Gel yavaş, yerler yaş!

Gel yavaş, yerler yaş!
Gel yavaş, yerler yaş!
Sorun, Erdoğan'ın ayağının altından halının "çekildiği"ne inanması. Bunun sorumlularını da Gülen cemaatinden bazı iş çevrelerine, uluslararası finans güçlerinden ABD ve İsrail'e uzanan geniş bir yelpazede arıyor olduğu hissini vermesi
Haber: AHMET İNSEL / Arşivi

2013 Haziranı Türkiye ’de demokrasi mücadelesinde yeni bir dönüm noktasıdır. İki farklı boyutu olan bir dönüm noktasıdır bu. Birinci boyutta ortaya çıkan yeni toplumsal hareketin niteliği var. Bu hareket, ana gövdesi itibarıyla, iktidarın demokratik yollardan seçilmiş olma meşruiyetini tartışmıyor. İcraat meşruiyetinin sınırlarını tartışıyor ve bunu herkesi kapsayan özgürlükçü ilkeler açısından yapıyor. Geniş katılımlı, yüzde 10 barajıyla kısıtlanmış ama hilesiz bir seçimde, seçime katılanların oylarının yarısını almış olmanın elbette iktidar olma yetkisi verdiğini ama bunun yaşamın her alanına tek taraflı müdahale etme yetkisi vermediğini son derece etkili biçimde dile getiriyor. Parlamentodaki çoğunluğun icraat meşruiyetinin toplumsal sınırlarını el yordamıyla çiziyor.
Bu sınır çizme teşebbüsü, Tayyip Erdoğan ’ın çarpıtmaya çalıştığı gibi, azınlığın çoğunluğa tahakküm çabası değil. Taksim Gezi Parkı’na Topçu Kışlası’nın kopyası inşa edilsin diye bir toplumsal talep olduğunu, bunu talep etmek için sokaklara dökülmeye hazır büyük kitle olduğunu söylemek mümkün değil. Buna karşılık bir parkın park olarak kalmasını talep eden, bunu yaparken başkalarına bir şey dayatmayan bir direnişin meşruiyetinin ağırlığı altında Başbakan ezildi. Gezi Parkı direnişinin toplumda hızla simge olarak benimsenmesi, tam da bu nedenle mümkün oldu. Bir yönetim tarzına, bir iktidar üslubuna, bir tahakküm hevesine karşı farklı nedenlerle biriken tepkinin ve öfkenin yoğunlaşma, buhar halinden sıvı hale geçme ortamını yarattı Gezi Parkı direnişi.

Demokrasinin nüveleri

Toplumsal hareketlerin otoriter gücü çaresiz bıraktığı mücadele tarzlarını benimseyerek, yeni iletişim kanallarını kullanarak, katı dikey örgütlenmeleri devre dışı bırakan yatay iletişim biçimlerini öne çıkararak, yeni Türkiye’nin toplumsal hareketleri, siyasal örgütlenmeleri için son derece önemli bir laboratuar işlevi gördü. “Duran İnsan” girişimiyle 15 Haziran müdahalesi sonrası daha da biriken öfkeyi bütünüyle barışçıl ve otoriter gücün tüm araçlarını eli kolu bağlı kılan bir “buradayız ve sözümüz bitmedi” eylemine yöneltmeyi başardı. Akşamları parklarda toplanan forumlarda katılımcı demokrasi nüveleri filizlenmeye başladı.
Bütün bunlara yegane amacı, iktidar partisine karşı seçimlerde oy devşirmek olan siyasal partiler dahil olabilir, bunları yönlendirmeye çalışabilirler. Safdil olmaya gerek yok ama bu, temsili demokrasiyle katılımcı demokrasinin kesiştiği, birinin diğerinden beslendiği bir yeni dinamiğin, bu toplumun tarihinde önemli bir dönemeçte olduğumuzun işareti de değil mi?
İkinci dönüm noktası, AKP iktidarı ve Tayyip Erdoğan’la ilgili. Haziran 2013 Tayyip Erdoğan’ın otoritesinde çatlağın oluştuğu, sadece uluslararası imajının değil, ülke içindeki prestijinin de aniden yıprandığı, ilk kez ayaklarının altından zeminin hızla kaymakta olduğu korkusunun diline vurduğu bir dönüm noktası oldu. Zirveden yamaca doğru kaymaya başladı. Bunun uzun süren denetimli bir iniş mi yoksa hızlanarak, yuvarlanmaya varan bir düşüş mü olacağını kestirmek bugün zor. Bunu büyük ölçüde Tayyip Erdoğan’ın kendine hakim olma kapasitesi belirleyecek. Bir de AKP teşkilatı ve çevresinin, ayaklarının altından halının çekildiği hissi içinde yaşadıkları vehimin siyasal akıllarını kilitleme gücü.

Görünmeyen tehdit

Görünen o ki şimdilik bu akıl kilitlenmesi devam ediyor. Yaşanan büyük korku, “bu neden oldu?” sorusuna sadece irrasyonel yanıtlar aramaya sevk ediyor. Bütün otoriter ve totaliter yönetimlerin bir veya bir buçuk yüzyıldır dünyada ürettiği komplo senaryolarının neredeyse hepsi birden sahneye sürülüyor. Başbakan’ın ve AKP yönetiminin gerçekten çok korktuklarını anlıyoruz. Erdoğan, muhafazakâr tabanda “tehdit altındayız!” endişesini körükleyerek, etrafında yeni bir kenetlenme yaratma stratejisini bu korkunun üzerine inşa ediyor. Gerçekten yaşanıldığından çok daha abartılı, karikatürleşmiş biçimleriyle bunun ifade edilmesine yol açıyor. Bu korku, barış sürecini de bütünüyle baltalamaya muktedirdir.
Sorun Erdoğan’ın ayağının altından halının “çekildiği”ne inanması. Bunun sorumlularını da Gülen cemaatinden bazı iş çevrelerine, uluslararası finans güçlerinden ABD ve İsrail’e uzanan geniş bir yelpazede arıyor olduğu hissini vermesi... Belki son günlerde sık kullandığı, “içimizdeki hainler ve onların dışarıdaki işbirlikçileri” tabiriyle bu çevreleri kast ediyor. Ya da Türkiye geleneksel egemen güçlerinin bu toplumun beynine yıllarca zerk ettikleri iç ve dış düşman korkusunu tetikleyerek, kendisi etrafında bir savunma refleksi yaratmaya çalışıyor. Her durumda ayağının altından halının çekildiğine inanarak korktuğu ve daha da saldırganlaştığı belli oluyor.

Müslümanlar rahatsız

Ayağının altındaki halının kaydığı kesin. Ama muhakkak biri tarafından çekildiği için değil, kendi aşırı hareketliliğinden, iktidar baş dönmesinden, kibrinden dolayı bu kez halıyı kaygan bir zemine serdiğini görememesinden, bunu anlamamasından dolayı değil mi bu? Tayyip Erdoğan ve AKP’lilerin “halıyı birileri çekmiyor, biz halıyı kaydırıyoruz” diye düşünmeleri için çağrı yapıyor Emek ve Adalet Platformu bildirisini imzalayanlar. “Gezi Parkı eylemcilerinin taleplerini görmezden gelip, kamuoyu nezdinde onları ‘çapulcu’ olarak tanımlamak kendini memleketin sahibi gören bir kibri yansıtmaktadır” diyorlar. “Semboller üzerinden çatışan Kemalist iktidar dilini devralıp bu dili sürdürmeyi tercih eden muhafazakâr iktidar partisi”nin, “halkı dikkate almadan şehri dönüştürmeye kalkışanlar(ın) ve polis şiddetinin kontrolsüz kullanılmasını emredenler”in yaşanan gerilimin esas müsebbibi olduğunu belirtiyorlar. “Bir zamanlar mazlum olmak şimdi bizim de zalimleşmemizi ya da zalimin yanında yer almamızı gerektirmiyor!” ilkesini hatırlatıyorlar AKP’ye.
Cemal Uşşak, Taraf gazetesinde, “Dindarların varlıkla ve iktidarla imtihanı” başlıklı bir yazı yayımlamıştı iki yıl önce. Törenleşmiş iftar yemeklerini ele alırken özünde aynı olguya işaret ediyordu.
Bugün dindarlar, Tayyip Erdoğan’ın İstanbul ’u yeniden fethetmek ve Konstantinopolis’e Konstantiniyye demekle yetinen atalarını da geçerek, kendinden sonra bu kentin Tayyibiyye olarak anılmasını arzularmış gibi davranan bir hükümdarla imtihan ediliyorlar galiba.
Durum, Kardeş Türküler’in “Tencere Tava Havası”nda ikaz ettiği gibi: “Gel yavaş, yerler yaş!”


  http://www.radikal.com.tr/113850311385039

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  p76 - Clear

  Birileri ikide bir "makarnacılar,kömürcüler,pilavcılar" diye temcit pilavı gibi aynı şeyleri,yorum diye tekrarlayıp durursa,bu nakarata tepki olarak da "avucunu yalar,yumurtlar" gibi aynı dilden yanıtlar gelir.Ne var bunda gocunacak? Etki=Tepki meselesi bu,gayet doğal,hatta -ironik olarak da belirtirsek- sizden birinin ağzıyla "sen hala anlayamadın mı?".

  zihniyet meselesi - p76

  ulkem insaninin en buyuk sorunlarindan biri de tutarlilik; hic oyle bir derdi yok; hic kendine bakmaz devamli karsisindakini suclar; isyan_ makarnacilar dediler hakaret ediyorlar diyor ama kendi ayni dili kullanmakta bir sorun gormuyor;(avucunu yalarlar, yumurtlamis vs. -onceki yorumlarina bakiniz). evet ozgurlukler de neymis canim?! ozgurluk dedigin "bizim" isteklerimizdir, gerisi hikaye. herkes bizi nasil da kiskaniyor kabilinden yapilan diger yorumlara girmiyorum bile; boyle bir ruh haliyle tartismak mumkun degil. simdi eminim bunu dedim diye de ben elitist(!) olurum. ne demekse o?!

  İktidarın Meşruiyeti. - Clear

  Efendim "iktidarın demokratik yollardan seçilmiş olma meşruiyeti " tartışılmıyormuş,"icraat meşruiyeti" tartışılıyormuş.Eee,daha önceki seçimlerden sonra da alınan %35 oyun -karşıda %65 oy kalıyor diye- ne kadar meşruiyet taşıdığı tartışılmıyormuydu? Eee,sonra ne oldu? %51'den sonra bunu tartışmak komik oldu ve çöpe gitti.Şimdi sormazlar mı adama "Ne kadar kolaya kaçıyorsunuz,sıkıya hiç gelemiyorsunuz?" diye,demezler mi adama" Siz her zaman tartışacak bir şey bulursunuz." diye?

  YOLDAN ÇIKAN İKTİDAR SARHOŞLARI - m.rozbilen

  Benim merak ettiğim mazlumken insanın, başa geçince neden bu kadar gaddarlaştığıdır. Hele müslümanlığı kimseye bırakmayan bir faninin buna hangi hırsın ittiğini merak ederim.İnsana zulmedenler bilsinler ki kefen'in cebi yok,öbür tarafta geçerli olan paran değil amelindir.

  Neymiş gezicilerin talepleri efendi! - evet_isyan06

  Taksim paltfromunun cumhurbaşkanıyla görüştükten sonra açıkladığı talep listesinde şunlar da vardı: 3. köprüyü yapma, 3. havaalanını yapma, kanal istanbulu yapma, enerji santralleri yapma! Bunlar Türkiyenin ufkunu açan, yeni imkanlar yaratan projeler kimin düdüğünü çalıyorsunuz siz? 3. havaalanının iptali Almanya'nın işine geliyor, Kanal İstanbulun açılması Türkiyeye boğazların idaresi konusunda yeni imkanlar vrecek bundan da rahatsız Avrupa devletleri var, yılda 60 milyar dolarını enerji ithaline vren bir ülkeye enerji santrali yapma demek kime hizmet ediyor? Siz bu laflarla milleti kekleyeceğiizi sanıyorsanız avucunuzu yalarsınız. Özgürlük lafına gelince o da içi boş bir slogandan başka bir şey değil. Bana 2002de yapabildiğiniz ama 2013te yapamadığınız birkaç şey söylein de hangi özgürlüğünüz kısıtlanmış anlayalım.. verin birkaç örnek! başkasından saygı isteyenlerin akaprtililere nasıl hakaretler ettikleri, sövdükleri ( makarnacılar, satılıklar, yavşaklar vsvs ) hiç girmiyorum.. hayallerinizi pazarlamayı bırakın biraz gerçeklerden bahsedin hoca..

  kuru analiz - kullaniciadlikisi

  ahmet insel bey, arkadaş haklı. tabi mesela artık siz de tayyibin dış mihrak olduğundan, faiz lobisinin elebaşı olduğundan, bunların soyunun dışarda olduğundan gibi mesnetsiz, haysiyetsiz iddialar atın ortaya. bu söyledikleriniz hep kuru laf. camide içki içilip toplu seks yapıldığından, başörtülülere saldırıldığından falan bahsedenler, göstericiler polisime kurşun sıkıyor diyenler oysaki ne kadar dürüst şerefli ve mantıklı. değil mi? başbakan mesela

  Olanlara yansız yaklaşırsak - Dedemkorkut

  "Emek ve Adalet Platformu bildirisini imzalayanlar (Başbakan için). “Gezi Parkı eylemcilerinin taleplerini görmezden gelip, kamuoyu nezdinde onları ‘çapulcu’ olarak tanımlamak kendini memleketin sahibi gören bir kibri yansıtmaktadır” diyorlar"mış. Burayı anladık ta sözünü ettiğiniz kişilerin, çevre bahanesiyle altına imza attıkları bildiride, 3. köprünün, 3. havaalanının, kanal İstanbul'un, HES'lerin yapılmasını istememeleri ne oluyor. Bu kişiler bir takım sudan bahanelerin ardına sığınanak devlet yöneticilerine akıl verme, icraatlarını engelleme yetkisini kimden alıyorlar. Platformcular, kendilerinden menkul yetkilerle bir şeyleri dayatma, atıp tutma hakkına sahiplerse, yetkilendirilmiş biri olarak başbakan neden bazı haklara sahip olmasın! Evet başbakan, yaptığı onca hizmete karşılık bulamadığını düşünüyor ve bazan sert tavırlar sergiliyor. Ancak onun bu tavrı birilerine, yukarılardan talimat ve emir verme, onu küçümseme, kendine ve ailesine küfretme hakkı kazandırmıyor. Kavga, yazınızdan da anlaşıldığı üzere sosyal bir problemden kaynaklanmıyor. Başbakan'ın, iyi saatte olsunlara boyun eğmemesinden kaynaklanıyor.