Açık hava diskosu

Açık hava diskosu
Açık hava diskosu

Kraak & Smaak.

Burn to Dance Festivali kapsamındaki 'FG in the Park' partisinde Calvin Harris ve Kraak & Smaak sahnede olacak
Haber: ONUR ANUL - onur.a@hotmail.com.tr / Arşivi

Kasım 2000’den bu yana 93.7 frekansından yayın yapan Radyo FG, ismini “Gelecek Kuşak/Future Generation” baş harflerinden alıyor. Yenilikçi müzik anlayışıyla diğer istasyonlardan ayrılan FG, düzenlemiş olduğu dans ve elektronik müzik etkinlikleriyle de tanınıyor. Bu alanda gerçekleştirdiği organizasyonlarla türünün öncüsü kabul edilen Radyo FG şimdiye kadar Daft Punk, Telepopmusik, Digitalism, Fischerspooner gibi dünya çapında yıldızlara ilaveten Paul Oakenfold, Tiesto, Armin van Buuren, Deep Dish, Roger Sanchez gibi ünlü birçok DJ’i de Türk elektronik müzik dinleyicisiyle buluşturdu. En son 2 Temmuz’da düzenlenen Godskitchen Urban Wave partisinin ardından Radyo FG dans ve elektronik müzik sevenleri bu kez Parkorman’daki “FG in the Park” etkinliğine bekliyor. Burn to Dance Festivali kapsamında tertiplenen “FG in the Park”ta Calvin Harris, Kraak & Smaak, Murat Uncuoğlu ve U.F.U.K. müzikseverlerin karşısına çıkacak.
Etkinliğin yıldızı hiç kuşkusuz Britanya’nın son yıllarda yetiştirdiği en büyük yeteneklerden biri sayılan söz yazarı, prodüktör, müzisyen Calvin Harris. Başlarda yapımcı kimliğiyle tanınan Harris, Sophie Ellis-Bextor, Roisin Murphy ve Katy Perry gibi isimlerin prodüktörlüğünü üstlendiği dönemlerdeki yoğunluğundan dolayı Lady Gaga’dan gelen birlikte çalışma teklifini bile reddetmek durumunda kalmış. O günlerde yaşamını prodüktörlükle kazanan Calvin, güzel para getiren, eğlenceli bir iş olduğunu keşfettiği DJ’lik ve şarkıcılığa merak salmış. 

Kraak & Smaak
Genç Harris 2007’de çıkan ilk albümü ‘I Created Disco’ ile müzik listelerine hızlı bir giriş yapmıştı. ‘Ready For The Weekend’, ‘I’m Not Alone’, ‘Acceptable In The 80’s’, ‘Bounce’ gibi birçok hit parçayla bugüne dek toplam iki albüm yayınlayan Calvin Harris, esas çıkışını Dizzie Rascal ile ortak çalışması ‘Dance wiv Me’yle yaptı. İskoç müzisyen bu şarkıyla İngiliz müzik dergisi NME’nin 2009’daki “Yılın En Başarılı Dans Parçası” ödülünü de aldı.
Calvin Harris ilk zamanlarındaki underground duruşunu korusa da ünlü şarkıcı Kelis’in vokalleriyle eşlik ettiği son single’ı ‘Bounce’ ile yaptığı çıkış sayesinde artık dünya çapında bir elektronik müzik yıldızı olduğunu ispatladı. Son günlerde yeni single’ı ‘Feel So Close’ ile de sıkça adından söz ettiren genç müzisyen bu akşam Parkorman’da Türkiyeli hayranlarıyla buluşacak.
Bu gecenin yurtdışından gelen diğer özel konuğu ise daha önce Türkiye’de verdiği konserlerle birçok müzikseveri kendisine hayran bırakan Kraak & Smaak olacak. Grup, ‘No Sun in the Sky’, ‘Plastic People’, ‘Money in the Bag’ ve ‘Dynamite’ gibi kendi parçalarının yanı sıra Moby ve Jamiroquai gibi ünlü isimlerin şarkılarına yaptıkları remikslerle de tanınıyor. Değişken ve aksak ritimleriyle diğer elektronik müzik türlerinden ayrılan breakbeat tarzında örnekler veren Kraak & Smaak, 2003’te Hollanda’da bir araya geldi. Wim Plug, Oscar de Jong ve Mark Kneppers’ten oluşan grup, ilk albümleri ‘Boogie Angst’ı yayınlandığından beri Türkiye de dahil olmak üzere Avrupa , Amerika ve Avustralya’da yüzlerce performansa imza attı. Kraak & Smaak, enerjik sahnesiyle bu gece Parkorman’a gelecek müzikseverleri büyülemeye hazırlanıyor. 

Türkiye’den ünlü DJ’ler
Elektronik müziğin Türkiye’deki tarihi fazla eski sayılmasa da ilk zamanlarından bu yana türün gelişip yaygınlaşmasına katkıda bulunan Murat Uncuoğlu ve U.F.U.K gibi isimleri gözardı etmemek gerek. Lise yıllarında flüt ve alto saksafon çalan Murat Uncuoğlu’nu müzik ve teknoloji tutkusunun götürdüğü yer elektronik müzik olmuş. 14 yıldır profesyonel DJ olarak yaşamını kazanan Uncuoğlu, aynı zamanda dans müziğine yönelik üretimlere öncelik veren MiracleWorkz adlı bir prodüksiyon şirketini kurarak Türkiye ve dünya çapında işlere imza atıyor. Müzisyen Aytekin Kurt ile birlikte Tarkan, Sertab Erener ve Levent Yüksel gibi ünlü Türkçe pop yıldızlarının parçalarına yaptığı remiksler, Uncuoğlu’nun daha geniş kitlelere ulaşmasını sağladı. Bodrum Hadigari, Pasha, Club 2019, Switch gibi mekânlarda başlayan DJ’lik serüveninde tech house ve progressive house tarzındaki çalışmalara yer veren Uncuoğlu’nun ‘Mariachi’ parçası çoktan türün klasikleri arasına girdi. Ünlü DJ, bu gece Parkorman’daki etkinlikte kendi prodüksiyonlarını canlı olarak çaldığı ve yeniden yorumladığı çok özel projesi “Murat Uncuoğlu Live” ile dinleyicilerinin karşısına çıkacak.
Daha önce Carl Cox, Fatboy Slim, Derrick Carter, Armand Van Helden gibi müzisyenlerle aynı sahneyi paylaşma fırsatı yakalayan ülkemizin elektronik müzik arenasındaki en eski ve ünlü isimlerinden U.F.U.K. da bu gece “FG in the Park”ta olacak. Ayrıca bütün bu saydığımız isimlere ek olarak Radyo FG 93.7’deki DJ setlerinden tanıdığımız Alican & Soner, Orkun Bozdemir, Doğuş Cihan, Altan Balgır, Gadi Mitrani ve Falke South da müzikseverlere unutulmaz bir gün yaşatmak için bir açık hava diskosuna dönüşecek olan Parkorman sahnesinde yerlerini alacak. Öğleden sonra 15.00’te başlayacak olan Burn to Dance Festivali kapsamındaki “FG in the Park” partisi gece yarısına kadar sürecek.