Çayların en faydalısı

Son senelerde, sağlıklı yaşamak önem kazandığından beri hayatımıza girdi yeşil çay. Daha önceleri yüzüne bakmazdık, Uzakdoğu restoranlarında adettir diye pek de bayılmadan içilen bir ot çayından ibaretti bizim için.
Haber: SERAL TOPKAYA / Arşivi

Son senelerde, sağlıklı yaşamak önem kazandığından beri hayatımıza girdi yeşil çay. Daha önceleri yüzüne bakmazdık, Uzakdoğu restoranlarında adettir diye pek de bayılmadan içilen bir ot çayından ibaretti bizim için. Suşi yedikten sonra ya da bol baharatlı bir Çin yemeğinin ardından taze demlenmiş bir yeşil çay nasıl da temizlerdi midemizi. Her bir lokanta çıkışında ne kadar sağlıklı hissettiğimize, midemizin sanki hiçbir şey yememiş gibi rahat olduğuna dair yapılan konuşmalar orada kalır, yeşil çayı da bir dahaki sefere gideceğimiz Uzakdoğu lokantasına kadar unutur giderdik. Bir süre sonra en "healty" evlerde yurtdışından gelen yeşil çaylar belirmeye başladı, derken bizde çıkan poşet yeşil çay ve son olarak da paketteki hakiki demleme yeşil çay. Bugünlerde diyetisyenler de sadece yeşil çay diyor, hatta poşetin işe yaramadığı, sadece demleme çayın metabolizmayı hızlandırdığı, yağları yaktığı gibi açıklamalarda da bulunuyorlar. Artık hepimiz çekik gözlü olduk ve işi o kadar benimsedik ki inanır mısınız, kızım normal çay içtiği zaman vücuduna karşı sorumsuzluk ettiğini düşünmeye başladı.
Çin ve Japonya'da yeşil çay milyonlarca insanın hayatının günlük besin kaynaklarından biri. Sabah erken saatten gece geç saate kadar fincanlarca taze yeşil çay tüketilir. Yeşil çay tüketimi Uzakdoğu felsefesinde diriltici ve canlandırıcı bir özelliğe sahiptir. Yeşil çay, Camelia Sinensis yapraklarından elde edilen çaydır. Aynı bitkiden elde edilen siyah çay için yapraklar yavaş yavaş kurutulur, yeşil çay ise yaprakların toplanır toplanmaz kavrulup hızla kurutulması ile elde edilir. Çin yeşil çayı, Japon çayına göre daha hafif bir çaydır. Endonezya çayı antioksidan özelliklere sahip bir çaydır. Yani aslında şöyle de denebilir ki, tüm bu çaylar kendilerine hastırlar ve ait oldukları ülkelerin çay kültürlerini yansıtırlar. Yeşil çayın elde edildiği ağaç her yerde aynıyken, farklı yaprak boyutları ve toplama biçimleri yeşil çaylar arasındaki farklılığı yaratır.

YEŞİL ÇAY ÇEŞİTLERİ
1- Çin yeşil çayı
2- Japon yeşil çayı
3- Tohum yeşil çay
4- Endonezya yeşil çayı
5- Matcha powder (tozu)
Lime ve üzümlü buzlu yeşil çay
Bu serinletici yeşil çay, limonata gibi sıcakta içilen bol şekerli ve mayhoş bir ferahlatıcıdır.
2-4 kişilik
500 ml soğutulmuş yeşil çay
500 ml soğuk üzüm suyu
2 adet lime suyu
Şeker (isteğe bağlı)
Bir kaç parça buz
Birkaç dilim lime
Yeşil çay, lime suyu ve üzüm suyunu sürahiye koyup karıştırın.
Bardaklara paylaştırıp buz ve limon dilimlerini ekleyin.
Haftaya devam edecek...
Naneli yeşil çay
Fas'ta da sıkça içilen naneli çay, uzun ince ve rengarenk bardaklarda sunulan sıcak yeşil çay öğleden sonra ve akşamüstleri tüketilir. Bu çayı Fas'ta Gunpowder Çin yeşil çayı ve taze nane ile hazırlarlar. Bu otantik çayı hazırlamak için çaydanlığa, Gunpowder çayı, taze nane ve bir sürü çorba kaşığı şeker eklenir. Bolca kaynar su ilavesiyle demlenmeye bırakılır. Genellikle bu çay Fas'ta baklava, taze kayısı ve lokum yanında içilir.
2-4 kişilik
4 çorba kaşığı (8 gr) yeşil çay
1/2 demet taze nane
8 adet esmer veya beyaz kesme şeker
1 litre su 175ş-180ş derecede ısıtılmış
Yeşil çayı taze nane ile çaydanlığa koyun. Kesme şekerleri ekleyin. Suyu yavaş yavaş ekleyin. Üstünü kapatacak kadar su ekleyip iki dakika demlenmeye bırakın ve servis yapın.
Baharatlı yeşil çay
Bu çayı Hintliler siyah çay ile de hazırlıyorlar, bol kokulu baharatlar, süt ve şeker ile de. İlk olarak çay ve baharatlar kaynar suda kaynamaya bırakılır, süt ve şeker eklenip tekrar kaynatılıp ateşten alınır.
2-4 kişilik
2 çorba kaşığı yeşil çay (8 gr)
4 adet kakule
6 adet top karabiber
2 adet yıldız anason
2 adet çubuk tarçın
1 litre kaynar taze su
1 çay kaşığı şeker
Önceden ıstılmış çaydanlığa yeşil çay yapraklarını koyup bırakın. Havanda kakule kapsüllerini kırın. Çekirdeklerini saklayıp dış kabuklarını atın. Diğer baharatları da ekleyip parçalanana kadar dövün. Baharatları sıcağa dayanıklı bir kaba koyup üstüne suyu ekleyip iki dakika demlenmeye bırakın. Baharatlı suyu çok dikkatli süzerek yeşil çaya ekleyin. İki dakika demlendirin. Şekeri ekleyip erimesini bekleyin ve sıcak olarak servis yapın.
Klasik yeşil çay
2 kişilik
500 ml su (iyi su)
1 çorba kaşığı (4 gr) yeşil çay
Suyu su ıstıcısına koyun. 175ş-180ş arası ısıtın veya kaynama başlayınca ateşten alın. Kapağını açıp bir dakika bekletin. Yeşil çayı çaydanlığa koyun. İsterseniz porsiyonluk demleme tellerine çayı paylaştırıp, çay fincanlarına yerleştirin. Suyu ekleyin, iki dakika dinlendirip servis yapın. Sıcak olarak servis edin, tercihen şeker ve süt kullanmayın.