Festival kardeşliği ve ütopya

Barışarock festivali 2003'te, 4 milyon dolar harcanıp gerçekleştirilen Rock'n Coke festivaline tepki olarak doğmuştu ve ilk iki yıl Rock'n Coke'la aynı tarihte yapılmıştı.
Haber: N. BUKET CENGİZ / Arşivi

Barışarock festivali 2003'te, 4 milyon dolar harcanıp gerçekleştirilen Rock'n Coke festivaline tepki olarak doğmuştu ve ilk iki yıl Rock'n Coke'la aynı tarihte yapılmıştı. "Karşı Festival" Barışarock'ın üçüncü ve dördüncüsü Rock'n Coke'la çakışmadı, bu yıl da öyle olacak. Ne iyi... Barışarock resmi web sitesinde karşı olduğu "şey"leri sıralıyor: Yasaklara, savaşa, işgale, NATO'ya, nükleere, özelleştirmelere, militarizme, IMF'ye, ırkçılığa, cinsiyetçiliğe, homofobiye, ırkçılığa ve bunun gibi kötü başka "şey"lere. Çok güzel.
Bugün pek çok alternatif ve alt türü, pek çok farklı müzik tarzıyla harmanlayarak daha da zenginleşmiş, dokusu gereği sürekli evrilmeye müsait bir müzik türü olarak, rock, punk-rock, alternative-rock, post-rock vs. dinleyen, her makul şahsiyetin karşı olması gereken "şey"ler bunlar. Yani, mesela 2 Eylül'de Hezarfen'de Manic Street Preachers'la "eğer buna eyvallah dersen, bir sonraki kurban senin çocukların olacak" diye bağıracak olan kitlenin önemli bir kısmının da karşı olduğu "şey"ler.
Kültür endüstrisinin dışında bir alan?
Barışarock tekellere, bu tekellerle mevcut kapitalist sistemin arasındaki kirli çıkar ittifaklarına dikkat çekmek istemekte haklı. Evet Coca Cola uluslararası bir tekel . Ama One Love festivalin sponsorluğunu yapan Efes Pilsen de kapitalist bir teşebbüs. Radar Live'ın ana sponsoru Yapı Kredi'ydi. Babylon'daki konserlere devasa jean şirketleri vs. sponsorluk yapıyor. Kültür endüstrisinin birer ürünü olup birer meta olarak alınıp satılan sanat yapıtlarının kitlelere ulaşmasında kapitalist ekonominin farklı mecralarıyla çapraz alışverişlerin olması kaçınılmaz. Ama eğer mesele, kültür endüstrisinin dışında bir alanda var olma mücadelesi ise, o zaman sadece bağımsız plak şirketleriyle çalışan grupların yer aldığı bir festival şeklinde bir tema atılabilir ortaya.
Barışarock'ın Rock'n Coke'la aynı tarihlere geldiği yıllarda, maalesef bir "buradakiler" ve "oradakiler" ayrımı, hatta kutuplaşması yaşandı... Belki iki ay cep harçlığından artırarak, çok sevdiği ve bir daha hiçbir zaman görme şansı edinemeyecği bir grubu izleyen müziksever genç arkadaş o gün o saatte Rock'n Coke'da bulunduğu için, Barışarock'takilerden farklı bir dünya görüşüne mi sahip oluyordu? Ya da o gün o saatte Rock'n Coke sahnelerinde çıkan alternatif grupların elemanları?
"Güzel günler göreceğiz çocuklar"
Bu yılki Barışarock programında Türkiye alternatif müziğinin umut verici biçimde gelmekte olan çok sayıda yeni grubuna yer verilmiş. Festivalin web sitesinde "daha çok yeni gruba yer açabilmek için iki sahne kararı" alındığı ve listedeki grupların "elden demo, albüm ya da sözlü başvuru yapan veya foruma başlık açarak katılım isteğini bildiren gruplar arasından" seçildiği belirtilmiş. İşin daha başındaki genç müzisyenlerin dinleyiciyle buluşmaları ve onlar için bu aşamada her şeyden önemli olan motivasyon desteğine ulaşabilmeleri için gösterdikleri çabayla Barışarock organizasyonu çok büyük takdiri hak ediyor.
Bu gruplar dışında, Aylin Aslım&Yakup, Anima, Bulutsuzluk Özlemi, Bülent Ortaçgil, Gevende, Hakan Kurşun, Moğollar, Yash-ar (Yaşar Kurt-Arto Tunç Boyacıyan) gibi daha yakından tanıdığımız grup ve müzisyenler de Barışarock'ın sesine ses katacak. Tiyatro oyunlarının festival atmosferini şenlendireceği "BarışaRock 2007, 24-25-26 Ağustos tarihlerinde küresel direnişin bir parçası, barış, adalet, eşitlik, özgürlük ve dayanışmadan yana milyarların şen sesi olmaya devam edecek" (web sitesinden.)
Rock'n Coke
Gelelim janjanlı festival Rock'n Coke'a. Hiç şüphesiz bu yıl beşincisi yapılan festivalin şu ana kadar en iyi programa sahip olanı bu seneki. 31 Ağustos, 1-2 Eylül'de yapılacak festivalin en fazla beklenen gruplarından The Smashing Pumpkins ve Manic Street Preachers, gerek müzikleriyle gerekse kimlikleriyle birbirlerine paralellikler gösteren iki grup. Her iki grup da, olağanüstü popülaritelerine rağmen asli dinleyici kitlesi için bir nevi kült oldu. Smashing Pumkins ABD'nin, Galli Manics de Britanya'nın, karizması her daim yerinde grupları olarak, hep belirli bir saygınlık mesafesinden ulaştılar kitlelerine. Manics'in politik içerikli şarkı sözlerine eşlik eden gürültülü gitarlarla zengin müziğinde glam esinlerinin altından sızan üstü kapalı gotik tat; Smashing Pumkins'de heavy-metalden dream pop'a birbirine karışan sound'lar arasında bilimkurgu atmosferli, fütüristik bir leitmotif olarak belirir. 2004'te Britanya'nın trend-belirleyici müzik dergisi NME'nin yılın grubu olarak gösterdiği İskoçyalı indie-rockçılar Franz Ferdinand için çok fazla şey söylemeye gerek yok. 90'larda Blur'un yaptığına benzer biçimde post-punk'tan devam eden modern Brit-rock'ı elektronikanın olanaklarıyla zenginleştirerek coşku dolu, ruh dolu, delidolu, çok iyi müzik yaptılar. Tam canlı dinlenecek grup.
Britanya'nın alaycı şarkı yazarı Badly Drawn Boy, Soundgarden'ın Chris Cornell'i, sahnede birlikte hoş birşeyler çıkarmaları muhtemel Rashit ve Teoman, uzun zamandır sesi çıkmayan Özlem Tekin ana sahnede izlenecek gruplar. Alternatif sahnede Rumble Fish, Ayben&Fairuz Derinbulut, Ayyuka gibi gruplarla, DJ Mehdi'nin, Mabbas'ın setleriyle iki sahne arasındaki trafiğin bayağı bir hareketli geçeceği kesin.
Barışarak, kaynaşarak
Barışarock alternatif bir festival. Rock'n Coke, kültür endüstrisi içindeki konumlanışı ve sunumu itibarıyla alternatif bir yanı olmayan, her aşamasında büyük paralar dönen, gidip izlemek için de bayağı bir para harcamak gereken bir festival. Ama bu festivalin içinde, rock'ın muhalif bakışının gayet hakkını veren birçok grup ve sanatçı da sahne alıyor. Ve aynı muhalif perspektife sahip pek çok dinleyici de oraya onları izlemeye gidiyor. Aynı güne denk gelmediği zamanda, Rock'n Coke'a gidecek pek çok kişi Barışarock'a da gidecek, gidiyor. Belki çok sevdiği müzikleri bulacağı için değil; sadece oradaki duruşun bir parçası olmak için, olduğu için...
Her türlü bilgi için:
Barışarock: http://barisarock.org
Rock'n Coke: http://www.rockncoke.com/tr/