Beraber ve solo şarkılar

Beraber ve solo şarkılar
Beraber ve solo şarkılar
'Müziğin bilirkişisi' olarak adlandırılan DJ Gülbahar Kültür'den dinlenesi iki yeni albüm: 'United Colors of Words/Poetry On The Sound' ve 'Made In Turkey 6'
Haber: NAİM DİLMENER - naimdilmener@gmail.com / Arşivi

Bremen’de mukim Gülbahar Kültür’ün karma albümlerini duymayan kalmamıştır herhalde. Yaptıklarından o seri olmasa bir başkası, şu ülke olmasa bir diğeri mutlaka ilginizi çekmiştir. “World müziğin bilirkişisi” olarak tanınıyor dışarda ve bu namını hak etmek için de çok fazla çalıştı.
Avrupa ’nın en önemli DJ’lerinden biridir de. Dolaşır, döner durur ve kimselerin duymadığı ya da duyup da ilgilenmediği şarkıları alır, biriktirir ve bir üst başlığa denk geldiğinde de albüme koyar, yayımlar.
Biz de böyle duyarız zaten. Gülbahar’ın albümlerinden taşan şarkıların bir kısmı “Hay Allah, bu ne müthiş bir şarkıdır böyle?” dedirtir bize. Bir kısımı da “Bu sesi duymasak, dinlemesek yazık olurmuş.” Bir tür kaşiftir Gülbahar. Keşfeder ve “Bir kulak verin, bakın ne buldum” demeye getirir, tek tek albümlerinin her biriyle.
Ülke ülke, dil dil gezdiği ‘Made In…’ serisinin Türkiye ayağı dahi böyledir. Buralardan uzakta olsa bile, bizden daha iyi takip eder Türkçe çalınmış ve söylenmiş şarkıları. Özellikle de Türkçe olmalarına rağmen bizim buralara sızmayı başaramamış ve yurtdışında öksüz kalakalmış olanlarını. 

Kaf dağının ardında
‘Made In Turkey’ serisinin son ayağı olan 6. albümde de durum aynı. ‘Bal’ ve ‘Kaymak’ olarak adlandırılmış iki ayrı kaynaktan (CD’den ya da) akan tam 35 şarkının yarısına yakını, bizim buralarda ismini tanıtabilmiş, sesini duyurabilmiş değil. Tanıtabilen ve duyurabilenler de üstelik, hak ettiğinin çok altında bir muamele görmüş. Jülide Özçelik mesela, en kapalı kalbi açabilecek, en taş kalbi pamuklara dönüştürebilecek ‘Gönül Dağı’ ile bu topraklarda kimselerin gözüne giremedi. Ama bu şarkı, Gülbahar Kültür’ün son derlemesini açan şarkı olmuş. Neşet Ertaş’ın bu türküsünü Jülide Özçelik’ten dinlememiş olanlar, kendilerine yazık etmişlerdir. Jehan Barbur’un ‘Nar Taneleri’ de öyle. Daha önce yayımlanmamış bu şarkı, Barbur’u keşfetmek (ve sonsuza kadar ardına düşmek) için eşsiz bir fırsat… Sıradışı söz yazarlarımızdan Burcu Tatlıses’in ‘Güller’ şarkısı da ilk defa bu albümle gün yüzüne çıkıyor. Tatlıses’in internet üzerinde, çok az kişiyle paylaştığı bu şarkı genç kuşağın sükuneti de bildiğini ve aslında bile isteye oralı olmadığının göstergesi. Tatlıses yaşıtlarının aksine, biliyor ve ardına düşüyor.
Ajda Pekkan’ın o en muhteşem olduğu 70’lerin ikinci yarısındaki vokal performansına eş bir vokal başarısı yakalayan Sevtap Ünal (‘Bu Yüzden’), genç kuşak müzisyenlerin en haslarından Cem Yıldız (‘Terazi Var Tartı Var’), Kürt müziğinin en heyecan verici temsilcilerinden Dodan (‘Neçe’) ve başka birçok ses ve şarkı, ‘Made In Turkey’nin yeni ayağını da vazgeçilmez kılıyor. 

Renklerin birliği
‘United Colors of Words/Poetry On The Sound’ albümünde ise Gülbahar Kültür’ün bağı daha organik; albümün orta yerinde o var. “Şarkı” ve “şiir”in bir araya getirilmesi gibi daha önce de çok fazla denenmiş bir niyetle yola çıkan Kültür, hem seçtiği şairler ve şiirler hem de konuk vokalistlerin farklılığı nedeniyle, bu alanda bugüne kadar görülememiş bir başarı yakalamış.
Bu sefer ‘Poetic Kisses’ ve ‘Poetrymental’ olarak adlandırılmış (albümlere isim vermek Gülbahar’ı kesmiyor; her bir diski ayrı ayrı da adlandırıyor) iki disklik albümde, bir evvelkinde yer alan Cem Yıldız da (aynı şarkıyla) var, başta Volkan Gücer, DJ Kaan Gökman, Amir Baghiri olmak üzere bir dolu başka isim de. Kadın hareketinin en saygı duyulası isimlerinden Ayşe Düzkan dahi (şiirle) kadroda. Bedri Rahmi Eyüboğlu’dan esinlenerek (‘Karadutum, çatalkaram, çingenem…’ dizisinin aldığı hal ve biçim eşsiz) yazılmış ‘Karakutu’, erkin/düzenin tekerine çomak sokmak olarak da okunabilir ya da dinlenebilir.
Bu, Gülbahar Kültür’ün ısrarla istediği, her seferinde arayıp bulduğu bir şeydir zaten. İnce ince kafa bularak iğne, çuvaldız, çomak hatta fazlasını, hak ettiğinden hiç şüphe duymadıklarımıza saplamak. “Oh be!” dedirtmekte de üstüne yoktur.
United Colors of Words/Poetry On The Sound, Karma, Lola’s World
Made In Turkey 6, Karma, Lola’s World