Handan Koç'a

Sevgili Handan, ben Mualla Kavuncu -Türköne değil- hatta sadece Mualla. Yalnızca isimleriyle varolamayan, varolamayacağının farkında olan, bu yüzden isimlerinin başına "sayın"...
Haber: MUALLA KAVUNCU / Arşivi

Sevgili Handan, ben Mualla Kavuncu -Türköne değil- hatta sadece Mualla. Yalnızca isimleriyle varolamayan, varolamayacağının farkında olan, bu yüzden isimlerinin başına "sayın", sonuna "hanım" unvanlarının eklenmesini, ünlü eşlerinin soyadlarıyla anılmayı önemseyen bazı kadınların aksine, ben sadece ismimle anılmayı çok seviyorum.
İşte: Ben Mualla. Seni taa feminist dergiyi çıkardığınız günlerden tanıyor ve hâlâ da ara ara izliyorum. "Kadın" hareketine katkılarına saygı duyuyorum, soyadına rağmen! 12 Ağustos tarihli Radikal İki'deki yazını okudum. Kota konusundaki ve Mert-Mağden polemiğindeki görüşlerine katılıyorum. Bana gelince, bir cümleyle de olsa konuya değinmiş olman, AKP camiasındaki tanıdıkların, özellikle de kadın tanıdıkların suskunlukları karşısında önemli benim için. "Ama mebus ya da mebus adayı olarak anılmak" yerine, kalemimle, bilim kadınlığımla ve anneliğimle anılmak isterim. Her ne kadar siyasette kadınların, kadın gibi kadınların, kendi sesi olan kadınların yer almasını önemsesem de.
Kitabımın doğru adı, "Eski Türk Toplumunun Cinsiyet Kültürü" ve çalışmalarım bundan ibaret değil. Kadınların bilmelerini istediğim bir şey var: Üç çocuğuyla, maddi sıkıntı içinde yaşamaya çalışan bir kadın olarak, borçlarımı ödeyebilmek için üniversiteden emekli oldum. Şimdi öğrencilerime ve çalışmalarıma dönmek istiyorum. Bunun için başvuruda bulundum, ama çalıştığım dönemde, zorluklarım nedeniyle bir-iki görevimi aksatmış olduğum için kabul etmeyebilirler. Akademisyenlikle zerre ilgisi olmayan adamların değil de, bizim gibi kadınların beş-on dakikalık gecikmeleri sorun oluyor nedense, oysa ben birçok zorluğumu aştım ve artık öğrencilerime çok yararlı olacağımı biliyorum.
Ka-der'in çalışmalarını ilgiyle izliyor ve çok önemsiyorum. Birlikte olmak güzel olurdu. Eski devrimci-ülkücü, siyah-beyaz, örtülü-örtüsüz hepimiz kadınız ne de olsa

Sevgiler Mualla