Haydi çocuklar barakalardan okula

Fatih, Maviş, Burcu, Serkan, Gamze, Mahsun, Neslihan, Taner, Kadir, Aysun, Fuat, Mine, Kader, Serkan, Yağmur, Güngör, Ayhan, Songül, Sultan, Sibel, Murat, Umut... Bu çocukların yaşları 7 ile10 yaş arasında değişiyor.
Haber: HACER FOGGO / Arşivi

Fatih, Maviş, Burcu, Serkan, Gamze, Mahsun, Neslihan, Taner, Kadir, Aysun, Fuat, Mine, Kader, Serkan, Yağmur, Güngör, Ayhan, Songül, Sultan, Sibel, Murat, Umut... Bu çocukların yaşları 7 ile10 yaş arasında değişiyor. Bu çocuklar daha önce "Cehennem Mahallesi" başlığı ile Radikal İki'ye yazdığım Küçükbakkalköy'de, evleri 2006 yılının Temmuz ayında eşyalarıyla birlikte yıkılan ve o tarihten beri de kendi olanaklarıyla derme çatma barakalarda yaşayan Roman çocuklar.
Uzun uzun anlatmayacağım. Bir yıl içinde, her an belediye tarafından barakalarının da yıkılma korkusuyla beklediler, yıkımdan sonra hukukçular evlerinin metrekaresini 250 YTL'den satın aldılar ve sınırlı sorumlu hukukçular kooperatifi kurdular, barakaları da yıkılanlar başka bir semte taşındılar, sonra, oradaki barakaları da yıkılınca, tekrar döndükler. Hurdacılık, çiçekçilik yapan babalarının, annelerinin tezgahlarına, kağıt topladıkları el arabalarına el konuldu.
Geçen yıl evleri yıkıldığı için okula gidemeyen bu çocukların şimdi tek istedikleri şey: 2007-2008 öğretim yılında barakalarından okula gitmek. Okul masrafları geçen hafta açıklandı: 500-1000 YTL arası. Hurdacılık ve sattıkları çiçeklerle, ana babalarının ellerine geçen ortalama aylık 200-300 YTL olunca, bu ailelerin çocuklarına okul üniforması alacak kadar paraları dahi kalmıyor.
Her an barakalarından atılma korkusuyla yaşayan çocuklar için okula gitmek, ulaşılmaz bir rüya, mahallelerine yakın olan Kemal Bertan İlköğretim Okulu'nun sıralarında üzerlerinde üniformalarla bir an önce oturmak istiyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı, ilgili ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Valiliği Sosyal Yardımlaşma Vakfı yetkilileri ve ilgili sivil toplum örgütlerine açık duyuru; geçen yıl okul gidemeyen bu çocuklar her koşulda okullu olmak için hazırlar.
Sık sık "uyuşturucu", "hırsızlık" gerekçesiyle emniyet tarafından baskın yapılan bu mahalle, şimdi de eğitim kampanyalarına öncülük edenlerin baskınlarını bekliyor. Bazı suçların oluşma koşulları, suçluluk duygusunu yitirdiğimiz anda ortaya çıkar.
Bu duyguyu bitirmeden, haydi çocuklar barakalardan okullara!!