Afyon cazırdıyor

Yedi yıl önce kolları sıvayanlar, işlerinin çoğunu bitirmişken bizler yani dışarıdan bakanlar, "Yahu Afyon'da caz festivali mi olurmuş, bunlar bayağı çıldırmış" gibi "şuursuz" cümleler kuruyorduk.

Yedi yıl önce kolları sıvayanlar, işlerinin çoğunu bitirmişken bizler yani dışarıdan bakanlar, "Yahu Afyon'da caz festivali mi olurmuş, bunlar bayağı çıldırmış" gibi "şuursuz" cümleler kuruyorduk. En çok çıldıranın da şu anda festivalin sanat yönetmeni olan Hüseyin Başkadem olduğu bizce kesindi. Afyonlu bir müzik öğretmeni olan Başkadem, ilk başlarda, kuşların bile güleceği fikre inat ve sabırla sahip çıktı ve yedinci yılında artık, kimsenin ona tek bir laf edemeyeceğini kanıtladı. Ve Afyonkarahisar Caz Festivali yedinci yaşına 4-10 Haziran arasında giriyor. Derdi Anadolu'nun küçük bir şehrinde de insanların caz dinleyebileceğini göstermek ve küçük bir şehre sanatla keyif getirmek olan Başkedem, bunu hakkıyla başardı.
Başkadem "Festivallere ulusal ve yerel düzeydeki desteğin artmasını sağlayarak, kısıtlı imkanlarla gerçekleştirilen bu önemli sanat olayının kalıcılığını garanti altına almak, konser sayısını ve konser mekânlarını artırmak ve kalite çıtasını her geçen yıl yükselterek diğer Anadolu kentleri için bir festival modeli oluşturmak gibi amaçlarım var" diyor ki, bunu da başarmış durumda. Kafadan atmıyoruz tabii, yedi yıllık hesap gün gibi ortada. Nisan'da altıncısı yapılan Afyon Klasik Müzik Festivali'ni de hesaba katınca şimdiye kadar 1900 sanatçının konserinin izleyici sayısı toplam 65 bin. Ayrıca festivalin bir diğer önemli özelliği, müzik, sanat-kültür ve eğitim alanlarını birleştirmesi. İlk yılından beri festival, resim, sinema, tiyatro, edebiyat, heykel, karikatür gibi pek çok farklı alandan gönüllü katılımcılar sayesinde Afyon'un ilçe ve köylerindeki okullara gidiyor, bir ders saati boyunca öğrencileri bilgilendiriyor ve onların sorularını cevaplıyor. Ayrıca bazı okullarda, öğrencilere konserler de veriliyor. Yedi yılın sonucunda, festivale gönüllü olarak katılan 1,250 kültür ve sanat insanı, 32 bin öğrenciyle yüzyüze görüştü. Artık köy ilkokullarında müzisyen, fotoğrafçı, ressam olmak isteyen birçok çocuğun olduğunu tahmin etmek çok zor değil. Ayrıca bütün bu konserlerin ve söyleşilerin bila ücret olduğunu da ekleyelim. Afyon'un yedi yıllık bütçesi budur, ki bu da aklımıza Şam'ı ve kayısı getiriyor! Ayrıca Afyon'un "çılgını" Başkadem, iki yıl önce Prag'lı cazcılarla işbirliği yapmayı da başardı. Bu yüzden artık festival çoğu zaman Afyonkarahisar & Prag Jazz Festivali olarak da anılıyor.
Bu yıl destek var
Bu sene de program az buz değil. Çünkü ilk kez bu yıl, yalnız kovboy Başkadem'e Afyon'un yeni valisi Haluk İmga, elinden gelen maddi ve manevi bütün desteği vermiş. Valinin bu desteğinin yanına, sivil toplum kuruluşları ve bazı özel şirketlerin yardım ve sponsorlukları da eklenince işler eskiye göre rahat. Gelelim bu yılki programa. Haziran 4'te başlayacak festivalin açılış konseri yakın bir zaman önce yitirdiğimiz Türk cazının divası Nüket Ruacan'ın anısına Afyon Korel Termal Otel bahçesinde yapılacak. Konserde ünlü Çek kadın vokal Leona Prokopcova grubuyla birlikte olacak. Bu yıl festivalin bir yeniliği de açıkhava ve sokak konserleri. Tren garı, otel bahçesi gibi mekânlarla kent ile festivalin bütünleşmesi ve halkla daha fazla buluşma olanağının yaratılması hedefleniyor. 5 Haziran'ın konserleri Uğur Güneş Trio ve Infinite Beşlisi. Ünlü saksofoncu Rostislav Fras ve grubu ile festival için özel olarak biraraya gelen Türk-Çek sanatçıların oluşturduğu Nilüfer Verdi Prag Trio 6 Haziran'da. 7 Haziran'da S'aight Müzik Grubu var. 8'inde 5 + 1 Klarnet Üçlüsü, 9'unda ise Triobio Gitar Üçlüsü ve The Planet Caz Beşlisi'nin konserleri olacak. Kapanış konserini, Grup Tangodeon Cazdan Tangoya veriyor. Uluslararası katılımlarla Afyon Caz Festivali'nin İstanbul ve diğer büyük kentlerde gerçekleştirilen festivallerle aşık attığı rahatlıkla söylenebilir.
Festivalde unutulmaması gereken diğer etkinliklere de değinelim. Sevin Okyay ve Hülya Tunçağ caz söyleşileri yapacaklar, Erhan Konuk, Yavuz Aydar, Jak Kohen, Seda Binbaşgil ve Faruk Eczacıbaşı ise radyo ve caz söyleşileri, Murat Beşer caz ve eleştiri söyleşisiyle festivalde. Köy okullarında ise Tan Oral karikatür, Fethi İzan fotoğraf, Özgür Korkmazgil resim, Şenova Ülker trompet, Deniz Kavukçuoğlu edebiyat ve Betül Arım tiyatro söyleşileri yapacak. Fethi İzan caz dia gösterisi, Tan Oral ve Kamil Masaracı karikatür, Aykut Uslutekin caz fotoğrafları sergisiyle festivalde. Ayrıca müzik kitapları sergisi, 'Cazın Doğuşu ve Amerika' belgeselleri de var. Festivaldeki tüm konserler ve etkinlikler her zaman olduğu gibi ücretsiz.

N.Ö.

(Bilgi için: 0272-213 76 00)