasının da çok önemli olduğunu sözlerine ekledi. Daniel Craig de finansal problemlerden dolayı Bond’un çekim tarihinin, yapımcı MGM tarafından ertelendiği süre içinde Sam Mendes’le filme dair fikir alışverişinde olduklarını söyledi. Daniel Craig girdiğinden beri Bond’un karanlık taraflarına odaklanan serinin bu yeni bölümünde mizahi dokunuşlar olacağı da gazetecilerin oyuncunun ağzından alabildiği bir önbilgiydi.