'Seni başkasına yar etmem' dehşeti: Anne kız öldü, kardeş ağır yaralı


'Seni başkasına yar etmem' dehşeti: Anne kız öldü, kardeş ağır yaralı

Mustafa Yazıcı (altta solda) Dilek (altta sağda), annesi ve kardeşine kurşun yağdırdı. ?Ben bugüne kadar kimseye fiske vurmadım? diye ağlayan babayı yakını Abdürrahim Albayrak teselli etti. fotoğraf: uğur can / dha

 
ERTAN KILIÇ


Türkiye / 19/03/2010

İSTANBUL - Sultangazi Pirinççi Köyü 45 numaralı evde son günlerde tatlı bir telaş vardı.  27 yaşındaki Dilek Fil, yarın akşam nişanlanacaktı. Ancak Dilek’in içi rahat değildi. Bir süre arkadaşlık yaptığı 33 yaşındaki Mustafa Yazıcı’nın “Seni kimseye yar etmem” tehditleri geliyordu aklına. Dün sabah 09.00 sıralarında  evin kapısı çaldı. Dilek’in korktuğu başına gelmişti. Mustafa Yazıcı, belinden tabancasını çıkarıp, anne ve Dilek’i öldürdü. Ardından silahı evin diğer kızı 20 yaşındaki Zeynep’e yöneltti. Onu da ağır yaraladı. Sonra da teslim oldu.
Mustafa ile Dilek arasındaki yakınlaşma  dört yıl önce Yazıcı’nın ağabeyine ait  ekmek fırınında başladı. Fırında kasiyer olarak işe başlayan Dilek Fil ile Mustafa Yazıcı arkadaşlık yapmaya başladı. Ancak daha sonra sorunlar çıktı ve ayrılmaya karar verdiler. Aradan zaman geçtikten sonra Dilek Fil başka biriyle sözlendi. Bunu duyan Yazıcı bir gün Dilek Fil’i arayıp, “Seni benden başkasına yar etmem. Seni öldürürüm.  Başkası ile evlenirsen olacaklardan ben sorumlu değilim” diye tehdit etti.
Nişan için yarın akşam belirlenmişti. Dilek de kız kardeşleri de nişana hazırlanıyordu. Dün sabah saatlerinde Fil ailesinin evine gelen Yazıcı dehşet saçtı. Önce Dilek’in annesi Sevim Fil’e ardından, Dilek’e sonra da Zeynep Fil’e ateş etti. Dilek ve annesi vücutlarına isabet eden kurşunlarla olay yerinde yaşamını yitirdi. Zeynep Fil ise ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. 

‘Aile tehdidi bize söylemedi’
Mustafa Yazıcı cinayetten sonra “Üç kişiyi öldürdüm” diyerek Sultangazi Şehit Mustafa Tezcan Polis Merkezi’ne teslim oldu. Köyün Jandarma bölgesinde olmasından dolayı polis merkezinde işlem yapılmadı. Yazıcı, Kumburgaz İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürülürken Dilek’in dayısı İsmail Başçil acı içinde konuştu:
“Dilek’le Mustafa’nın bir süre gönül ilişkisi yaşadığı doğru. Ancak anlaşamamışlar ve ayrılmaya karar vermişler. Dilek’i gelip istememişlerdi. Sabah kapıyı çalmış. Kim olduğunu bilmeden kapıyı açmışlar. Kardeşim Sevim’e tabancayla ateş etmiş. Sonra da Dilek’e ateş etmiş. En son ise Zeynep’i vurmuş. Mustafa’nın ailesini de tanıyorum. Aynı köylüyüz. Daha önce Mustafa, Dilek’i arayarak ‘Başkasına gidersen seni vururum’ falan demiş. Aile önemsemediği için şikâyette bulunmamış, bize de haber vermemiş. Haber verilmiş olsaydı belki engellerdik.”
Eşi ve bir kızının öldüğü, küçük kızının da yaralandığı olayı duyar duymaz evine koşan Hüseyin Fil, “Ben bugüne kadar tek kişiye fiske dahi atmadım. Kızıma gelinlik giydirecektim. Şimdi kefen giyecek” diye ağladı. Cinayetin ardından ALTUR İcra Kurulu Başkanı Abdürrahim Albayrak da yakını olan aileyi yalnız bırakmadı. 

Tehdit ve dayakla göz göre göre gelen ölümler...
Sadece 8 Mart 2010’dan bu yana basına yansıyan kadına yönelik şiddet olayları şöyle:

8 Mart:
Samsun’da 40 yaşındaki Hanife Ertaş, şiddet gördüğü eşinden ayrı yaşamaya başladı. Ertaş, eşini dönmeye razı edemeyince öldürdü. 

12 Mart: Adana’da 30 yaşındaki Yasin İlbaş, bir buçuk yaşındaki kızını kendisine göstermedikleri iddiasıyla tartıştığı eski kayınvalidesi Gülten Sansür’ü öldürüp, ayrıldığı eşi 20 yaşındaki Cemile Seçil Sansür’ü yaraladı. Sansür, eski eşi hakkında tehdit nedeniyle şikâyette bulunmuştu.

12 Mart: 24 yaşındaki anaokulu öğretmeni Saadet Ulus 42 yaşındaki Yalçın Algan tarafından İstanbul’dan Ardahan’a takip edilerek öldürüldü. Görev yaptığı Göle ilçesinde ölüme yakalanan Saadet öğretmen daha önce saldırgan hakkında suç duyurusunda bulunmuş ancak hiçbir işlem yapılmamıştı.

15 Mart: Bingöl’ün Genç ilçesinde 27 yaşındaki Aysun K. “Kocam beni dövüyor” diyerek şikâyetçi oldu. Kasap Giyasettin K. üç ay hapse mahkûm oldu. Cezaevinden çıkınca eşinin iki kulağını ve burnunu kesti.  

17 Mart: Gaziantep’te Cemile K. 14 yıl önce, evli olan amcasının oğlu Mehmet K.’ye berdel usulüyle ikinci eş olarak verildi.  Cemile K.’nin kardeşi, ablasını ‘kötü yola düştüğü’ dedikoduları nedeniyle öldürdü. 

17 Mart: Başakşehir’de, Ebubekir Şaşik, bir yıl önce intihar eden ağabeyi Ömer Şaşik’in ölümünden sorumlu tuttuğu 24 yaşındaki yengesi Zeynep Gökmen’i sokak ortasında defalarca bıçaklayarak öldürdü.