Amatör sahanın profesyonelleri


Amatör sahanın profesyonelleri

İstanbul?da Sultanbeyli Belediyespor ve Leventspor gibi iddialı takımlar birçok profesyonelden dönme futbolcu oynatıyor. FOTOĞRAF: Efkan Bucak

 
EFKAN BUCAK


Spor / 12/11/2009

Türkiye amatör liglerinde özellikle 3. Lig'e çıkmayı hedefleyen takımlar profesyonelden dönme futbolcuları kadrolarına dahil ediyor. Oyuncuların kimi maddiyet kimi zevk için amatöre dönüyor

EDİTÖRDEN
Daha önce yine bu sayfalarda yazdığımız üzere amatör kümelerde birçok futbolcu para karşılığı oynuyor. Hatta birçok isim profesyonel takımlarda para ve kadro sıkıntısından sıkılıp daha iyi imkânlar için amatör kümelerde oynamayı tercih ediyor. Bu haftaki manşetimizi buna ayırdık ve futbolcular niye amatörü tercih ediyor, işin izindeki insanlara sorduk.


Profesyonel liglerde takımların azalması, 3. Lig’de 30 yaş sınırı, amatörden profesyonele çıkma yarışında üst düzey mücadele olması nedeniyle son yıllarda birçok futbolcu profesyonel kariyerlerini bırakıp amatörde forma giyiyor. Biz de bu konuyu olayın kahramanlarına erbaplarına sorduk, ilginç yanıtlar aldık:

Sedat Şengel (38, Galatasapor): Aralıksız 12 yıl profesyonel oynadıktan sonra futbolu bırakmış serbest meslekte iş hayatına atılmıştım. Amatörü düşünmüyordum ancak daha sonra THY Takımı hem iş hem de oynama tekliyle gelince kabul ettim. Profesyonellikle amatörlük arasında bence büyük fark var. Şu anda ikisinde de para kazanamıyorsunuz bu nedenle bu işi yapacakarkadaşlar profesyonel yapmalı zira oranın havası gerçekten çok farklı.

Burak Gündoğdu (30, Fatih Hilalspor): Sinopspor ve Bafra Belediyespor’da profesyonel forma giydim. Üçüncü Lig’de 30 yaş üstü futbolculara izin verilmediğinden amatöre döndüm. Beden Eğitimi Meslek Yüksek Okulu mezunuyum ve kendi işim var. Buraya biraz da hatır üstüne, spor yapmak için geldim.
Serdar Köylü (27, Beylikdüzüspor): Futbola amatörde başladım daha sonra Tepecik’te profesyonel oynadım, 3 yıldır tekrar amatördeyim. Futbolun dışında kendime ait bir işyerim var şu anda. Bence profesyonel ve amatör kulüpler arasında fark yok, hatta oynadığım kulüpler profesyonelden çok daha iyi imkanlar sağlıyor. Profesyonelde büyük sözler veriliyor ve tutulmuyor. Ben 3. Lig’de şampiyonluk yaşadım ama primlerimi alamadım oysa amatörde Bayrampaşa ve Küçükçekmece’de şampiyonluk primlerim hemen verildi. 

Umut Çelik (24, Cerrahpaşaspor): Hiç profesyonel olmadım ancak Galatasaray ve İstanbulspor alt yapılarında oynayıp Genç Milli Takım’da da yer aldım. Profesyonelden dönen futbolcularla da oynadım. Tabii futbolcunun niye döndüğü önemli. Çoğunluğu ya boşta kaldığı ya da para için geliyor. Tabii geldiği takımın hedefi de önemli. Gelen bu oyuncuların ‘amatör’lerin önünü kestiğiniyse düşünmüyorum. İyi oynayan zaten kadroda kendine yer bulur.

Ersan Demir (29, Paşabahçespor): 24 yaşında maddi nedenlerle amatöre döndüm. Pişman değilim, sonuçta amatörde hep iddialı takımlarda oynayıp Türkiye finalleri gördüm. 3. Lig’de birçok takım iyi yönetilmiyor ve verilen sözler tutulmuyor. Amatörde böyle bir sıkıntım olmadı.

Şenol Demir (Ümraniyespor T. Dir.): Yaşı genç olan futbolcular özellikle parasal nedenlerle amatöre dönüyorlar. Bence bu iyi bir şey değil. Ben iddialı amatör takımlarda birçok profesyonelden dönme futbolcuyla çalıştım. Birçoğu adaptasyon sorunu yaşıyor. Bizim gibi iki idman yapan kulüplerde sorun yok ancak birçok amatör takım akşam tek idman yapıyor, bu da o futbolcular üzerinde olumsuz etkiler yapıyor.

Erol Özbek (Futbolcu Menajeri): Profesyonel futbolculuk yaşamımı sona erdirdikten sonra hatır için ben de amatöre dönmüştüm ancak günümüzde futbolcuların çok genç yaşta amatöre dönmelerini tasvip etmiyorum. Birçoğu kadrolarda yer bulamadıkları veya maddi nedenlerle amatöre dönüyor. Amatörde bir futbolcu sezon başında gönderilirse başka takıma gidemediği için tüm sezonu yanıyor bu nedenler gerçekten iddialı, hedefi olan takımlara gidilmeli.

Bakırköy geçmişini arıyor
1989’da İkinci Lig şampiyonu olan ve üç yıl Birinci Lig’de oynayan Bakırköyspor artık Süper Amatör Küme’de oynuyor.

Birinci Lig’de, 1990-1991 sezonunun ilk haftasında Aydınspor, Fenerbahçe’yi deplasmanda 6-1’lik tarihi bir hezimete uğratırken aynı gün ligin diğer yeni takımı Bakırköyspor, Ankaragücü’nü 7-1 mağlup ederek lige ‘merhaba’ diyordu. İstanbul’un nezih ilçelerinden Bakırköy’ün 1949’da kurulan yeşil-siyahlıları 3 sezon Birinci Lig’de oynadıktan sonra İkinci Lig’e düştü. Birinci Lig’deki yıllarında ligin en renkli takımlarından biri oldular. Bugün her futbolsever için Bakırköyspor dendiğinde akla hemen Polonyalı ikili Piotr Nowak ve Jaroslaw Araskiewicz’in isimleri gelir. Ayrıca Michael Kraft, Cevad Prekazi, Iosif Rotariu gibi efsane isimler de kariyerlerinin son döneminde yeşil-siyahlı formayı terletti. Orkun Usak, Emre Güngör, Fatih Akyel, Hasan Vezir, Haluk Güngör de Bakırköy’den gelip geçen ünlü isimlerden bazıları.
Uzun yıllar ikinci ve üçüncü ligde oynayan ‘Şenlikköylüler’, 2006-2007 sezonunda 3. Lig’de grubunda sonuncu olarak amatöre düştü. Takım zor şartlar altında mücadele etse de başarı geleneğinden taviz vermiş değil. Süper Amatör Küme’deki ilk iki sezonlarında genç kadrolarıyla rahatlıkla grup şampiyonu oldular.
Bir dönem büyük takımları konuk eden Florya Şenlikköy Stadı artık sadece takımın idmanlarına ev sahipliği yapabiliyor. Yeşil-Siyahlılar zeminiyle sorun yaşadıkları Şenlikköy yerine, daha uzaktaki Belediye Stadı’nda maçlarını oynuyor.
Kenan Saral’ın başkanlığını yaptığı, tecrübeli teknik adam Gürbüz Sarıalioğlu’nun çalıştırdığı takımın genel kaptanıysa, takımın eski futbolcusu Furkan Sarıalioğlu.
Furkan Sarıalioğlu, ilk hedeflerinin futbolcu yetiştirmek olduğunu ifade ederek, “Kulüp idari anlamda gerilese de oldukça oyuncu yetiştirdik. Ancak maalesef bazı siyasal olayla kulübün gerilemesine neden oldu. Kulüp şu anda çok sağlıklı yürüyor. Ligimiz amatör ama kulübümüz profesyonel” dedi.

Deplasmanlı Amatör Lig şekilleniyor
Deplasmanlı Lig’de takımların iki yabancı, dört de profesyonel oyuncu oynatması öngörülüyor.
FOTOĞRAF: Efkan Bucak


Gelecek sezon yürürlüğe girecek olan Deplasmanlı Amatör Lig’in statüsü hala belli değil ancak geçtiğimiz hafta sonu Antalya’da yapılan Türkiye Futbol Federasyonu Amatör Kurul Toplantısı’nda tavsiye kararları alındı. Kesin statü 45 gün sonra belli olacak. Kararlarından önemli olanlar şöyle: 
* Gruplardaki, takım sayıları en 8 en çok 12 takımdan oluşmalı.
* TFF tarafından deplasman veya diğer giderleri için maddi destek verilmeli.
* Aynı ilde aynı grupta illerdeki takım sayılarına göre en fazla 2 veya 3 takım olmalı (İstanbul en fazla 4’er olmalı)
* Amatörlerdeki yaş uygulaması aynen bu ligde de uygulanmalı (Maç kadrosunda 30 yaş üstü 2 futbolcu bulunduruluyor)
* Düşen takımlar hangi ilden düşmüş ise o ilden takım sayısına göre, takım çıkarılmalı.
* Aynı ilde aynı grupta ligi üst sıralarda bitiren takım bir sonraki sezon aynı lige devam etmeli, alt sırada bitiren takım veya takımlar kendi ilindeki en üst ligde bitiren takımlar ile play-off oynamalı. (Hangi sıralamanın ‘alt’ kabul edileceği daha sona belli olacak)
* Tek takımla katılan ve ligi aradaki sıralarda bitiren takım kendi ilindeki büyükler kategorisindeki şampiyon takımla elemeli müsabaka yapar eleyen takım üst lige çıkar.

Arma nerede, ‘Bordo Bereliler’ orada
Mimar Yahya Baş Stadı’nda her maçta yerlerini alan Bordo Bereliler ayrıca her deplasmana gidiyorlar.

TFF 2. Lig 1. Grup’ta mücadele eden Güngören Belediyespor, coşkulu ve centilmen taraftarı ‘Bordo Bereliler’le dikkat çekiyor. Kulübün 3. Lig zamanlarının başında oluşmaya başlayan bu grup kısa sürede büyüdü. İlk olarak kendilerine ‘Güngörenliler’ diyen taraftarlar, 2008 yılıyla birlikte adlarını, kulübün bordo-beyaz olan renklerine ithafen ‘Bordo Bereliler’ olarak değiştirdi.
‘Mami Reis’ lakaplı Muhammet Zengin’in tribün liderliğini yaptığı ‘Bordo Bereliler’ kendilerini ‘Güngören uğruna Yahya Baş Stadı’nda, deplasmanda maçlara giden, bordo ve beyaz renklerini yaşam biçimi haline getiren, Güngören armasının bulunduğu her yerde olmayı kendine görev edinen bir grup taraftar grubu’ olarak kendilerini niteliyorlar.
Diğer taraftar grupları arasında saygın bir yere sahip olan ‘Bordo Bereliler’ her zaman rakip taraftar
ve oyunculara karşı centilmenliği kendine düstur edinmiş durumda.

‘Hükmen mağlubuz!’
Örnektepe-İMÇ U17 maçında 2-1 önde olan ve eksik oynayan İMÇ aleyhine hakem penaltı verdi. Örnektepe atışı kaçırdı ancak atıştan önce üç futbolcusunu kenara alan ve takımını
6 kişiye düşüren İMÇ Antrenörü Hasan Göksu maç sonrası hakeme giderek “Biz hükmen mağlubuz sahadaki futbolcularımı saydın mı?” diye sordu. Hakem karşılık vermedi.Ya okul ya da maç!

İstanbul Futbol İl Temsilciliği’nin hafta içine U15 ve U17 maçları vermesi kulüpleri isyan ettirdi. Federasyon liglerin planladığı gibi gitmesi için bunun zorunlu olduğu görüşünde ancak futbolcuların hepsinin okulunun, hatta ve hatta sınavlarının olması ve izin almakta zorlanması nedeniyle uygulama büyük tepki çekti.‘Gel vatandaş gel!’

Görüntüler bir pazarda forma alışverişi yapanların değil. Bağcılarspor-Beylikdüzüspor maçı öncesi iki takım yöneticileri, kurallar gereği sahaya çıkacakları formaları orta hakeme gösterip onay alıyorlar. Hakem de formalara bakıp onay verirken ortaya böyle ilginç bir görüntü çıkıyor.


Kulüp gündemi...Anadolu Hisarı İdman Yurdu:
Uzun yıllar profesyonel liglerde mücadele eden Beykoz’un yeşil-sarılıları, Süper Amatör Küme’nin en çekinilen takımlarından biri durumunda. ‘Hisar’ son maçında Erokspor’u mağlup ederek rakibini zirveden etti.
FOTOĞRAF: Öner YığrıkBollucaspor: Arnavutköy ilçesinin temsilcisi Bollucaspor, 1. Amatör Küme’deki ilk sezonunda başarılı sonuçlara imza atıyor. Yeşil-Beyazlılar geçtiğimiz hafta da ligin güçlü ekiplerinden İstanbul Gümüşhanespor’u 3-2 yenerek ‘zirve yarışında ben de varım’ dedi.
FOTOĞRAF: Murat FilizHürriyetgücü: İstanbul Süper Amatör Küme 1. Grup’ta sezona kötü bir başlangıç yapan Hürriyetgücü, yeni teknik direktörü Selami Tarhan yönetiminde müthiş bir çıkışa geçti. Kağıthane temsilcisi son olarak Galataspor’u 2-1 yenerken rakibini liderlikten etti.
FOTOĞRAF: Orhan Budakİkitellispor: İstanbul 1. Amatör Küme’nin yeni takımlarından İkitellispor son haftalarda aldığı galibiyetlerle şampiyonluğa koşuyor. Mavi-beyazlı takım Bolluca ve Boğaziçi galibiyetlerinden sonra Rumeli İdman Yurdu’nu mağlup ederek çıkışını sürdürdü.
FOTOĞRAF: Yılmaz AktepeYedikulespor 1944 yılından bu yana Türk futboluna hizmet veren ve sayısız yıldız futbolcuyu Türk Futboluna kazandıran Yedikulespor, geçtiğimiz hafta deplasmanda Kulaksız Okspor’u 1-0 yenmeyi başardı. Süper Amatör’de ilk sezonunu yaşayan Turuncu-Beyazlılar’ın tüm planları gelecek sezon üzerine.
FOTOĞRAF: Orhan Budak

Skor Tahtası
Antalya (7. Hafta)
Kekova-Yeni Finike: 2-1, Kadriye-Kumluca: 2-0, Serik-Yeni Kemer: 2-0, Manavgat-DSİ: 2-1, Muratpaşa-Konaklı: 1-0, Demre-Sarılar: 1-1, Konyaaltı-Kepez: 1-1. (Demre 19, Konyaaltı 13, Sarılar 13) 

Ankara (8. Hafta)
Yeni Yol-Yenimahalle Bld: 0-2, Sincan Bld-Polatlı: 3-1, Yeni Haymana-Orman: 3-4, Adliye-TKİ: 0-1, Pursaklar Bld-Kazan Bld: 0-1, Jandarmagücü-Akyurt Bld: 0-2, Çubuk-Bağlum Bld: 1-0. (Sincan 24, kazan 19, Akyurt 16)

İzmir (7. Hafta)
A: Ulucak Bld-Çiğli Bld: 2-5, Tariş-Foça: 1-3 Deniz FK-Şirinyer: 0-1, Yeşilova-Yeni Bornova: 1-1, Bergama Bld-Ulukent Bld: 3-2. (Çiğli 15, Foça 14, Ulucak 13)
B: Narlıdere Bld-Güzelbahçe Bld: 4-3, İl Özel İdare-Yeni Gaziemir: 0-3, Atilla-Ödemiş Bld: 1-2, Alaçatı-Urla Gençlik: 1-0, Özyeşiltepe-Selçuk Efes: 2-1. (Özyeşiltepe 16, Ödemiş 14, Tire 13)

Kırklareli (6. Hafta)
Sanayi-Lüleburgaz: 5-1, Yıldırım-Kırklareli: 1-3, Vize-Büyükmandıra Ada: 3-1, Ahmetbey Güven-Büyükkarıştıran: 1-0, Pınarhisar-Babaeski: 0-1. (Kırklareli 16, Babaeski 12, A. Güven 12)

Trabzon (7. Hafta)
Çukurçayır-Düzyurt: 1-1, Yomra-Çaykara: 2-0, Çarşıbaşı Bld-Çağlayan: 4-2, Hekimoğlu Doğan-İdmanocağı: 0-1, Maçka-Söğütlü Bld: 5-0, Beşikdüzü-Kalkınma: 2-2. (Beşikdüzü 17, Yomra 14)