Aklıma gelenler

Koşuşturmaca ile geçen bir hastane trafiğinde mola verdiğim bir anda öğrendim Abdullah Gül'ün isminin Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklandığını. O anda zihnimden geçen cümleler...
Haber: OSMAN ELBEK / Arşivi

Koşuşturmaca ile geçen bir hastane trafiğinde mola verdiğim bir anda öğrendim Abdullah Gül'ün isminin Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklandığını. O anda zihnimden geçen cümleler:
Varan I: Gül'ün Cumhurbaşkanlığı adaylığı, "baraj"lı demokrasinin var ettiği bu Meclis'e yakışacak biçimde atama yolu ile belirlendi.
Varan II: Gül'ün kişiliği ve son birkaç yılda kriz anlarında gösterdiği performans, bu ülkenin ihtiyacı olan toplumsal uzlaşı ve katılımcı siyaset anlayışı açısından olumlu sinyaller veriyor.
Varan III: Bu ülkenin demokratları, Cumhurbaşkanı adayının eş durumu nedeniyle ulusal medyada çınlayacak laiklik "uyarı"larına, statükoyu kollayıp koruma görev hatırlatmalarına büyük bir kararlılıkla karşı durmalıdırlar.
Varan IV: Gül'ün eşinin türbanlı oluşu bu ülkede yaratılan gereksiz bir sorunun önümüzdeki günlerde çözüm yoluna gireceğinin en önemli işaretidir.
Varan V: Toplumu İslami referanslar dahilinde dönüşüme tabi tutmak isteyenler, Gül'ün kişiliğinden bağımsız biçimde bu atama ile pozisyonlarında önemli bir ilerleme kaydettiler. Bu atama sonrası özellikle taşranın kamusal mekanizmasını elinde tutan otoritelerin göstereceği tavır nedeniyle, hayatını İslam dininin kurallarına göre belirlemeyen bireyler açısından yakın gelecek sıkıntılı günlere gebedir.
Varan VI: Gül'ün Cumhurbaşkanlığı makamında takınacağı tutum, onca acının yaşandığı bu topraklarda kendi gibi olmayanlara gerektiğinde şiddet uygulayan, insanlar arasında 'hayali cemaat'ler oluşturarak kendisini var eden kimliğin ve ulus-devletin bekası için düşmanlar yaratan bir yaklaşım tarzının aşılması yolunda sonsuz olanaklar sunacak.
Varan VII: Tahayyülümden geçen olumsuzluklara karşı dururken, eşitlik ve özgürlük ekseninde yaşanan olumlulukları pekiştirecek bir sol örgütlenmeyi mumla arıyorum.