!fistanbul gıcır gıcır!

AFM'ye taşınmanın vakti geldi. Her sene bağımsız filmlerden bir seçki sunan fistanbul'un 2007 ayağı 15-25 Şubat arasında Beyoğlu Fitaş ve Caddebostan Budak AFM Sinemalarında, 1-4 Mart arasında ise Ankara Ankamall'da.

AFM'ye taşınmanın vakti geldi. Her sene bağımsız filmlerden bir seçki sunan fistanbul'un 2007 ayağı 15-25 Şubat arasında Beyoğlu Fitaş ve Caddebostan Budak AFM Sinemalarında, 1-4 Mart arasında ise Ankara Ankamall'da. Bu senenin programı da uzun süredir namını duyduğumuz ama görme fırsatı bulamadığımız yapımlar yönünden zengin. Bu alternatiflerin daha çok toplandığı bölümler ise haliyle 'Hit Filmler' ve ilk yönetmenlik denemelerinin yer aldığı 'Gıcır Gıcır'.
'Hit Filmler'in en büyük hiti olma kapasitesine sahip yapımı 'Zidane: A 21st Century Portrait/Zidane: Bir 21. Yüzyıl Portresi'. Zinedine Zidane'ın maçlarından biri, 17 senkronize kamerayla görüntüleniyor. Ortaya futboldan hiç haz etmeyenleri bile mest edecek bir deney çıkıyor. Yönetmenler, daha önce Hitchcock filmleri üzerine giriştiği deneylerle ünlü ('24 Hour Psycho') İskoç Douglas Gordon ve birçok önemli müzede eserleri sergilenen Fransız yönetmen ve sanatçı yine video işleriyle tanıdık Cezayir asıllı Fransız Philippe Parreno. 'Hit Filmler'de bilineni şaşırtmak için kullanan bir başka film de 'Death of a President/Bir Başkanın Ölümü'. Hesapta Başkan Bush'a düzenlenen sukasti, 'uzman' röportajlarına dayalı bildik belgesel formatında aktarıyor. Tartışma safhasını galasının yapıldığı ve FIPRESCI ile ödüllendirildiği Toronto Film Festivali'nde başlatan, ABD'de dağıtımcı bulmakta zorlanan olay 'belgesel' çarpıcılık konusunda hayalkırıklığına uğratmayacak bağımsızlardan.
Oscar'lık bağımsızlar
Mevsim gereği, Oscar'a aday bağımsızlar da !fistanbul'un programında yerlerini alıyor. Alman filmi 'Das Leben de anderen/Başkalarının Hayatı', 2007 en iyi yabancı film Oscar adaylarından. Henüz duvar yıkılmadan önce Doğu Almanya'da istihbahratçı Gerd Wiesler, oyun yazarı Georg Dreyman'ın şüpheli faaliyetlerini izlemekle görevlendiriliyor. Ne var ki katı Gerd, şüpheliyi takip ettikçe köşelerini yumuşatıyor. Diğer Oscar'lık 'Half Nelson/Tepetaklak Nelson' ABD'den. Uyuşturucu müptelası bir lise öğretmeniyle onun bu sırrını öğrenen öğrencisi arasındaki dostluğu konu alan 'Tepetaklak Nelson'ın en büyük kozu senenin Oscar adayı, başrol oyuncusu Ryan Gosling.
'Hit Filmler'de hikâyenin odağına yerleşen bir diğer genç oyuncu da 'SherryBaby'deki Maggie Gyllenhaal. Onun karakteri de tıpkı 'Tepetaklak Nelson' gibi bir uyuşturucu müptelası. Ama onun aksine artık arınmış. Daha önce onu hiç görmemiş küçük kızıyla yeni bir hayata başlama arzusunda. 'Hit Filmler'in oyuncu odaklı filmlerinde Morgan Freeman da kendine yer buluyor. Oyuncu, Brad Silberling imzalı '10 Items or Less/Ekspres Kasa'da bağımsız bir filmle yeniden yırtma telaşındaki gözden düşmüş bir Hollywood starını canlandırıyor. Aaron Eckhart ise bölümde iki filmle birden arz-ı endam ediyor. 'Conversations with Other Women/Başka Hatunlarla Muhabbet'te Eckhart ve Helena Bonham Carter, flört eden bir çifti canlandırıyor. Eckhart, !f kapsamındaki diğer filmi 'Hiçolmadı/Neverwas'da da geçmişle haşır neşir. Şizofren yazar babasının çocuk romanındaki kahramanın kendisi olduğunu öğrenen bir psikiyatristi canlandırıyor. Kadro esaslı. Nick Nolte, Jessica Lange, William Hurt filmin diğer oyuncuları.
İlk adımlar
İlk filmlere ayrılmış 'Gıcır Gıcır' bölümünde haliyle genç karakterler, kendilerine bol bol yer buluyorlar. 'Pavee Lancken: The Traveller Girl/Pavee Lancken: Göçebe Kız', ödüllü bir ilk film. Moda fotoğrafçılığından gelme Perry Ogden, Dublin'de alkolik annesiyle yaşayan genç göçmen kızın hikâyesini anlattığı filmiyle 2005 Londra Film Festivali'den en iyi ilk film ödülünü kazanmış. Arjantinli Alexis dos Santos, 'Glue/Tutkal'da Patogonya'yı mesken tutan üç ergenin umarsız hayatlarını Violent Femmes şarkıları eşliğinde aktarıyor.
'Gıcır Gıcır'ın ve gey lezbiyen filmlerine özel 'Gökkuşağı' bölümlerinin bir özelliği de yönetmenlerin konuk edilmesi. Yönetmenler, 18 Şubat 17.00'de AFM'de gerçekleştirilecek 'Üç Kıtadan Üç Farklı Bağımsız Film Öyküsü' başlıklı söyleşide ağırlanacak. 'Gıcır Gıcır' kontenjanından konuklar, 'Heaven's Doors/Cennetin Kapıları'nın Faslı kardeş yönetmenleri Swel Noury ve Imad Noury, 'Komma/Koma'yla uzun metrajlı filme adım atan Martine Doyen. Onlara nazaran daha deneyimli ABD'li Maria Magenti 'Gökkuşağı' bölümünde gösterilecek filmi 'Puccini for Beginners/Yeni Başlayanlar için Puccini' şerefine söyleşiye katılacak. Bu üç yönetmen film gösterimlerinden önce de izleyicisiyle buluşacak. Yine 'Gökkuşağı' bölümünden 'Bubble/Baloncuk'un da İsrailli yönetmeni Eytan Fox ve hem yapımcısı hem de senaryo ortağı Gal Uchovsky !f'in diğer konukları.
Tabii ki namını önceden duyduklarımız ya da hit olması kuvvetle muhtemel !f filmleri bu iki bölümle sınırlı değil. 'Akt!fist'te malum küfrün tarihi üzerinden dil iktidar ilişkisini irdeleyen 'Fuck/S.ktir', Joaquin Phoenix'in anlatıcılığında insanların hayvanları kullanma yöntemlerindeki çarpıklığın ifşa edildiği 'Earthlings/Dünyalılar', 'Fantastik Filmler'de karamsar animasyon 'Rennaisence/Rönesans', 'Ben Ötekidir'de Matthew Barney'den Larry Clark'a uzanan yönetmenleriyle dikkat çeken 'Destricted/Yasaksız', 'Müzik, Hayat, Film'de Björk, Sigur Ros gibi starların yetiştiği İzlanda pop müzik ortamıyla pagan geleneği arasında bağ kuran belgesel 'Screaming Masterpiece/Çığlık Çığlığa Başyapıt', 'Filmde Film'de Zizek rehberliğinde bir sinema yolculuğunu belgeleyen 'The Pervert's Guide to Cinema/Sapığın Sinema Rehberi' yolu gözlenenlerden sadece birkaçı. Yeni yeni yeteneklerin keşfedileceği, kapsamı hayli genişletilmiş '!f Kısalar' bölümü de eklenince Şubat'ın ikinci yarısı bayağı hareketli geçecek.

Erman Ata Uncu