Bir tatlı huzur...

Norah Jones'u dünyanın en şanslı kullarından biri olarak görebilirsiniz. Dünyanın en yetenekli müzisyenlerinden, sitar kralı Ravi Shankar'ın kızı olan Jones, bundan beş sene önce, daha henüz 23 yaşındayken...
Haber: MERT EMCAN / Arşivi

Norah Jones'u dünyanın en şanslı kullarından biri olarak görebilirsiniz. Dünyanın en yetenekli müzisyenlerinden, sitar kralı Ravi Shankar'ın kızı olan Jones, bundan beş sene önce, daha henüz 23 yaşındayken, efsanevi prodüktör Arif Mardin'in güvenilir ellerine teslim edilmiş, bunun sonucunda da 2000'li yılların en şaşırtıcı ve en başarılı çıkışlarından birini yakalamıştı. 2002 senesinde çıkan 'Come Away With Me' milyonlarca albüm satışının yanına sekiz de Grammy ödülü eklemiş, Norah Jones'u bir anda, o sakin, dingin ve mütevazı kişiliğine rağmen müzik endüstrisinin en tepesine yerleştirmişti. Onu takip eden 'Feels Like Home'da Jones efsanesinin sürdürülmesine katkıda bulunmuş, dünyanın bütün kafelerinin, restoranlarının, dingin Pazar sabahlarının, şarap veya kahveyle geçirilen akşam mahmurluklarının daimi konuğu olmuştu. Ancak 2007 senesi, önceki bütün başarılarına rağmen, kariyerinin en önemli sınavı olacak gibi gözüküyor. Bunun başlıca iki nedeni var: Birincisi, Jones'un bağlı olduğu plak şirketi EMI, bu yılın başında müzik endüstrisini kaygılandıran bir açıklamada bulundu. Bu açıklamaya göre EMI Music'in 2006 yılının ikinci yarısındaki satışları beklenenin altında olmuş ve azalan CD satışlarının yanı sıra pazar payı oranında da azalma yaşanmıştı. Bunun sonucunda şirket katı önlemler aldı. İlk etapta şirketin, başı olan Alain Levy dahil, en tepe iki yöneticisine yol veren şirket aynı zamanda yıllık 110 milyon sterlinlik (300 milyon YTL civarı) bir tasarruf planı açıkladı. Bunun sonucu şuydu: Plak şirketi 2007 için neredeyse bütün beklentilerini Norah Jones üzerine kurdu. Jones'un yeni albümünün olası başarısızlığı İngiltere'nin bu köklü müzik devini iyice sarsacaktı.
İkinci büyük sınav ise akıl hocası, kariyerindeki en büyük mihenk taşı Arif Mardin'in geçen seneki vefatı. Artık Norah Jones'u ne elinden tutacak kimsesi kalmıştı ne de onun sesine ve kişiliğine uygun repertuar düzenleyecek bir gurusu.
Ne var ki Norah Jones'un yeni albümü 'Not Too Late'e baktığımızda bu kaygıların yersiz olduğunu görüyoruz. Dahası artık 28 yaşına gelmiş bir kadının olgunluğu ve kendine güveni söz konusu. Daha önceki albümlerinde hep özenle seçilmiş standartları veya ona uyan şarkıları yorumlamış olan Jones, bu albümü bütünüyle kendi şarkılarından oluşturmuş. Prodüktörlüğünü basçısı, onun ötesinde sevgilisi olan Lee Alexander'ın yaptığı albüm daha öncekilere göre daha az cilalı ama bir o kadar da kendinden emin. Dertsiz, kaygısız, paniklemeden yapılmış izlenimi veriyor.
Sınavı geçti
'Not Too Late', 'Wish I Could' ile açılıyor. Akustik gitar ve çellonun ardından Jones'un tatlı ve tembel sesi dinleyeni bir anda huzura erdiriyor. 'Sinkin' Soon' ağızlarda Tom Waits tadı bırakırken 'Broken' basit, insana hitap eden acıklı bir ninni gibi çalınıyor kulaklara. Ancak albümün zirve noktaları Wax Poetic zamanında birlikte çalıştığı İlhan Erşahin ile birlikte yazdıkları ve aynı zamanda albümün de çıkış şarkısı olan 'Thinking About You' ve kafamızdaki Norah Jones imgesini ucundan sarsan muhalif 'My Dear Country'. 'Thinking About You' blues kokulu tınısıyla bir Jones aşk şarkısı klasiği haline gelirken tam uç bir yanda 'My Dear Country' sakin bir piyano valsi üzerinden "Hiçbir şey seçim günü kadar korkutucu değildir, ama sonraki gün daha da karanlıktır ve günler giderek kararmaya devam eder. Kim bilir belki planlar değişecektir. Kim bilir belki de deli değildir" derken bir tiyatrocu edasıyla gösteriyor bütün sakin gücünü.
Norah Jones sınavlardan geçmiş görünüyor. Resmi çıkış öncesi siparişler itibarıyla amazon.com'un rekorunu kıran Jones, iTunes'un da satış listelerinin başında. Anlaşılan dinleyici yine fırtınalı hayatlarını bir kez daha onunla dindirecek. Ancak 2007 aynı zamanda Norah Jones'un oyunculuk kariyerindeki ilk sınava da şahit olacak. Kar Wai Wong'un 'My Blueberry Nights' filminde Jude Law ile birlikte rol alan Norah Jones'un bu zorlu görevden alnının akıyla çıkıp çıkmayacağı belli değil.
Gel gör ki çok önemli de değil. Artık anlaşıldı; Norah Jones'dan sadece bir tane var. Joss Stone, vs. onun sessiz ve gösterişsiz gölgesi altında ezilirken, o bir ermiş edasıyla doğru zamanda ama hiçbir zaman kendini zorlamadan suyun üzerinde yürüyüp biz inancı sarsılmışlara huzur ve kaçış sunmaya devam edecek. Ta ki bunun da bizi kesmediğini anlayana dek.
Not Too Late/Norah Jones/EMI