'Bir ruble yiyorsak, üç ruble polise ve mafyaya veriyorduk'


'Bir ruble yiyorsak, üç ruble polise ve mafyaya veriyorduk'

 


Türkiye / 26/05/2009

Antalya'da Hollywood starlarıyla açılan Mardan Palace'ın sahibi Telman İsmailov, 1990'lı yıllarda ülkesinde polis ve mafyanın baskısı karşısında nasıl davrandığı sorusunu 'Bir ruble yiyorsak, üçünü de onlara veriyorduk' diye yanıtlıyorİSTANBUL - Antalya Kundu’da 1.4 milyar dolara mal olduğu iddia edilen lüks Mardan Palace adlı oteli ve Hollywood yıldızlarının katıldığı görkemli açılışıyla Türkiye’nin gündemine giren Azeri asıllı Rus vatandaşı Telman İsmailov’un ilginç bir yaşamöyküsü var. İsmailov ilk kez 2007 yılının ortalarında Rusya’nın Financial Times’ı sayılan itibarlı Vedomosti gazetesinin kendisiyle Moskova yakınlarındaki malikânesinde yaptığı söyleşide geçmişi ve özel yaşamıyla ilgili ilginç açıklamalarda bulunmuştu.

AST adı çocukların isminden
İsmailov, 90’lı yıllarda mafya ve polisten çektiklerinden, Moskova’daki lokantası Praga’yı neden hayatının sonuna kadar satmamayı düşündüğünü, öğrencilik yıllarından hobilerine kadar birçok bilinmeyen yönünü ilk kez anlatmıştı. İşte Telman İsmailov’un Vedomosti gazetesinde yayımlanan söyleşisinden bazı bölümler:
Bakü’de ev hanımı bir annenin ve tekstilci bir babanın 12 çocuğundan biri olarak dünyaya gelen Telman İsmailov, Azerbaycan Halk Ekonomi Enstitüsü’nü bitirdi. Askerliğini tamamladıktan sonra Moskova’daki Plehanov Akademisi’nde de eğitim gören İsmailov, henüz üniversite birinci sınıf öğrencisiyken ticarete atıldı.
1982 yılında Moskova’ya taşınarak Ticaret Bakanlığı’nda ekonomist olarak çalışmaya başlayan geleceğin milyarderi, 1988 yılında ‘Ticari Hayır Firması’ adlı ilk şirketini kurdu. İsmailov, 1989 yılında ise adını çocuklarının isimlerinin ilk harflerinden (Alik, Sarman, Telman) alan AST şirketinin temelini attı.
Şirketi kurmasının ardından 1.5 yıl içinde 600 bin ruble yatırımla Moskova’da 52 mağaza ve Lujniki Stadyumu’nun etrafında bir pazar yeri (Lujniki pazarı) açan işadamı, o yıllarda polis ve mafyanın baskısı karşısında nasıl davrandığının sorulması üzerine ise, “Bir şekilde hallediyorduk. Bir ruble yiyorsak, üç ruble veriyorduk” demişti.

‘Praga’yı hiç satmayacağım’
Telman İsmailov, 1990’ların ortalarında satın aldığı ve 30 milyon dolar yatırım yaptığı tarihi Praga Restoranı’nı satmayı düşünüp düşünmediğinin sorulması üzerine ise şunları söylemişti: “Diyorlar ki tarihi bir yermiş. Moskova’nın kalbiymiş. Ama ben ‘Praga’yı hiçbir zaman satmayacağım. O benim geçmişimin bir parçası. Akşam kapısından içeri girdiğimde arkadaşlarımı, uzun elbiseli kadınları görmek değişilmez bir mutluluk. Çok özel bir atmosferi var. Ve öyle ki, ‘Praga’ bana kâr getirmeyen tek yer. Dedim ya, havasını seviyorum.”

31 şirketi idare ediyor
“Benim işim politik risklere bağlı değil” diyen milyarder, Rusya’daki aktiflerinin önemli bölümünün Moskova bölgesinde olduğunu söylüyor. İsmailov, “Herhalde bu Moskova’daki devlet görevlileriyle özel bir ilişki kurmadan mümkün değildir” diyen muhabire ise “Mümkündür” diye cevap veriyordu.
Sık sık şatafatlı eğlenceleriyle gündeme gelen Azeri asıllı Rus oligark Telman İsmailov, AST Şirket Grubu bünyesindeki 31 şirketi idare ediyor. Tekstilden matbaaya, kuyumculuktan inşaata kadar birçok alanda yatırımları bulunan AST Şirketler Grubu’nun yıllık cirosu 7 milyar dolar civarında. Şirketin en büyük yatırımları Moskova ve St. Petersburg’da. Antalya’da açılışını yaptığı otelin yanı sıra Türkiye’de beş otele daha sahip olan İsmailov, Bulgaristan, Hırvatistan ve Karadağ’da da Antalya’daki otelin benzerlerinin inşaatını planlıyor. İsmailov şirketin hisselerini çocuklarıyla paylaşıyor.

2 bin adet saati var
Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov’a da çok yakın olan Telman İsmailov’un 1.5 milyon dolarlık Rolls Royce otomobili var. Ünlü milyarderin en büyük tutkusu ise sahibi olduğu dev saat koleksiyonu. İsmailov koleksiyonunda 2 bine yakın saati olduğunu söylüyor.
Telman İsmailov’un milyarderliğe giden öyküsü, Rusya’da sosyalist sistemin dağılmasından kısa sonra büyük servetleriyle adlarını duyurmaya başlayan Roman Abromoviçlerden, Oleg Deripaskalardan, Vladimir Potaninlerden farklı değil. Onlar gibi yoluna çıkanları ‘bir şekilde aşmış’, güçlü dostlar elde etmiş ve bugünlere gelmiş. İsmailov belki onlar kadar zengin değil ama şimdilik Türkiye’ye en büyük yatırımı yapan Rus oligark unvanının sahibi. Bir Azeri Yahudisi olan İsmailov aynı zamanda Yahudi lobisinin önde gelen isimlerinden biri. Kendisi Avrasya Yahudileri Konferansı adlı örgütün Başkan Yardımcılığı’nı yürütüyor. (Radikal)

Çılgın partileriyle tanınıyor
Rusya’nın en zengin 100 kişisi arasında bulunduğu öne sürülen Telman İsmailov, sık sık şatafatlı eğlenceleriyle gündeme geliyor. 2004’te İbrahim Tatlıses’i doğum günü için Moskova’ya davet eden İsmailov, üç ay sonra da yılbaşı gecesi için bir parti düzenlemiş, bu partiye Mariah Carey, Ricky Martin ve Robbie Williams’ı çağırmıştı. İsmailov, 2006’da da Jennifer Lopez’i Moskova’daki doğum günü partisine davet etmiş ve kendisine 15 dakikalık konser için 2 milyon dolar ödemişti. Ancak özel günlerde çılgın partiler düzenlemek yalnızca Telman İsmailov’a özgü değil. Roman Abromoviç kız arkadaşının sanat galerisinin açılışı için Moskova’ya ünlü şarkıcı Amy Winehouse’u getirmişti. Andrey Melniçhenko 2005 yılındaki düğününde şarkı söyleyen Christina Aguilera’ya 2 milyon dolar, bir zamanlar Forbes’ın dünyanın en zenginleri listesinde 25. sırada yer alan Vladimir Potanin yeni yıl partisi için George Michael’a 3 milyon dolar ödemişti.

Bunu hepsi yapıyor
Geçtiğimiz günlerde sevgilisinden yediği dayakla gündemin ön sıralarına çıkan Rihanna da geçen yıl alüminyum kralı Oleg Deripaska’nın davetinden 500 bin dolar almıştı. Yani batılı şarkıcılara bir konser için büyük paralar ödemek kolay para kazanan oligarkların âdeti.