Okulda en zor pazartesi psikolog desteğiyle başladı


 


Türkiye / 17/04/2007

Zafer İlköğretim Okulu, bir daha dönmeyecek dört eksikle dersbaşı yaptı. Öğrencilere sınıflarında, yaralı öğrencilere hastanede psikolojik destek verildi.

İZMİR - Zafer İlköğretim Okulu, bir daha dönmeyecek dört eksikle dersbaşı yaptı. Öğrencilere sınıflarında, yaralı öğrencilere hastanede psikolojik destek verildi.
Kapadokya gezisi yolunda 33 ölümle sonuçlanan kaza, İzmir'in dört okulundan yedi öğrencisini almıştı. Yedi öğrencinin dördü, Zafer İlköğretim Okulu'na gidiyordu. Dün sabah Eşrefpaşa'daki okula giden öğrenciler de veliler de üzgündü. 2-A sınıfından Büşra Güven ve Fatma Çalmanda, 1-B sınıfından İbrahim Alaş ve 8-B sınıfından Onur Çukurbaşı ölmüştü. Önce onlar için saygı duruşu yapıldı. Konak Milli Eğitim Müdürü Cihabir Çulhaoğlu'nun konuşmasının ardından öğrencileri, sınıflarda psikologlar bekliyordu.
Okul yöneticileri, psikologların öğrencilerle görüşmesinin olumlu geçtiğini söylerken, Türkiye Psikologlar Derneği Travma Grubu Başkanı Şener Karaman, "Öğrenciler yas tutacak, ağlayacak, yalnız kalmak isteyecek. Biz de onlara yardımcı olacağız. Okul, çocukların normal hayata dönmesi için en önemli kurum. Bu yüzden rehabilitasyon okulda olmalı" dedi.
Hayat devam ediyor...
Çocuklarını okula bıraktıktan sonra okul önünde bekleyen velilerin içinde, kazada eşi Elif ve 2-A sınıfında okuyan kızı Fatma'yı kaybeden İbrahim Çalmanda da vardı. 7-A sınıfında okuyan diğer kızı Başak'ı okula getirmişti: "Evde eşimin ve kızımın eşyalarını kokluyorum. Bu acıyı kaldırmak çok zor. Şimdi tek varlığım Başak. Onunla hayata tutunmaya çalışıyorum."
Abdülkadir Sevinç, kızı Azize'yi kaybetmişti: "O kadar kişiyi bu otobüse kim bindirdiyse, hesabını versin." Kazada eşi Fatma ve oğlu Onur'u kaybeden, kızı yaralanan Bekir Çukurbaşı, okul idaresine tepkiliydi:
"Paramız yoktu, teyzelerinden para alarak geziye katıldılar. Okul yöneticileri 'Adam başı 65 YTL ama eşiniz ve iki çocuğunuzu 130 YTL'ye götürebiliriz. Çocuğunuzun biri ikili koltuğun ortasında oturup gidebilir' dediler. Otobüs tıklım tıklımdı, müdür de gördü. Bana 130 YTL içinde sigorta masrafı da olduğunu söylediler. Ama şimdi sigorta belgesini veremiyorlar."
Aynı kazada Atatürk Lisesi'nden Gülbin Koca, Göztepe Kız Meslek Lisesi'nden Özlem İncesu, Selma Yiğitalp Lisesi'nden de Naz Tömek yaşamını yitirmişti.
İzmir Valisi M. Cahit Kıraç, bundan sonra bu tür gezilere yönelik denetimlerin artırılacağı uyarısında bulundu: "Otobüsün bu seyahati yapabilecek kapasitesi var, ama geziye izinsiz katılanlarla sayı artmış. Böylece yasal olmayan bir durum çıkmış."
Bakan: Veliler geziden tedirgin
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de kazayla ilgili adli soruşturma ve idari incelemenin devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu: "Bir taraftan adli soruşturma devam ediyor, bir taraftan idari inceleme devam ediyor. Sonucunda ihmali olan, yanlışı olan varsa gerekli ceza verilecek."
Çelik, kazanın ardından okul gezileri konusunda tedirginlik yaşandığını da ifade ederek, gezilerin ders kadar gerekli olduğunu söyledi. Çelik, "Ancak azami dikkati göstermek zorundayız" dedi.