Hayalperestler liste başı

Türk müzisyenlere ait "Dreamer" adlı bir parçanın Amerika'nın underground müzik listelerinde bir numara olduğunu biliyor muydunuz?
Haber: ZEYNEP AKSOY / Arşivi

Türk müzisyenlere ait "Dreamer" adlı bir parçanın Amerika'nın underground müzik listelerinde bir numara olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya bu parçanın İngiltere kökenli Baroque Records'dan single olarak çıktıktan sonra dünya çapında underground ve elektronik müzik listelerini alt üst ettiğini? Bilmiyorsanız şu an itibarıyla öğrenin ki "Dreamer" bizim memleket mahsulü bir parça olarak dünya elektronik müzik piyasasını birbirine katmaya devam ediyor. Mert Yücel, Batu Erbilgin ve Aylin Aslım imzalı bir single "Dreamer". Burada insanların umurunda olsa da olmasa da, durum şu ki, Türk müzisyenlerin yaptığı bir parça olan 'Dreamer' Amerika chartlarında bir numarada. Eurovision filan gibi avam bir durumdan söz etmiyoruz. Ciddi anlamda dünya çapında müzik listelerinde tahta oturmuş bir parça söz ettiğimiz. Bu çorak topraklardan çıkma.
Mert Yücel ve Batu Erbilgin gündüz işleri olan DJ'ler. İkisi de "I.T"ci, yani bilgisayar mühendisleri. Fakat bu onların hayatlarını idame etmek için yaptıkları bir iş. Asıl aşkları müzik ve bu iki hayatlarını tamamen ayrı tutuyorlar. Mert Yücel 1999'dan beri türlü kulüplerde çalmış, çok önemli DJ'lerle çalışmış bir DJ/prodüktör/besteci. Batu'yla bir radyo programından tanışıyorlar. Batu da hem DJ, hem basçı, hem de çok iyi bir melodi yazarı. Zaten Mert'le kesişme noktaları Batu'nun melodiye olan eğilimiyle Mert'in ritm ve bastaki yeteneği. Bu noktada da 'Dreamer' ortaya çıkmaya başlar gibi oluyor ve Aylin Aslım devreye giriyor. "Normal işlerde çalıştığımız için aslında bu parçayı hiç bir araya gelip çalışamadık" diyor Mert, "internet üzerinden parçanın alt yapısını, melodilerini ve detaylarını birbirimize yollayıp duruyorduk" diye ekliyor Batu. Aylin Aslım'a parça gittikten sonra, o da oturup vokallerini yazmış ve yine bir süre internet ortamında paylaşmışlar fikirlerini. Taa ki stüdyoya girene kadar. O günü hepsi çok iyi hatırlıyor. O kadar çabuk olup bitmiş ki her şey, 45 dakikada kaydetmişler şarkıyı. Sonrası, tam bir başarı öyküsü. Londra Baroque Records parçayı single olarak plak halinde basıyor ve "Dreamer" bir anda özellikle elektronik müziğin internette yarattığı mucizeler sayesinde Amerika listelerinde bir numaraya yükseliyor.
Bunun maddi anlamda getirisi nedir derseniz, hiç, ama manevi anlamda oldukça önemli. Memlekette değeri bilinmese de, çocuklar Batı'nın her türlü chart'ını zorlayarak tepeye çıkmış ve çok hoş eleştiriler almış durumdalar. Xpander, parçada Mish Mish takma adını kullanan Aylin Aslım'ın vokallerine özellikle değiniyor ve vokalli vokalsiz iki şekilde piyasaya sunulan parçanın vokalli versiyonunun daha etkileyici olduğunu belirtiyor.
Vokalli elektronik
Aylin Aslım albümünden beri ne yapıyor diyenlere... Yeni albümünün çalışmalarıyla uğraşıyor, Süt'le Manhattan'da rock yapıyor, bir de
'Dreamer' gibi uluslararası projelerde yer alıyor. Elektronik, rock, progressive, Aylin müzik iyi olduğu sürece tür ayrımı yapmıyor.
Peki nedir 'Dreamer'ı bu kadar çekici kılan? En başta, vokalli bir elektronik müzik parçası olması. Dance floor'da, yani klüplerde dans ederken, vokalli parçalar duymaya alışık değil insanlar ve insan sesi işin içine girince gerçekten etkili oluyor. Diğer bir etken de, Dreamer'ın çok farklı tarzlara aynı anda göz kırpan bir parça olması... Tribal, progressive, house ve daha sert çalan önemli DJ'ler de Dreamer'ı setlerine dahil ediyorlar. Elektronik müzik dünyasında ismi olan bir DJ'in setinde çalınan parça olmak demek ise, aşağı yukarı bir klasik enstrüman müzisyeni için Carnegie Hall'de konser vermekle eşdeğer.
Memlekette gerçek anlamda uluslararası başarı göstermiş, kendi alanında kendini dünyaya kanıtlamış insanları görmezden gelmek gibi bir alışkanlık var. Kişisel kompleksler kaynaklı olsa gerek bu durum. Ama çok yazık... Çünkü biz onları ne kadar görmezden gelmeye çalışırsak çalışalım, onlar uluslararası arenada son derece ortadalar.
Mert Yücel, DJ B++,Mish Mish/Dreamer/ Baroque Records