Bu ne terhis bu ne bahama kuşkusu!

Bu ne terhis bu ne bahama kuşkusu!
Bu ne terhis bu ne bahama kuşkusu!
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın kurulmasının ardından aile içinde katledilme oranı yüzde 54 artarken intihar ettiği söylenen kadınların yüzde 50'si aslında intihar süsü verilerek katledilmiş
Haber: CANAN KIZILALTUN / Arşivi

efendim tam “gelir bahar ayları, gevşer gönül yayları” veciziyle açacaktım ki yazıyı, bir de baktım tüik yıkmış perdeyi eylemiş viran! neymiş? canımız ülkemizde evlilik oranları düşüyor, bu yetmezmiş gibi boşanma oranları da artıyormuş! tam da kadını birey olmaktan çıkartıp erkek egemen sistemin ellerine yeniden vermişken! tam da bakanlığın adını aileye çevirmişken! tam da en az üç, üç de yetmez beş çocuk emredip kürtajı fiiliyatta yasaklamışken! tam da kadına karşı şiddeti engellemek için artizlerin yüzünü gözünü makyajla morartıp elbiselerini pırtık pırtık etmişken bu kıymet bilmez vatandaşın yaptığı reva mı?
yahu bu millette hiç mi izan, hiç mi insaf yok? kardeşim hadi başbakan’ı ve kabinenin fatma bacı’sını düşünmüyorsun, kendini de mi düşünmüyorsun? evlenilmezse bu çocuklar nasıl yapılacak? bu çocuklar yapılmazsa ucuz işgücü nereden temin edilecek? nasıl çin olunacak, hindistan’la yarışılacak? gidinin zalımları sizi! facebook profillerinize tc koymayı bilirsiniz de evlenip çocuk yapmaya geldi mi tüyersiniz he mi?
fatma bacı’mın gözü yaşlı, haykırıyor: “yılda 200 bine yakın boşanma meydana geliyor. bu rakam 2001 ekonomik krizinde en yüksek değere ulaşmış ve 140 bin boşanma meydana gelmişti.” vay vicdansızlar, başbakanımız demedi mi “elhamdilil teyet geçti” diye. siz daha neyin peşindesiniz? hele bu ülkenin kredi notunu düşürsün o moodys, s&p falan, bak ben size neler edeceğim!

geçinemiyorlarmış!

fatma bacım “2008’de boşanma oranlarında bir yükselme oldu ama alınan tedbirle düşürüldü. biz 3 boyutlu sistemimizi çalıştırıyoruz” desin, siz hiç oralı olmayın. aloo, kime diyoruz, 3 boyutlu sistem çalışıyor burada, azıcık da siz gayret etseniz ne olur?
kardeşim devlet daha ne yapsın? dövüyorsunuz sesini çıkartmıyor, tecavüz ediyorsunuz “rızası vardır herhalde” deyip başını çeviriyor, öldürüyorsunuz hiç oralı olmuyor. böyle imkânlar var mı avrupa ’da, amerika’da?
tüik dertli fatma bacı’mın yarasına tuz basıyor habire. güya, ülkemizde evlilik yaşı da artıyormuş! ortalama evlilik yaşı erkeklerde 23’ten 26’ya, kadınlarda 20’den 23’e çıkmış. zalım dış mihraklar! vatandaşı geç evlendirip tohuma kaçırtacaklar! çiftlerin yüzde 40’ı da evliliğin ilk beş senesinde boşanıyormuş. en büyük sebep de ne? geçinememek! başbakan “teğet geçti” diyor bunlar illa elin ağzına laf verecekler!

flaş! flaş! şok! şok ! şok!

sayın okur az önce elimize ulaşan flaş bir haberle yayınımıza devam ediyoruz. evlilik yaşı arta, boşanmalar tavana, evlenmeler dibe vuradursun, bu ülkede güzel şeyler de oluyor sayın kadın cinayetlerine bakmaya doyamayan seyirciler. “kadın cinayetlerini durduracağız platformu”nun açıkladığı verilere göre 2012’nin ilk 6 ayında 92 kadın öldürülmüş. aile ve sosyal politikalar bakanlığı’nın kurulmasının ardından aile içinde katledilme oranı yüzde 54 artarken intihar ettiği söylenen kadınların yüzde 50’si aslında intihar süsü verilerek katledilmiş kadınlardan oluşuyormuş. sadece 6 ayda kriz ve işsizlik nedeniyle katledilen kadın sayısı, 2011 yılının tamamına eşitmiş. ayrılma ve boşanma gerekçesiyle öldürülme oranı yüzde 28, kıskançlık katliamlarının oranı ise yüzde 22 olarak tespit edilmiş. koruma talep eden kadınların yüzde 75’ine kâğıt üzerinde tedbir çıkarılmış, sığınma evine yerleştirilen kadınların yüzde 37.5’i öldürülmüş! kadınları öldüren, işkence edenlerin hepsi de birinci dereceden yakınları. yani kocaları, ağabeyleri, sevgilileri, erkek kardeşleri, kayınpederleri, enişteleri. fatma bacının ve ait olduğu cenahın kutsal aile kutsal aile diye her bir yerimize foşladığı aile kurumu, böyle bir şey işte ve sırf o kutsallığı için de tüm bu cinayetlere, işkencelere ses çıkartılmıyor. hemen ardından pek moda malumunuz fatma bacımız twitter’dan açıklama yapıyor: davaya bakanlığın avukatları müdahil olacakmış. olsun bakalım sanki o herifleri salan hakimler kiminse. neresinden tutsan elinde kalıyor o yüzden de coşsun istatistikler, olmasın sabahlar!
isim verip rencide etmek istemediğim bir kısım hımbıl, evlenip çoluk çoluğa karışmaktan çekinedursun, bu ülkenin kararlı evlatları da var çok şükür. eşini öldüresiye dövüp üç dişini de penseyle çeken veysel m’nin yaratıcılığı uzun zamandır özlediğimiz ruh değil mi? bu adam ki, karısına “ne oldu diyen olursa inek tepti dersin” diye akıl da vermiş bir akıldanedir. sonrasında da çok yüce yargımız bu akıldaneyi serbest bırakabiliyor ki, gidip kadının ağzında kalan dişleri de söksün diye. ama alışkınız biz değil mi bu ‘adam’ların salınıp 8 mart yürüyüşüne katılan kadınların içeri tıkılmasına. adam sonuna kadar haklı, hem bu kadını hem de şiddete uğrayıp canından olan binlerce diğer kadını çok büyük, çooook büyük eşekler tepiyor! sistematik olarak ve semerine uydurarak… (yazarın notu: ben bu yazıyı içim daralmış yazmaya çalışırken iki kadın daha katledilmiş ve haberi de ekranıma düştü.)

hep feminikler yüzünden!

peki, bütün bu boşanmalar, kıskançlıklar, öldürmeler neden oluyor? tabi ki feminikler yüzünden! neymiş, kadının bedeni üzerinde tek söz kadına ait olmalıymış, yok efendim eşit işe eşit ücretmiş, çalışan anneler için ücretsiz kreşler açılmalıymış, yaşlı ve hasta bakımı sadece kadının omuzlarına yıkılmamalıymış, kadının iş hayatında karşılaştığı “cam tavan” kırılmalıymış, kadına yönelik şiddetle göstermelik değil gerçekten mücadele edilmeliymiş falan. ayol ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?
bir türk kadınının hayattaki en büyük gayesi evlenmektir kardeşim! alacaksın evraklarını, bayılacaksın bir yığın para, biz bu gece sevişeceğiz bir onaylayın kardeşim, bir de altın takın diyeceksin. söz, kına, nişan, nikâh, mutfak, ütü, çamaşır, temizlik, doğum, altın günü, hürrem dedin mi tamam! hayır, sanki hayatın yeterince ilginç değilmiş gibi ne macera arıyorsun? illa heyecan arıyorsan tak görümceni, eltini koluna, git bir çarşı pazar yap. bir sürü örgü modeli çıktı haberin var mı? feminiklerin peşine takılıp hak arayacağına birkaç süpermarket dolaş da son çıkan temizlik malzemelerinden al! o adamın gömleğindeki yaka ve kol kirleri nasıl çıkacak? o kirler çıkmaz ise biliyorsun ki pense yardımı ile dişlerin çıkarılacak.