Günışığı herkese ulaşsın

İlgili ve duyarlı herkesin bildiği, göçün en fazla etkilediği kentin Diyarbakır olduğu gerçeğini yinelemek istiyorum. Bunu anımsatma olarak da kabul edebilirsiniz.
Haber: VEDAT ÇETİN / Arşivi

İlgili ve duyarlı herkesin bildiği, göçün en fazla etkilediği kentin Diyarbakır olduğu gerçeğini yinelemek istiyorum. Bunu anımsatma olarak da kabul edebilirsiniz. Çünkü ilk zorunlu göçün başladığı tarihten bu yana, çok ağır bir yaşam mücadelesi veriliyor bu kentte. Yoksulluk sınırının çok çok altında hayatını sürdürenleri, insanca yaşamının epey uzağında bulunanları gördükçe, öykülerini dinledikçe, durumun ürkütücü boyutları daha iyi anlaşılıyor. Bazı nedenlerden ötürü de bu konuda yapılan çalışmalar yerli yerine oturtulamıyor.
Bu kentte yardıma muhtaç çok sayıda insan var. Çoğu çaresizlik ve umutsuzluk içerisinde. Bu insanlara yardım çalışmaları yürüten birçok kişi ve kuruluş olmasına rağmen bu böyle. Taşıma suyla değirmen dönmüyor elbette. Bunun farkında olup muhtaç insanlara yardım elini uzatanlar arasında gözden uzak ama gönülden çalışmalar yürüten Bağlar Belediyesi'ne bağlı "Günışığı Yardım Mağazası"nı tanıtmak istiyorum.
Bağlar'ın kadın belediye başkanı Yurdusev Özsökmenler'in, kadrosunun çoğunluğu da kadınlardan oluşuyor. Yaklaşık altı ay önce "Günışığı Yardım Mağazası"nın kuruluş çalışması başlatılıyor. Belediye çalışanı ve gönüllülerden oluşan çoğu kadın Günışığı kadrosu, araştırma ve anket yaparak hedef kitleye ulaşmayı planlıyor. Her şey planlı programlı gitmese de karınca kararınca işler yürütülüyor. Hazırlanan anket soruları, yardım ulaştırılacak hane halkının yaşam öyküsünü de kapsıyor. Öyle ki, konuşulan kişilerin çok ilginç anlatımları karşısında bazen "kabullenilemez" ya da "olamaz" dedirten yaşantılar ortaya çıkıyor.
Günışığı çalışanlarının şimdiye kadar ulaşabildikleri 317 haneden elde ettikleri veriler şöyle: Hane başına düşen aylık gelir ortalaması 302 YTL, kişi başına düşen aylık gelirse, yaklaşık 46 YTL. Bu hanelerde 65 özürlü yaşıyor (yüzde 21) ve bu özürlülerden 32'si çocuk (yüzde 10). Yine 317 hanede birden fazla eşi olanın sayısı 51 (yüzde 17), bu hanelerde 17 kişinin de nikâhsız yaşadığı tespit edilmiş. Görüşmelerin yapıldığı hanelerde en az göze çarpan, boşanma. Bunun da geleneksel yapı ve ekonomik nedenlerden ötürü olduğu vurgulanıyor. Göç ve nedenleri sorusuna verilen karşılıkların çoğunun "güvenlik nedeniyle" olması kimseyi şaşırtmıyor.
Günışığı Yardım Mağazası'nın koordinatörlüğünü üstlenen Mukaddes Alataş'ı, İstanbul İHD Şubesi'nden tanıyorum. Çalışkan ve ufku geniş biri. Önemli bir işin sorumluluğunu üstlenen Alataş, yaptıklarından dolayı hem keyifli hem derinden düşünceli görünüyor. Günışığı'nın ekibinde yaptıkları işe dört elle sarılmış çoğu kadın çalışanlar var: Hatice, Gülizar, Raziye, Rojbin ve tek erkek çalışan Serdar. Mağazanın kuruluş amacı, kentte sosyal sorumluluğu ve dayanışma kültürünü geliştirmek, yoksul ve dar gelirli insanlara düzenli olarak yardım edebilmek.
İkinci eller Günışığı'na
Projenin hedefi, 300 bin nüfuslu Bağlar beldesinin 2007 yılı yoksulluk haritasını çıkarmak, bu haritadaki sonuca göre, kayıt altına alınan ihtiyaç sahiplerine yılda iki defa elbise dağıtmak. Bu hedefe doğru ilerleme kaydedilmiş durumda. Günışığı, Bağlar'da yaşayan ihtiyaç sahiplerinin belirlemenin yanı sıra bireysel başvuruları da kabul ediyor. Bu çalışmalarla elde edilen veriler üzerinden mevcut yoksulluk düzeyi derecelendiriliyor. Bunlar birinci derece (acil), ikinci ve üçüncü derece olarak tanımlanıyor. Her cuma bireysel başvurular için kayıtlar alınıyor. Kadınlar ev adreslerinin yazılı olduğu bir kâğıtla Günışığı'na geliyorlar. Orada ad ve adresler kaydediliyor. Ardından bir program çerçevesinde belirlenen adreslere gidiliyor ve anket formu dolduruluyor.
Günışığı yetkililerince yürütülen çalışmalar sonucunda derecelendirilen ihtiyaç sahiplerine, durumlarının aciliyetine göre belirli oranda kupon veriliyor ve belirlenen zaman içerisinde verilen kuponla gelen ihtiyaç sahibi yardım giysilerini alıp evine gidiyor. Böylece herhangi bir kargaşa ve sorun da yaşanmıyor.
Bağışta bulunmak isterseniz
Günışığı Mağazası'na giyim mağazaları, tekstil fabrikaları ve atölyeleri gibi işyerlerinden sezon sonu, ihtiyaç fazlası kullanılmamış malzemelerle ya da evlerde kullanılmış ihtiyaç fazlası temiz, kullanılabilecek durumda olan ikinci el giysi, ayakkabı, yatak, yorgan, battaniye benzeri kullanım ürünleriyle yardım edilebilir. Günışığı yetkilileri, mağazaya aktarılan bu ürünleri gerekiyorsa onarıyorlar, temizleyip katlıyorlar, ütüleyip raflara yerleştiriyorlar. Buraya kadar her şeyin iyi gittiği söylenebilir. Geçtiğimiz günlerde bir gazetede yer alan haber üzerine özellikle İstanbul ve Ege Bölgesi'nden ilgilenenlerin çoğunlukta olduğunu Mukaddes Alataş'tan öğreniyoruz: "Batıdan az da olsa yardım paketleri gönderildi, Diyarbakır'da ise yardım isteyenlerde artış oldu." Fakat, "Yardımların çoğu kullanılmış giysiler. Mümkünse kullanılmamış giysiler ve daha çok da çocuklara yönelik olmasını istiyoruz."
Yardımların nakdi değil ayni olması isteniyor. Bağışta bulunmak isteyenler kadın, erkek ve çocuk için giysi, ayakkabı ve ev tekstili malzemesi bağışında bulunabilir. Bağış yapmak isteyenlerin adres ve telefonları bir ajandada kayıt altına alınıyor. Yakın bir zamanda da teşekkür mektubu gönderilmesi düşünülüyor. Bağışta bulunmak isteyenler, aşağıdaki iletişim yollarından birini kullanabilirler.
Adres: Günışığı Yardım Mağazası, Bağcılar Mah. Sento Cad. Karanfil 6. Sok. Çelik Ap. No: 4B Bağlar-Diyarbakır Tel: 0412-251 16 34 www.baglar.bel.tr/YardimMagazasi.html
yardimmagazasi@baglar.bel.tr