2007 bereketi

2007 yılı 'Örümcek Adam', 'Harry Potter', 'Karayip Korsanları' ve 'Şrek' gibi devam filmlerine ev sahipliği yapacak. Bu devam filmleri gişede kazanacakları hasılatlarla çarpışadursun gelin biz 2007'de ünlü yönetmenler ve oyuncularla vizyona girecek başka bazı filmlerine gözatalım.
Haber: ÖZGÜR UĞURLUOĞLU / Arşivi

2007 yılı 'Örümcek Adam', 'Harry Potter', 'Karayip Korsanları' ve 'Şrek' gibi devam filmlerine ev sahipliği yapacak. Bu devam filmleri gişede kazanacakları hasılatlarla çarpışadursun gelin biz 2007'de ünlü yönetmenler ve oyuncularla vizyona girecek başka bazı filmlerine gözatalım. '300 Spartalı', 2005 yapımı 'Sin City/Günah Şehri'den sonra bir başka Frank Miller çizgi roman uyarlaması. '300 Spartalı'nın Perslilere karşı verdiği savaşı olabildiğince kanlı bir şekilde uyarlayan yönetmen ise 'Ölülerin Şafağı'ndan hatırlayacağınız Zack Snyder. 'Black Dahlia/Cehennem Çiçeği', sinemalarda en son 'Öldüren Kadın/Femme Fatale' ile karşılaştığımız yönetmen Brian De Palma'nın, James Ellroy'un aynı adlı kitabından uyarladığı ve bir cinayetin peşinden koşan iki polisin hikâyesini anlatan filmi. James Ellroy'un, 'Los Angeles Sırları' filminin uyarlandığı kitabın da yazarı olduğunu hatırlatalım. Josh Hartnett, Scarlett Johansson ve Hilary Swank gibi ünlü isimlerle dolu bir film. 'The Blood Diamond/Kanlı Elmas' da 'Son Samuray' ve 'İhtiras Rüzgarları'ndan hatırlayacağınız yönetmen Edward Zwick'in son filmi. Zwick, Stephen Collins, Jennifer Connelly ve Leonardo DiCaprio gibi oyuncuları bir araya getirerek bizi 1990'larda Sierra Leone'de iç savaşın ortasında değerli bir elmasın peşinde koşan iki paralı asker ve bir gazetecinin hikâyesine götürüyor.
Ünlü oyuncuların yönetmenliği
'Apocalypto/Kıyamet', Mel Gibson'un dördüncü yönetmenlik girişimi ve 'Tutku: Hz. İsa'nın Çilesi'den sonra bir diğer eksantrik projesi. Maya uygarlığının karanlık taraflarına yönelen film hakkında Gibson, "Umarım bu uygarlığa odaklanmak, kendimizi çözümleyebilmemize yardım eder. Bu film bir çeşit antropolojik yolculuk, Mayalar beni hep büyülemiştir, kültürleri hakkında hâlâ birçok gizem var" diyor. 'The Good Shepherd', Robert De Niro'nun 1993 yapımı 'A Bronx Tale/Günaha Davet''ten sonraki ikinci yönetmenlik denemesi. Dünyanın en büyük casusluk örgütlerinden birisi olan CIA'i ele alan De Niro, Matt Damon ve Angelina Jolie ile birlikte çalışıyor. 'Pan's Labyrinth/Labirent', 'Hellboy' ve 'Blade II' gibi uyarlama filmlerin yönetmeni Guillermo Del Toro'nun 2006 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye için yarışan ve II. Dünya Savaşı sonrası 10 yaşındaki küçük kız Ofelia ile arka bahçelerindeki labirentte yaşayan Pan adındaki tuhaf yaratık arasındaki fantastik bir hikâyeyi anlatan filmi. 'The Number 23/23 Numara', 1995 yapımı 'Batman Daima'dan sonra Jim Carrey ve yönetmen Joel Schumacher'i ('Telefon Kulübesi', '8 mm', 'Operadaki Hayalet') ikinci kez bir araya getiriyor. Jim Carrey 'Sil Baştan' filminden sonra tekrar ciddi bir rolde ve bu kez, iyi bir aile babası iken 23 sayısının karanlık ve şeytani yönü ile karşılaşan Walter Sparrow rolünde. 'Little Children/Tutku Oyunları' (Bu hafta vizyona girdi), 'Yatak Odasında'nın yönetmeni Todd Field'in Kate Winslet, Patrick Wilson ve Jennifer Connelly'i bir araya getirerek ve daha çok dramatik ve biraz da eğlenceli bir banliyö hikâyesini 'Desperate Housewives' tadında anlattığı filmi. 'Man of the Year/Yılın Başkanı' da (O da bu hafta girdi) hem yönetmen hem de senarist Barry Levinson ('Yağmur Adam', 'Başkanın Adamları', 'Haydut') Robin Williams'ı başkanlık koltuğuna oturtarak politik bir hicve ve belki biraz da teknolojik bağımlılığımıza dem vuruyor.
'All the King's Men/Kralın Adamları', 1949 yılı yapımı önemli bir politik gerilim filminin yeniden çevrimi. Robert Rossen tarafından yönetilen orijinal yapım en iyi film dalında Oscar kazanmıştı. Robert Penn Warren'in hikâyesinden tekrar sinemaya uyarlanan filmi, 'Schindler'in Listesi' (ki bu senaryo ile Oscar kazanmıştı), 'New York Çeteleri' ve 'Çevirmen' gibi filmlerin senaristi Steven Zaillian yönetiyor. Film Sean Penn'den Jude Law'a oldukça geniş de bir oyuncu kadrosuna sahip. Phillip Noyce'un 'Catch a Fire/Ateşin Ortasında'yı, Russell Mulcahy'nin devam filmi 'Resident Evil: Extinction/Ölümcül Deney'i ve Matthew Vaughn'ın bol yıldızlı fantastik hikâyesi 'Stardust/ Yıldız Tozu' da 2007'nin göze çarpan ve izlenmesi gereken filmleri arasında yer alıyor.
ÖZGÜR UĞURLUOĞLU: Hacettepe Üni., Araştırma görevlisi