Köylüyle jandarmanın su savaşı can aldı


Köylüyle jandarmanın su savaşı can aldı

Yıldızeli Kaymakamı Hüseyin Güney köylüleri ikna edemedi, köylüler kaymakamı taşladı.

 


Türkiye / 26/06/2008

Sivas'ta Bayat köylüleri beş yıldızlı otele su götürmek için yapılmak istenen sondaj çalışmasına karşı çıkınca olaylar çıktı. Kaymakam taşlandı, jandarma gazla müdahale etti, bir köylü öldü

 

 

FOTOĞRAFLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

 

ERAYDIN AYTEKİN/ HALİFE YALÇINKAYA

 

SİVAS - Yıldızeli ilçesine bağlı Bayat köyünün arazisinden su alınması için başlatılan çalışmalara köylülerin tepki göstermesi üzerine başlayan gerginlik sürüyor. Jandarma dün köylüleri gaz bombası kullanarak dağıtmıştı. Bundan etkilenerek hastaneye kaldırılan köylülerden 85 yaşındaki Ömer Soyutek taburcu edildikten sonra gönderildiği köyde öldü. Soyutek'in ölüm nedeni otopsi sonrası belli olacak.

Yıldızeli'ne bağlı Kalın Belediyesi sınırları içerisinde bulunan ve kaplıca turizmini geliştirmek amacı ile 5 yıldızlı otel yapılması planlanan sıcak Çermik Kaplıcası'nın içme suyu ihtiyacı için 20 kilometre uzaklıkta bulunan ve yaklaşık 1000 kişinin yaşadığı Bayat Köyü’ndeki Üçemağzı Mevkii'nde sondaj çalışması yapılması kararlaştırdı. Bölgedeki kaplıca turizminin geliştirilmesi amacı ile BELDES kapsamında Kalın Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalara, belediyenin olanaklarının yetersizliği üzerine İl Özel İdare destek verdi. Arazilerindeki su kaynaklarının kesileceği ve kendileri ile birlikte Navruz ile Menteşe Köyü'nün de susuz kalacağını öne süren köylüler, çalışmaların durdurulmasını ve suyun götürülmemesini istedi.

 

Köylüler kaymakamı taşladı

Köylüler, bölgede yapılan araştırmalarda kota farkı nedeni ile en uygun kaynağın burası olduğu ve yaklaşık 220 metre derinlikten su çıkarılacağı ve köyün mevcut suyunun olumsuz etkilenmeyeceğine ilişkin ikna çabalarına rağmen ikna olmadı. Bölgede sondaj çalışması yapılabilmesi için yol yapım çalışmaları amacı ile köyden geçerek bölgeye götürülmek istenen iş makinaları dün köylüler tarafından taşlandı. Jandarma ekiplerinin müdahale etmesiyle birlikte köyde gerginlik yaşandı. Sayısı yetersiz olan jandarmanın 300 dolayındaki köylüyü dağıtmak ve olayları engellemek için biber gazı kullanması nedeni ile köylülerden Ayşe (36), Ömer (85), Bilal (35), Halil (35) ve Zeliha Soyutek (14) ile Fadime Şahin (36), ambulansla Yıldızeli Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Gazdan etkilenen köylülerden Fadime Şahin ve Ömer Soyutek, Sivas Numune Hastanesine sevk edildi. Tedavisi yapılan köylüler daha sonra taburcu edildi. Olay sonrasında köylüleri yatıştırmak için gelen Yıldızeli İlçe Kaymakamı Hüseyin Güney de tepki görerek taşlandı.

 

Köyde öldü

Numune Hastanesi'nde tedavisi yapıldıktan sonra köyüne gönderilen 85 yaşındaki Ömer Soyutek bu sabah öldü. Soyutek'in dünkü olaylar sırasında evinin merdivenlerinde oturduğu ve atılan gaz bombalarının merdivenin dibine düştüğü ileri sürüldü. 8 çocuk babası Ömer Soyutek'in ölmesi köylülerin tepkisini artırdı. Adli işlemler ve otopsi yapılması için beklenen savcının köye gelmemesi tepki çekti. Yakınları cenazenin ilçe merkezine götürülmesine önce tepki gösterdi. İkna çabaları ardından cenazesi evinden alınıp minibüse konularak otopsi işlemlerinin yapılması için Yıldızeli Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Olaylar sırasında mağdur olduklarını öne süren köylüler, ilçe yöneticilerine tepki gösterdi.

 

İş makinaları ve jandarma çekildi

Bölgede yeni tepkiler oluşmaması için jandarma ekipleri ile su sondaj çalışmasının yapılacağı bölgede yol yapım çalışmalarını sürdüren iş makinaları köyden ayrıldı. Yaşlı adamın cenazesinin otopsi işlemlerinin ardından toprağa verileceği bildirildi. Ömer Soyutek'in kesin ölüm nedeni otopsi işlemlerinden sonra belli olacak. Yakınları, otopsi sonucuna göre suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Bayat Köyü'ndeki gerginlik ve kaymakamın taşlanması ile ilgili oldukları öne sürülen Gülbeyaz Yiğitsoy ile oğlu Yavuz Yiğitsoy, jandarma ekipleri tarafından gözaltına alındı. Gözaltındaki anne ve oğulun jandarmadaki sorgusu sürüyor. (dha)