Gezenti festival

Avrupa filmlerini şehir şehir dolaştıracak 13. Avrupa Filmleri Festivali ya da diğer adıyla Gezici Festival, 2-25 Kasım'da Ankara, Kars, Samsun ve Saraybosna'yı dolaşıyor.

kısa haber
Avrupa filmlerini şehir şehir dolaştıracak 13. Avrupa Filmleri Festivali ya da diğer adıyla Gezici Festival, 2-25 Kasım'da Ankara, Kars, Samsun ve Saraybosna'yı dolaşıyor. Festivalin bu seneki sürprizi '25 Yıl Sonra Bilinmeyen Yönleriyle Yol' özel gösterimi. Yılmaz Güney'in 'Yol'unun yaklaşık 30 dakikayı bulan 'bilinmeyen' görüntüleri gün ışığına çıkacak. Festivalin diğer özel bölümü de Michael Haneke'ye ayrılmış. Bu bölümde yönetmenin kendi filmlerinin yanı sıra en beğendiği altı yapım da gösterilecek. Bu yıl trafik kazasında hayatını kaybeden Rumen yönetmen Cristian Nemescu'nun üç kısa filmi, '4 Ay 3 Hafta 2 Gün', Yaşamın Kıyısında', 'Mülteci', 'Saklı Yüzler', Hrant Dink anısına düzenlenen 'Öteki' bölümünde gösterilecek Tony Gatliff imzalı 'Latcho Drom', absürd kısa film bölümü, Avrupa Panoraması bölümündeki 'Ark', 'Temizlikçi Kadının Düşleri', 'Tanghi Argentini', 'Une Instituut' festivalde izlenebileceklerden bazıları. Uluslararası yarışmanın ödülü Altın Kaz da sahibini Kars'ta bulacak.
Festival kapsamında düzenlenen Kars Öyküleri Kısa Film Senaryoları Yarışması'nı kazanan senaryolar ile Orhan Pamuk'un 'Kar' romanından kısa filmler çekilecek. Gezici Festival, 2-8 Kasım'da Ankara, 9-15 Kasım'da Kars, 17-20 Kasım'da Samsun ve 21-25 Kasım'da ise Saraybosna'da takip edilebilir. (0312-466 34 84)