Celladımı arıyorum

2.12.07 tarihli Radikal İki'de yayınlanan "AKP Alevileri ve Ötekiler" adlı yazıma cevaben, 9.12.07 tarihinde Mahmut Polat imzalı, "Devletin Alevisi Olmak" adlı cevabi bir yazı yayınlandı.
Haber: YALNIZ TÜTELOĞLU / Arşivi

2.12.07 tarihli Radikal İki'de yayınlanan "AKP Alevileri ve Ötekiler" adlı yazıma cevaben, 9.12.07 tarihinde Mahmut Polat imzalı, "Devletin Alevisi Olmak" adlı cevabi bir yazı yayınlandı. Bu yazıya istinaden yazdığım yanıt karşılıklı polemiğe mahal vermemek gerekçesiyle yayımlanmadı. Yayın politikasına saygı duyduğum ve zaman zaman yazılarımla katkı sunmaktan onur duyduğum Radikal İki'nin bu kararını saygıyla karşıladım ve/fakat kamunun önünde veremediğim bu cevabı Mahmut Polat'a ulaşarak vermek, kendisinin hakaretlerine konu olan yazıma ilişkin bilgilendirmek, aydınlatmak istedim.
Mahmut Polat yazısının sonuna unvan olarak, Dr., sosyolog, Universitat Des Saarlandes ifadelerini kullanmıştı. Radikal İki'ye ulaştırdığım aynı üniversitenin öğretim üyelerinden Prof. Dr. Hans-LeoKraemer'den alınan konuya ilişkin mail ve harici araştırmalarımda, Mahmut Polat isimli bir kişinin bu üniversitede bulunmadığı, bunun yanı sıra Saarbrücken Üniversitesi sosyoloji bölümünde "sosyoloji doktorası" verilmediği bilgilerine ulaştım. Söz konusu şahsın öğrencilik ilişkisi dahi direkt ya da endirekt söz konusu üniversite ile bir bağı da yok. Ayrıca tüm çabalarıma rağmen ulusal ya da uluslararası alanda tek bir makalesi, tek bir bilimsel çalışmasına da ulaşamadım. Öncesiz ve sonrasız, tıpkı yönetmen Hal Ashby'nin Being There/Merhaba Dünya filmindeki "Chancey Gardener" karakteri gibi yoktan var olmuş ve haddimi bildirmeye gelmiş.
"Devletin Alevisi Olmak" adlı yazıyı okuduğum ilk an bu sahte akademisyenin değerlendirmeleriyle unvanı arasında ciddi bir irtifa farkı bulunduğunu anlamış, yayınlanmayan cevabi yazımda bunu ifade de etmiştim. Söz konusu makale Radikal İki'ye referansla ve taşıdığı akademik unvanın haşmetiyle, küfrüne kattığı güç, inandırıcılıkla, birçok internet sitesinde baş köşede duruyor. (www.alevihaberajansi.com, www.2temmuz.com, www.karakutu.com, beyazrenkler, www.rss.gen, www.karakutu.com).
Bu sahtecilik herkesten önce "beyana güven" ilkesiyle makaleye yayınlanma şansı veren Radikal İki çalışanlarına, okurlarına, Radikal İki'ye referansla bu makaleyi yayınlayan isimlerinin bir kısmını sayabildiğim internet sitelerinin okuyucularına saygısızlıktır. Kaldı ki Radikal İki geleneğini bilenler bilir; işçinin, ev kadınının, profesörün, hayata söyleyecek sözü olan herkesin, apoletsiz, unvansız kendini ifade edebildiği, bu tür komplekslerin olmadığı bir alan. Peki neden? Sorun patolojik mi, kim bu Mahmut Polat, kim bu sahibinin sesi? Küfrünü toplum nezdinde daha kabul edilebilir kılmak için sahte unvanların arkasına gizlenen?

YALNIZ TÜTELOĞLU: Hukukçu, ekonomist