Ayrı dünyalar

Ayrı dünyalar
Ayrı dünyalar
Son zamanlarda yayımlanan birbirine benzemez, neredeyse ayrı dünyalara ait beş albümün ortak noktası şu: Hayatın ağırlığını hafifletmek; olmadı, bir parça katlanılır kılmak. Başarıyorlar
Haber: NAİM DİLMENER / Arşivi

Farklı, alışılmış standartların epeyce uzağında çok sayıda albüm çıktı son zamanlarda. ‘Kavuşmalarımız’, ‘Yolun Yarısı’, ‘Yolları Almışlar’ ve diğer albümleri ile, önce kendi, ardından da dinleyecek olanların dünyasını anlamlı kılmak için çaba harcamış Seza Kırgız, ‘Seza Kırgız ile Düetler’ ile bu sefer, çok sayıda müzisyen ve konuk vokalist ile ortak bir yapmış. Cem Adrian gibi güçlü ötesi seslerden tutun da, Yıldız İbrahimova gibi müzikte basitliği, ortalamayı her zaman reddetmiş yıldızlara, Musa Eroğlu gibi hayatı “insan için insanca” kılmaya gayret etmişlere varan parlak bir konuk listesi var Kırgız’ın.

Fırat’ın yukarıları

Sanatçının önceki albümlerinde de mevcut farklı tavrı ve farklı vokal meziyetleri, yeni albümün her ama her şarkısında yine geçerli. İbrahimovalı ‘Ah Bir Ataş Ver’, Musa Eroğlulu ‘Pınar Başından Bulanır’ ya da bir başka şarkı farketmez; dinlendiğinde, hepsi ama hepsinin “bizim için kaygılanan” birileri tarafından yapıldıklarına rahatlıkla hükmedilebiliyor. Albümü açan ve Oğuz Aksaç ile yapılmış ‘Yandım’ ise, bütün bunlardan çok daha fazlası; bu şarkının kalplere dokunuşunun tarifini verebilmek için söz(ler) yetmez. Tek kelimeyle emsalsiz.
Seza Kırgız ve arkadaşlarının düetler vasıtasıyla başardığını, Hande Dalkılıç da büyük müzisyen Çetin Işıközlü ile birlikte başarıyor. Hem de bu sefer “söz”ü aradan çıkarıp yalnızca müziğin kendisine yaslanarak. ‘Yukarı Fırat Ezgileri (Solo Piyano için)’ adlı albümde, Işıközlü ve Dalkılıç’ın işbirliği, Fırat’ın yukarı kısmında kalan yörelerden toplanmış türkülere bambaşka bir kılık biçmiş; çok ama çok çağdaş bir kılık.
Hem türkülerimizin en mühim unsurlarından birini, “söz”ü aradan çekeceksiniz hem de türkülerin, onlarsız olmaz diyeceğimiz geleneksel enstrümanlarını; buna rağmen kalplere sıkıca dokunmaya da devam edeceksiniz; bu imkansıza yakın bir şeydi ya da çok az başarılmış bir şey.
Sedat Anar’ın ‘Belagat’ta yaptığı ise mucizevi enstrümanlardan santur’u başrole almak olmuş. En ufak bir titreşimiyle dahi kalplere dokunuveren santur için İran’a giden, bu uğurda Farsça öğrenen Anar’ı yaşıtlarından ayıran da muhtemelen bu istek ve çabasının altında gizli. Kolay yola başvursa, piyasada onlarcası mevcut müzisyenlerden biri olacağının farkında bir müzisyenin; hayatı, bitmek bilmez bir öğrenme ve tanıma gayreti şeklinde algılamasının sonucu bu (sözcüğün mutlak anlamıyla da) ‘Belagat’. Dinledikçe huzura kavuştuğunuzu hatta iyileştiğinizi hissedebilirsiniz.

Tandas ile tango

Tango dünyamızı zenginlik ötesi bir yere taşımış Koyutürk ailesinden Özdener Koyutürk’ün başını çektiği Oko Tango Quartet’in ‘Tandas’ı (“müziklerin türlerine göre gruplandırılarak çalınması” anlamına geliyor), gelmiş geçmiş en popüler müzik türlerinden tangoyu, yeniden hayatın orta yerine koyma gayreti olarak da tanımlanabilir ya da yorumlanabilir.
Tango dünyamızın başta gelen isimlerinden Necdet Koyutürk’ün ‘Papatya’ ve ‘Unutmak İstiyorum’, Özdener Koyutürk’ün kendi bestesi ‘Spell of Tango’ başta olmak üzere, hem çok sayıda hem de çok renkli tangoyu ihtiva eden ‘Tandas’ da, başınızı (sıhhatli bir biçimde) düne dayamanız için bire bir.
Son albüm de Yırtık Uçurtma’dan. Serdar Öztop ile çalıştıkları ilk dönemlerinde iyi ve aykırı bir rock grubu olan Yırtık Uçurtma, “yeni nefes” alt başlığıyla çıkardıkları üçüncü albümlerinde, biraz daha pop topraklarda geziniyorlar.
Ama Yırtık Uçurtma bu; çok iyi, çok saf bir rock geçmişinin ardından işe biraz pop bulaştırmak istediğinde vardığı yer, elbette genel pop (ya da pop-rock) ortalamasının epeyce ötesinde bir yer olmuş.
Edip Akbayram’dan çok sevilmiş ‘ Hava Nasıl Oralarda’ ve Alpay tarafından müthiş bir hale getirilmiş ‘Yekte’ gibi “cover” şarkılar da ihtiva eden 3. Yırtık Uçurtma’ya, günümüz pop ve arabesk-rock’unun genellikle zehirli şarkılarına karşı bir panzehir olarak başvurmak da mümkün.
Birbirine benzemez, neredeyse ayrı dünyalara ait bu beş albümün ortak noktası ise şu: Her ama her gün üzerimize fazlasıyla gelmeye başlamış hayatın ağırlığını hafifletmek; olmadı, bir parça katlanılır kılmak. Başarıyorlar.
Seza Kırgız/ Seza Kırgız ile Düetler/ Anadolu
Hande Dalkılıç, Çetin Işıközlü/ Yukarı Fırat Ezgileri/ Kalan
Sedat Anar/ Belagat/ Ahenk
Oko Tango Quartet/ Tandas/ ajs
Yırtık Uçurtma/ Yeni Nefes 3/ Anadolu