Marsel'in gözü üçüncü turda


Marsel'in gözü üçüncü turda

Milli tenisçi, ilk üç setin ikisini kaybetmesine karşın dördüncü ve beşinci setlerde 7-5?lik sonuçlarla ikinci tura çıkmayı başardı. FOTOĞRAF: AP

 


Spor / 03/09/2009

Marcel İlhan, ilk defa ana tabloda yer aldığı Amerika Açık birinci turunda Belçikalı Christophe Rochus'u beş sette geçip ikinci tura yükseldi. 22 yaşındaki raket, bugün Amerikalı John Isner'le üçünçü tur için karşılaşacak

NEW YORK - Tenis takviminin dördüncü ve son ‘grand slam’in de Marsel İhan rüzgarı esiyor. Milli tenisçi bu sezon 129.’su düzenlenen Amerika Açık Tenis Turnuvası’nın ilk gününde tek erkeklerde Belçikalı rakibi Christophe Rochus’u beş set sonunda geçip ikinci tura yükselmişti. Şimdi hedef bir adım daha atabilmek.
Amerika’nın New York kentindeki USTA Tenis Merkezi Kortları’nda oynanan sezon sonu ‘grand slam’inde ilk turda dünya klasmanında 72. durumda bulunan Belçikalı Christophe Rochus ile karşılaşan Marsel, rakibi karşısında oyuna iyi başlayamamış ve açılış setini 6-3 kaybetmişti. Kendisi için kritik sayılabilecek maçın ikinci setinde toparlanmayı başaran 22 yaşındaki oyuncu, seti 6-3 kazanmayı başardı.
Maçın üçüncü setinde yine istediği oyunu korta yansıtamayan Marsel, bu seti de ilk setin skoruyla yitirdikten sonra seyirciler açısından oldukça keyifli iki set ikinci tura çıkan ismi belirledi. Nazmi Bari’den sonra Türkiye’nin bir ‘grand slam’ turnuvasında ana tabloda mücadele etmeye hak kazanan ikinci erkek tenisçisi olan Marsel, hem dördüncü hem de beşinci setleri çok çekişmeli bir mücadeleden sonra 7-5’lik skorlarla kazanarak adını bir üst tura yazdırdı ve Türkiye adına önemli bir başarıya daha imza attı. 

Yeni rakip John Isner
Genç raketin ikinci turdaki rakibini belirleyen karşılaşmada ise ev sahibi tenisçi John Isner, Rumen rakibi Victor Hanescu’yu üç sette geçmeyi başardı. İlk seti sadece bir oyun vererek kazanan dünyanın 55 numarası, turnuvanın 28 numaralı seribaşı karşısında diğer iki sette zorlanmasına karşın tie-breaklerde ayakta kalan taraf oldu ve setleri 7-6’lık sonuçlarla kazanıp ikinci tura yükseldi. İki yıldır bir ‘grand slam’ turnuvasında ilk kez maç kazanan 24 yaşındaki Isner’le Marsel bugün karşı karşıya gelecek. 

Favoriler yola devam ediyor
Öte yandan Amerika Açık’ta hem tek erkeklerde hem de tek kadınlarda ilk üç seri başları yollarına devam ediyor. Kadınlarda dünyanın ve turnuvanın bir numarası Dinara Safina, ilk tur mücadelsinde Olivia Rogowska karşısında zor anlar yaşasa da ikinci tura yükseldi. İlk seti kaybeden Rus raket diğer iki seti kazandı ve yoluna devam etti. Williams kardeşlerden küçük olanı Serena, vatandaşı Alexa Glatch’a iki sette sadece beş oyun kaybederken, ablası Venus, oldukça sıkıntı yaşadığı maçta Rus raket Vera Dushevina’yı üç sette geçebildi.
Tek erkeklerde de sürpriz yaşanmadı. Dünyanın bir numarası İsviçreli Roger Federer, Amerikalı Devin Britton karşısında hiç zorlanmadan ikinci tura üç set sonunda ulaşmayı başardı. İlk turda daha çok zorlanan İngiliz Andy Murray’de Ernests Gulbis’i 7-5, 6-3 ve 7-5’lik setlerle ikinci tura yükselmeyi başardı. (Spor Servisi)