Cadılar Bayramı öcüsünün çeyrek asırlık öyküsü

En yeni (muhtemelen 'son' değil) ürünü "Halloween: Resurrection/Korku Bayramı" beyazperdelerimize gelen Halloween serisi, Amerikan korku sinemasının en uzun ömürlü serisi olma unvanını taşıyor.
Haber: KAYA ÖZKARACALAR / Arşivi

En yeni (muhtemelen 'son' değil) ürünü "Halloween: Resurrection/Korku Bayramı" beyazperdelerimize gelen Halloween serisi, Amerikan korku sinemasının en uzun ömürlü serisi olma unvanını taşıyor. "Korku Bayramı" vesilesiyle Cadılar Bayramı öcüsü Michael Myers'ın 24 yıllık beyazperde serüveni 'bir film şeridi gibi' (!) gözlerimizin önünden geçsin:

  • Halloween (J. Carpenter, 1978): Donald Pleasance hariç, kameranın ne önünde ne de arkasında 30 yaşından büyük kimsenin olmadığı bir kadronun, 300 bin dolarlık bütçeyle 21 günde kotardığı bu mükemmel korku filmi, 50 milyon dolara yakın hasılatıyla korku sineması tarihinin efsanelerinden. Fingirdek ablasını kocaman bir bıçakla doğrayan Michael adlı küçük bir çocuğun akıl hastanesinde büyüdükten sonra bir Cadılar Bayramı arifesinde firar edip, doğduğu kasabada diğer fingirdek gençlere yeniden dehşet estirmesini anlatan Halloween, cinsel özgürlük karşıtı bir film olarak yorumlanageldi.
  • Halloween II (1981): Bu ilk devam filminde Carpenter yalnızca senaryoyu yazmakla yetindi, yönetmenlik koltuğuna ise Rick Rosenthal oturdu (Rosenthal seriye gösterimdeki "Korku Bayramı"yla döndü). İlk film, Dr. Loomis'in (Pleasance) kurşunlarına hedef olan Michael'ın balkondan aşağı düşmesi ama akabinde ortadan kaybolması ile noktalanmıştı. İkinci filmde, Michael, ilk filmde elinden kurtulan Laurie'nin (Jamie Lee Curtis) kaldırıldığı hastaneye girmeyi başarır ve kan gövdeyi götürür. Bu filde Michael'ın niye ısrarla Laurie'nin peşinde olduğunun burada izleyicilere açıklanır: Michael'ın (ilk filmde doğradığı ablasından başka) bir kardeşi daha vardır ve o da Laurie'den başkası değildir. Film, 26 milyon dolar hasılat elde etti..
    Myers asla yok olmaz
  • Halloween III: Season of the Witch / Cadının Mevsimi (1982): Michael Myers'ın öyküsüyle uzaktan yakından alakası yok: Bir çeşit zehirli maskeler üretip satarak Cadılar Bayramı'nda çocukları topluca katletmeyi içeren delice bir plan hakkındaki senaryo da Carpenter-Hill ikilisine ait değil.
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers/Michael Myers'ın Dönüşü (1988): Önceki film yalnızca 14 milyon dolar hasılat elde edince yapımcılar Michael Myers'ı perdeye geri getirmenin zorunlu olduğuna kanaat getirek, mahkemelik oldukları Carpenter'ın karşı çıkışına rağmen Michael'ın öyküsünün kaldığı yerden seriyi devam ettirdiler. İkinci filmin finalinde bir patlama sonucu alevler içinde yanıp tutuşan Michael'ın bu filmde ortaya çıkıyor, yine kasabasına dönüyor ve Dr. Loomis de peşine düşüyor. Ama Jamie L. Curtis, yeni filme dahil olmayı reddettiği için Laurie'nin bir araba kazasında ölmüş olduğunu öğreniyoruz. Peki artık esas kız kim olacaktı? Onun da kolayı var: Meğer Laurie'nin bir kızı varmış, yani Michael'in bir yeğeni. Üstelik yapımcılar Curtis'e nanik yaparcasına bu yeni karaktere Jamie adını vermişler.
  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers/Michael Myers'ın İntikamı (1989): Önceki filmin finalinde -yine- kurşun yağmuruna tutulan Michael, derin bir çukurun dibine düşmüş ve çukurun üstü de dinamitlenerek kapatılmıştı. Ama bir yolunu bulup kurtulan Michael, yine kasabasına döner. Jamie ile aralarında telepatik bir bağ olduğu anlaşılmaktadır ve Loomis oldukça etkileyici bir finalde Jamie'yi Michael'ı yakalamak için yem olarak kullanır. Hapse tıkılan Michael, son sahnede sürpriz bir şekilde gizemli bir şahsiyet tarafından hapisten kaçırılır.
    Halloween: The Curse of Michael Myers / Michael Myers'ın Laneti (1995): Michael, bizde "Ölüm Çığlığı" adıyla gösterilen bu 6. Halloween filminde yeğeni Jamie'yi öldürür ama, sıkı durun, bu arada Jamie'nin (muhtemelen Michael'dan) bir bebeği olmuştur!
  • Halloween H20: 20 Years Later / Korku Bayramı: Yirmi Yıl Sonra (1998): Donald Pleasance'ın "Michael Myers'ın Laneti"nin çekimlerinin tamamlanmasından sonra ölümünün ardından Halloween serisinin mecburen sona ereceği düşünüldü. Oysa Halloween'e atıflar üzerine kurulu "Çığlık"ın (1996) beklenmedik başarısı her şeyi değiştirdi. "Çığlık"ın senaristi Kevin Williamson, yeni bir Halloween sinopsisi hazırladı ve Jamie Lee Curtis yıllar sonra yeniden seriye dönmeye ikna edildi. 4'üncü filmin başında Laurie'nin bir trafik kazasında ölmüş olduğunu öğrenmiştik ama kolayı var. Şimdi de Laurie'nin aslında Michael'ın peşine düşmesini önlemek için böyle bir mizansen düzenlenmiş olduğunu öğreniyoruz. Tabii ki Michael sonunda onun izini bulur -üstelik yeniden bir Cadılar Bayramı sırasında-... H20'nin finalinde Laurie, sapık kardeşinin işini bir hayli ölümcül bir darbeyle bitirince Michael'ın artık bir daha nasıl olup da geri dönebileceğini tasavvur etmek zordu. Heyhat...film 50 milyon dolardan fazla hasılat elde edince ne yapıp edip bir yolunun bulunacağı da tahmin ediliyordu ve "Halloween: Resurrection / Korku Bayramı" ile öyle oldu. Peki bundan sonra ne olacak? Yapımcılar bu kez dizinin hayranları arasında nabız yoklaması şeklinde ilginç bir yönteme başvurmuş durumdalar. Bir sonraki Halloween filminde Dr. Loomis'in bir akrabasının veya meslektaşının, 6. filmden sonra devredışı bırakılan karakterlerin (örneğin Jamie'nin bebeğinin) yer alması, filmin Michael'ın doğduğu kasabada geçmesi gibi; http://www.halloweenmovies.com/site/filmseriesnews.htm adresindeki seçenekler hakkındaki fikirlerinizi faninput@halloweenmovies.comadresine yazabilirsiniz, üstelik otomotik olarak bir teşekkür yanıtı alacak olmanız da cabası...