Cesur ve güzel

Cesareti ve performansıyla kendisinden sıkça söz ettirmeyi bilen, Hollywood'un yükselen yıldızlarından Rose McGowan...
Haber: TÜLAY KAMBUR / Arşivi

Cesareti ve performansıyla kendisinden sıkça söz ettirmeyi bilen, Hollywood'un yükselen yıldızlarından Rose McGowan, The Doom Generation/Kıyamet Kuşağı ile başladığı oyunculuk kariyerini Planet Terror/Dehşet Gezegeni filmiyle doruklara tırmandırıp taçlandırmasını bildiği gibi, bunun zevk-ü sefasını da doyasıya yaşayarak gösteriyor.
Sokaktan beyazperdeye
Genç oyuncu Rose McGowan'ın hayatı, bugüne dek canlandırdığı karakterlerden pek de farklı sayılmaz. Fransız bir anne ile İrlandalı bir babanın kızı olarak 1973'te İtalya'nın Floransa kentinde doğan güzel yıldız, henüz küçük bir çocukken evden kaçar ve bir süre hayatını sokaklarda şarkı söyleyerek kazanır. 10 yaşına kadar tek kelime İngilizce konuşamayan Rose McGowan, ailesi Amerika'ya taşındıktan sonra oyuncu olmak ister ve Los Angeles'a gider. İlk kez 1997'de Pauly Shore'un Encino Man filminde dikkatleri üzerine çeken McGowan, ilk başrolüne ise Gregg Araki'nin Kıyamet Kuşağı filminde kavuşur ve bu filmi ile Spirit Awards'a aday olur. Kıyamet Kuşağı'nda yıldızı parlayan seksi oyuncu, artık sıradışı yönetmenlerin vazgeçemediği oyuncular arasında yerini almıştır. Bundan sonra Scream/Çığlık, Southie ve ona MTV Film Ödülleri'nde En İyi Kötü Karakter kategorisinde adaylık getiren Jawbreaker filmlerinde oynar. 2001-2006 arasında Charmed dizisinde fantastik bir karakter canlandıran McGowan'ın engellenemez başarısı, Quentin Tarantino ve Robert Rodriguez'in ortak projesi Grindhouse serisinde rol alması ile ivme kazanır.
1995 yılında Four Rooms/Dört Oda'da birlikte çalışan Quentin Tarantino ile Robert Rodriguez bu defa sinema tarihinde unutulmuş, kenara itilmiş hatta ötekileştirilmiş diyebileceğimiz istismar filmlerini yeniden sinemaya taşıyarak seyircisiyle buluşturuyor. Aksiyon, korku ve gerilim dolu iki ayrı film, Grindhouse serisi adı altında milyonlarca seyirciye ulaşmayı hedefliyor. Quentin Tarantino tarafından yazılıp yönetilen, serinin ilk ayağını oluşturan Death Proof/Ölüm Geçirmez'de Rose McGowan bir dublör tarafından öldürülmek istenen kurbanlardan biridir. Dublör Mike (Kurt Russell) arabasının içine yerleştirdiği bir mekanizma ile her türlü kazadan burnu bile kanamadan kurtulmayı başaran, nam salmış bir katildir. Acımasız katil gözüne kestirdiği kızları öldürmek için planlar yapar ve amansız takip başlar. Ancak acımasız katil bu defa kimlerle dans ettiğinin farkında değildir. Filmde aptal gibi görünen kızların intikamı acı olur.
Tam da "Vay canına korkulur bu kızlardan" derken Rose McGowan, Robert Rodriguez'in yazıp yönettiği, Grindhouse projesinin devamı olan Dehşet Gezegeni'nde eli kana bulanmış şekilde çıkıyor seyircisinin karşısına. Bir kasaba düşünün ki, bir sabah uyandığınızda, kasabada yaşayan insanlar garip davranmaya, daha sonra da saldırganlaşmaya başlıyor. Vücutlarında korkunç yaralar ve gözlerinde garip ifadeler beliriyor, adeta zombilere dönüşüyorlar. Bu sahne, Franz Kafka'nın Dönüşüm'ünde Gregor Samsa'nın bir sabah uyandığında kendini dev bir böceğe dönüşmesini de getiriyor akıllara. Zombilere dönüşen garip insanların bir saldırısı sonucu bacağı kopan dansçı Cherry (Rose McGowan) ve erkek arkadaşı Wray (Freddy Rodriguez), kasabanın doktorları William ve Dakota Block ile beraber kasabada umutsuzca gezinirken, bir patlama sonucu ortaya çıkan gazın insanları cani yaratıklara dönüştürdüğünü keşfederler. Saldırganlaşan hastalara karşı Cherry ve erkek arkadaşı bir takım olup, milyonlarca kişiyi hastalığa sürükleyip öldüren gizeme karşı savaşmaya başlar. Bir zombi tarafından yenilen bacağına makineli tüfek yerleştirilen dansçı Cherry, bacağını sağa sola sallayarak tüfeğin tetiğini çekmeyi göz açıp kapayıncaya kadar başarıyor.
Erkek seyircilerini ters köşeye yatırıp kadın kahraman karakteri yaratan Cherry, senaryodaki zeki diyaloglardan ve karakterlerin orijinalliğinden çok etkilenmiş gibi görünüyor. Verdiği bir röportajda anlattığına göre, senarist ve yönetmen Robert Rodriguez'e "Cherry'nin bir bacağının makineli tüfek olmasını nasıl düşündüğünü" soran McGowan, aldığı cevap karşısında rolüne bir kez daha sarılır. Çünkü yönetmeninin nasıl biri olduğunu bir kez daha anlamıştır. Robert Rodriguez'in cevabı beş kelimedir: "Trafiğin açılmasını beklerken aklıma geldi." "Robert işte böyle biri" diyen Rose McGowan, Grindhouse projesinin filmleri Ölüm Geçirmez ve Dehşet Gezegeni'nde kaçan yerine kovalayan cesur ve güzel bir kadını canlandırıyor, tıpkı özel hayatında başarıyı kovaladığı gibi.
Modern Amerikan sinemasının iki usta ismi Quentin Tarantino ve Robert Rodriguez'in filmlerinde rol kapmayı başaran ve performansı ile ulaştığı zirveden kolay kolay inmeyeceğe benzeyen Rose McGowan'ın oyunculuğunu, sizler de gözünüzü ayırmadan seyredip test etmek istiyorsanız Dehşet Gezegeni gösterimde. Ayrıca meraklısı için, önümüzdeki günlerde Enka Açıkhava Tiyatrosu'nda Ölüm Geçirmez (22 Ağustos) ve Dehşet Gezegeni'ni (24 Ağustos) iki gün arayla izleyebilirsiniz.
Enka Açıkhava Tiyatrosu: 0212-276 22 14