Bu albümü almak lazım

Hep der, hep sorardık: "Şu İngilizlerin 'Now That's What I Call Music' derlemeleri gibi albümler neden yapılmaz ki bizde?" Memleketin en namlı firmaları bir araya gelse, anlaşsa, işbirliği yapsa ve en az iki disklik bir hit derlemesi yayınlasa ne iyi olurdu diye düşünür, hayaller kurardık.
Haber: NAİM DİLMENER / Arşivi

Hep der, hep sorardık: "Şu İngilizlerin 'Now That's What I Call Music' derlemeleri gibi albümler neden yapılmaz ki bizde?" Memleketin en namlı firmaları bir araya gelse, anlaşsa, işbirliği yapsa ve en az iki disklik bir hit derlemesi yayınlasa ne iyi olurdu diye düşünür, hayaller kurardık. Sonunda oldu. (Alfabetik sırayla) Avrupa Müzik, DMC, DSM, EMI, Erolköse, Esen, Hitt, Id, Kalan, Ozan, Pasaj, TMC, Seyhan ve Sony&BMG olmaz denileni yaptı, zor olanı başardı ve sırt sırta verdi ve '64'ü yayınladı. Tam dört disklik, 64 şarkılık karma bir albüm.
Müzik piyasamız görüp görebileceği en zor günlerini yaşıyor. Bu nedenle, bu piyasanın içinde yer alan her firmanın, her müzisyen ve şarkı yazarının, her şarkıcı ve grubun şapkasını önüne koyup düşünmesi, yeni kararlar alması gerekiyordu. Eski inatçı tavırların arkada bırakılması da. Neyse ki böyle olabildi. Bu kadar çok firmanın bir araya gelerek, hem de bestecisini, söz yazarını, yorumcusunu razı ederek böyle bir albüm yayınlayabilmiş olması çok önemli bir gelişme! Demek ki herkes, albüm satabilmenin, artık aslanın ağzında olduğunu bir şekilde gördü, anladı ve nazlanmayarak, zorluk çıkarmayarak yapılması gerekeni yaptı. Artık kolay kolay albüm satılamıyor; en azından normal yollarla, en azından bildiğimiz usüllerle. Müziği cep telefonlarına katık ediyor olmamızın, uzun vadede ne gibi sonuçlar doğuracağından henüz emin değiliz. Bu nedenle 'geleneksel' satış metodlarımızı henüz bir kenara koyamıyor, topluca unutamıyoruz. Böyle olunca da, albümlerin daha cazip bir hale getirilmesi ve bundan daha önemlisi makul (hatta 'makul altı') bir fiyata satışa sunulması gerekiyordu. Çok sayıda firma da böyle düşünüyor olmalı ki, Noel Babalığa özenmekte bir beis görmemiş, yapılması gerekeni '64' paketiyle yapmış. İçinde, nerden bakarsanız bakın onlarca hit şarkı barındıran tam dört disklik bir paket, yalnızca 19,90 YTL'ye satın alınabiliyor; yabancı tek bir CD'den daha ucuz bir fiyata! Bu albümü almak lazım; almak ve müziğin memleketimizdeki geleceğine bir destek vermek lazım. Almayanı ise (kimse kusura bakmasın) dövmek lazım. Önce "Daha ne istiyorsunuz?" diye sormak, makul bir cevap alınamadığında ise dövmek lazım. Neredeyse 'korsan' kayıtlar ile aynı fiyata geliyor çünkü. Derli toplu, fiyatına göre de gayet makul bir kutunun içinde üstelik. Daha ne olsun? Daha doğrusu, bu albümü de almıyorsanız ne alacaksınız? "Bize ne!" diyenlerdenseniz sözümüz size değil, sözümüz müziği iyi kötü hayatının olmazsa olmaz bir parçası yapmış olanlara, şarkıları hâlâ hayatının içinden geçip duranlara.
Ajda Pekkan'dan Zeynep Dizdar'a, Sezen Aksu'dan Hande Yener'e, Nükhet Duru'dan Nilgül'e, Mazhar Fuat Özkan'dan Yüksek Sadakat'a, Bulutsuzluk Özlemi'nden Aylin Aslım'a varana kadar çok sayıda ismin hayat verdiği '64' albümünde ne yazık ki yalnızca 'hit' şarkılar yok! Ama bu da çok normal sayılmalı. Sonuçta tam 64 şarkıdan söz ediyoruz ve bu topraklarda (yalnızca bir iki yıl gibi) kısa bir süre zarfında çok sayıda hit çıkabilmesi mümkün değil. Ama hiç yok değil, hit de var! 'Vitrin' (Ajda Pekkan), 'Zehir Gibi' (Zeynep Dizdar), 'Sarı Laleler' (MFÖ), 'Belki Üstümüzden Bir Kuş Geçer' (Yüksek Sadakat) ve 'Acele Etme' (Hande Yener) başta olmak üzere çok sayıda hit de var bu derlemede. Hit olan şarkıları (bir kere daha, bir kere daha, çok kere daha) hem de bu fiyata arşive koyabilme imkanı olunca, "Bu hit, bu değil!" diye de çok nazlanmamak gerekir. Hem bir fırsat da sunabiliyor bu albüm; daha önce hiç kulak verilmemiş, hiç karşılaşılmamış bazı isimler keşfedilebilir, bu albüm sonrası peşlerine düşülebilir. Hem kim bilebilir ki, bu yeni keşiflerden bir kısmı belki hayatınızın şarkısı-şarkıcısı bile olabilir. Normal zamanlarda, ay başını-ay sonunu zor getiriyor ya da hiç getiremiyorken mecburen ilgi gösterilmemiş ya da uzak kalınmış bir 'torba dolusu' şarkının arasından ne bulunacağını, ne keşfedileceğini kim bilebilir ki?.. Başta Power olmak üzere, müzik kanallarımızın-radyolarımızın da bu albüme özel bir ilgi göstermesi, bu albümün repertuarından oluşan özel programlar yapması-yayınlaması gerek. Bu bir fırsat! Değerlendirmek ve desteklemek gerek! Deniz bitiyorsa, herkes için bitiyor; müzisyeni-şarkıcısı için de, firması-radyosu-televizyonu için de. Bu nedenle, hiç kimsenin elini taşın altına koymaktan imtina etme gibi bir lüksü yok.
Şarkı söylemek, söylenmiş olanı dinlemek lazım. Bu albümü satın almak, almayanı da (şaka ya da abartmaktı tabii!) dövmeyip kaderine terk etmek lazım.
Bulursanız kaçırmayın
Başta '64' olmak üzere, makul fiyatla pazarlanan her türden Türkçe karışık albüm
Gülbahar Kültür'ün 'Made In Turkey' (Lola's World) derlemeleri
Ajda Pekkan'ın 'Vitrin'i (DMC) dahil, her(rrr) şeyi
Zeynep Casalini'nin yayınlanmış-yayınlanacak albümleri
Zeynep Dizdar'ın 'İlle de Sen'i (Sony)
Başta 'Nar-ı Aşk' (TMC) olmak üzere, Nilgül'ün tüm albümleri
Başta 'Mai' (Sony) olmak üzere Ümit Sayın'ın tüm albümleri
Aylin Aslım'ın 'Gelgit'i (Power) ve 'Gulyabani'si (Pasaj)
Nükhet Duru'nun 'Gece Saat On İki'si (DMC) dahil her(rrrrrr) şeyi
Sakın yaklaşmayın
Başta, 64'te yer almış şarkıları olmak üzere, Yeşim Salkım, Sefarad, Gece Yolcuları, Seksendört ve şürekasının çoğu şarkısı (ya da 'tekerlemesi')
Keşke olsa
Daha çok '64' benzeri albüm (Ada'nın, Ulus'un, Emre'nin, Neşe'nin, Topkapı'nın ve diğer firmaların da iştirakiyle) '164' hatta '1164' şarkılık albümler, kutular
Keşke olmasa
(Hiçbir derde deva olmayan) 10-15 şarkılık karma albümler