Ğadir Bayramı tatil olsa...

Genel olarak ülkemizin ve özel olarak Antakya yöremizin, renk renk çiçek bahçesi misali kültürel zenginliğimizin en önemli göstergelerinden biri de yöresel bayramlarımız.
Haber: MEVLÜD ORUÇ / Arşivi

Genel olarak ülkemizin ve özel olarak Antakya yöremizin, renk renk çiçek bahçesi misali kültürel zenginliğimizin en önemli göstergelerinden biri de yöresel bayramlarımız.
Çok çeşitli kültürel yapıların yüzyıllardan beri birarada yaşamasının ürünü, karşılıklı saygı ve hoşgörü ortamını, haklı olarak bütün dünyaya örnek olarak gösteriyor ve öğünüyoruz.
Ülkemiz çağdaş uygarlık düzeyini hedeflemiş ve bütün sıkıntıları ve sorunları ile bu yolda ilerlemeye çalışıyor. Çağdaş uygarlık düzeyi aynı zamanda çağdaş demokrasi, insan hak ve özgürlükleri ve çağdaş laiklik düzeyidir.
Vatandaşın, inanç özgürlüğü ve inancının güvence altında olması, inancının gereğini hiçbir sorunla karşılaşmadan yerine getirebilme olanağına sahip olması gerçek laiklik, demokrasi ve çağdaş uygarlık düzeyinin gereğidir. Dünyanın yeniden organizasyon sürecinde olduğu bu dönemde, değişimin, yenileşmenin ve ileriye doğru atılımın altyapısını karşılıklı saygı, hoşgörü ve kardeşlik taşlarıyla döşemek Türkiye'nin en büyük güvencesidir. Bu perspektif ile inançlarımızı ve farklılıklarımızı, yani kısaca yaşamı, kafamızda oluşturduğumuz suni kalıplara sıkıştırmaya çalışmadan olduğu gibi kabul etmeliyiz.
Ğadir'de çalışmak haram
Antakya hoşgörü kültürünü yaşam tarzı haline getirmiş bir şehir ve bu ortamda devamlılığını sağlayabilen çok sayıda yöresel bayrama sahip. Bu yöresel bayramlarımızın en önemlisi Ğadir Bayramı olarak bilinen bayramımızdır. Her yıl Kurban Bayramı'ndan yaklaşık bir hafta sonra, en büyük yöresel inanç bayramımız Ğadir Bayramı kutlanır. İlimizde mevcut olan zenginliğin bir parçasının (Arap Alevileri/Nusayriler) inancına dayanan bir bayram olmasına rağmen hangi inançtan olursa olsun, ötekine saygı gereği bütün vatandaşlar tatil yapar. Nusayrilerin inancına göre, Ğadir Bayramı günü çalışmak veya herhangi bir iş yapmak haramdır.
Esnaf işyerini açmaz, işçi, işveren, köylü, çiftçi vd. iş çalışma yaşamı durur. Fakat Ğadir Bayramı günü okul ve diğer resmi dairelerin açık olması nedeniyle, vatandaş inancını ve bayramını yaşamakta sıkıntı ile karşılaşıyor. Vatandaş kendisi için en kutsal ve en büyük bayramda inancının gereğini yerine getirme veya çocuğunu okula yollama, zorunlu resmi işini yerine getirme vb. arasında kalıyor. Antakya, Samandağ vb. yerlerde halk bayramlaşırken, okul ve diğer devlet dairelerinin normal mesailerine devam etmeleri gerçekliğe aykırı olduğu gibi, vatandaşı da sorunlu bir durumla baş başa bırakıyor.
Demokrasinin olmazsa olmaz koşullarından olan laiklik ve inanç özgürlüğünün, inançlar arasında var olan saygı, sevgi ve hoşgörünün gereği olarak Ğadir Bayramı gününün idari tatil yapılmasını talep ediyoruz.
Valilik ve kaymakamlıkların inisiyatifinde olan idari tatil uygulamasının bu yıl ve her yıl Antakya, Samandağ ve talebi olan diğer yerlerde Ğadir Bayramı için uygulanmasının ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Bu yıl 26 Aralık 2007 Çarşamba gününe rastlayan Ğadir Bayramı'nın Antakya, Samandağ ve talep eden diğer yerler için idari tatil uygulaması talebimizin olumlu karşılanmasını ümit ediyoruz.

MEVLÜD ORUÇ: Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği YK üyesi