Bayram için Bayramiç'e gelmeli

Yaşadığınız yeri, hem de hayatınızın büyük bir çoğunluğunu Türkiye'nin üç büyük kentinde geçirdikten sonra yerleştiğiniz, o üç büyük kentin...
Haber: ADNAN ÇEVİK / Arşivi

Yaşadığınız yeri, hem de hayatınızın büyük bir çoğunluğunu Türkiye'nin üç büyük kentinde geçirdikten sonra yerleştiğiniz, o üç büyük kentin hengâmesinde "ah, bir kaçsam kurtulsam buralardan" diyerek aradığınız minik, garip ve kentli gözüyle anlaşılmaz yeri tarif etmek için yazılmış bir yazıdır bu. İlçe Bayramiç, Çanakkale'den 75 km. uzakta, Kazdağlarının eteğinde, hani kentli gözüyle haftasonu veya bir yaz tatilinde şöyle bir uğranılan ve eşe dosta "Bu haftasonu Bayramiç'e gittik, muhteşemdi" böbürlenmesinin ardından "Abi, kaçacaksın buralardan oralarda yaşayacaksın" sözünün bir daha asla hatırlanmadığı belki binlerce ilçeden birisi. Anayol üstünde olmadığından mı, yoksa Bayramiç'in kentli bilincinde yer etmeyi pek de umursamadığından mı bilinmez, yaman bir duruş geliştirmiş ilçe topyekûn kentlinin sorun dediğine. Bunun yerine Bayramiç yaşamayı toprağa bağlamış. Elma ve kiraz geçim kaynağı olmasına rağmen, kiminin Bayramiç nektarini, kiminin sarı tüysüz kiminin de sarı şeftali dediği, adı konmamış meyveyi saklamış kentli kem gözlerden. Üstelik hiç hayıflanmamış peynirini Ezine adı altında pazara sunmaya. Tek süpermarketi, sayısız bakkalı, benzin aldıktan sonra kredi kartı çıktısının pompacıya verilmediği, oğlağın kuzu diye satılmadığı, kuaförün berber, devenin tellal olmayı hâlâ sürdürdüğü Bayramiç, sunduklarıyla yaşamak işte budur dedirtecek kadar cüretkâr hale gelmiş. Küstahça değil, indirgemeci bir uysallıkla başarmış bunu. Hırslarından arınıp yaşamı olduğu gibi kabullenerek ve bu olağanda yaşamayı bilgelik haline getirerek, kentlinin sorunlarından çekip çıkartmış kendini.
Bayramiç Sempozyumu
Nedir bu sorunlar diye soracak olursanız, gerçekten bilmiyorum, unuttum ve unuttuğum için memnunum. Zorlayınca hafızamı, hatırladıklarım ürkütücü heyulalardan başka bir şey değil: Trafik, hava kirliliği, toplu taşıma sorunları vb. Mücadele gerektiren, ancak kazananın belli olmadığı kentli sorunları. Oysa Bayramiç'in sorunları çok farklı ve mücadele etmeye değer görünümde. 3-5 Ağustos 2007 tarihlerinde ÇOMÜ ve Bayramiç Belediyesi işbirliği ile gerçekleştirilecek olan "Bayramiç Sempozyumu 2007" kapsamında tüm bu sorunlar masaya yatırılacak. Kazdağları bitki örtüsünden alabalığa, Domuz Patatesi'nden (Cyclamen Hederefolium) Kazdağlarının uydu görüntülerine göre toprak değişimine kadar çok geniş bir yelpazede sunulacak sempozyum bildirileri, Bayramiç Öğretmen Evi'nin asırlık dut ağacının gölgesinde.
Eskiden, masallardaki kadar eskiden Bayramiç'e bayram için gelinirmiş. Çanakkale'nin bu Ezine-Çan ve Kazdağları arasında kurulmuş ilçesinin adı işte buradan gelmiş. Şimdi yeniden bayram için Bayramiç'e gelmeli veya bayram için Bayramiç gibi olmalı. Ne zaman mı? 3-5 Ağustos 2007 neden olmasın, belki Bayramiç size bir sürpriz hazırlar ve bu defa "Ah, abi kaçacaksın buralardan" sözünüzü tutmaya karar verirsiniz.
ADNAN ÇEVİK: Dr., Çanakkale Onsekiz Mart Üni.