Heigl's anatomy

Hollywood sayesinde aşina olduğumuz ayrıntılardan biri, mısır gevreği reklamlarında hep mutluluk tabloları çizildiği. Kariyerine bu reklamlardan birinde oynayarak başlayan Katherine Heigl, artık taze Emmy sahibi, umut vaat eden bir oyuncu.
Haber: ERMAN ATA UNCU / Arşivi

Hollywood sayesinde aşina olduğumuz ayrıntılardan biri, mısır gevreği reklamlarında hep mutluluk tabloları çizildiği. Kariyerine bu reklamlardan birinde oynayarak başlayan Katherine Heigl, artık taze Emmy sahibi, umut vaat eden bir oyuncu. En iyi yardımcı kadın oyuncu kategorisinde geçen hafta kazandığı Emmy'si, bizde de hem DiziMAX hem de FOX'da gösterilen tıp dizisi Grey's Anatomy'den. Bu hafta gösterime giren Knocked Up/Kaza Kurşunu ile sinemada da başrole taşınmasında kuşkusuz bu popüler dizinin payı büyük.
Kaza Kurşunu, hınzır komedi 40 Year Old Virgin/40 Yıllık Bekar'ın yaratıcısı Judd Apatow'un son marifeti. Bir tarafta pasaklı, salaş, sorumsuz Ben (Seth Rogen) var, diğer tarafta da Katherine Heigl'in canlandırdığı, kariyer odaklı genç televizyoncu Alison. Tek gecelik ilişkiye girdiği Ben'den hamile kalıyor. İkili, tüm farklılıklarına rağmen, doğacak bebeklerinin hatrına beraberliği denemeye karar veriyor. Eleştirmenler de yönetmen de, Katherine Heigl'den gayet memnun.
Baştan şanslı
Aslında Kaza Kurşunu, aktrisin yeteneğini ilk sergileyişi değil. Hatta Grey's Anatomy'nin de öncesi var. Katherine Heigl, daha ilk filmi That Night sonrası gönlünde yatan aslanın modellik değil de oyunculuk olduğunu anlamış. Henüz ilk filmde Juliette Lewis'le karşılıklı oynamanın etkisi bu olsa gerek. İkinci filminde de yönetmeninden dolayı epey şanslı. Steven Soderbergh'in ekonomik bunalım dramı King of the Hill/Zor Hayatlar'daki rol arkadaşları da esaslı. Jesse Bradford, Jeroen Krabbe ve Adrien Brody Zor Hayatlar'ın kadrosundaki isimlerden birkaçı. Ne var ki bu iki filmde de yardımcı oyuncu. Başrole sonraki filminde transfer oluyor. Hem de Gerard Depardieu'nün karşısında. Depardieu, Fransız komedisi Kahraman Babam'ın Hollywood versiyonunda oynamayı kabul etti de, Katherine Heigl de oyuncuyla başrol paylaşma imkanı buldu. Under Siege 2: Dark Territory/Kuşatma Altında 2'de Steven Seagal'in karşısındaydı. Popüler korku serisinin halkalarından Bride of Chucky/Chucky'nin Gelini'nde kız arkadaşlığa terfi etti. Gençlik korku filmi safhasını Valentine'la atlattı. Televizyon filmleri ağırlıklı bir dönemin ardından iki hit dizi Roswell ve Grey's Anatomy geldi. Bu iki dizinin de kadrolularından olunca Katherine Heigl ismi daha çok telaffuz edilmeye başlandı.
"Shit!"
Katherine Heigl'in ismini duyuranlardan Grey's Anatomy, tıp dünyasını stajyerlerin gözünden aktarıyor. Dolayısıyla her stajyerin karakteristik özellikleri gözönünde. Katherine Heigl'in canlandırdığı Izzie de ekibin en insani elemanlarından. Hastalarına duygusal açıdan bağlanma alışkanlığı, çoğunlukla başına bela oluyor. Birisinin hayatı kurtulacaksa kariyerini bile boşlayabiliyor. Kaza Kurşunu'nda ise kariyerini boşlayacak hali yok. Hamile olduğunu öğrenince, büyük karnıyla kırmızı halı röportajlarını nasıl yapacağını düşünüp dertleniyor. Kendi işinde bu kadar hırslı olup olmadığını muhtemelen yakında göreceğiz. Emmy ödül töreninde, kazandığı anons edilince durumu "Shit!" nidalarıyla karşılaması, onun şimdi geldiği yere bile inanamadığını gösteriyor.
İnanmak ya da inanmamak ona kalmış ama Katherine Heigl ismi daha çok duyulacak sanki. Aktrisin bu yeni şöhretini kullandığı alanlardan biri de insanları organ bağışı konusunda bilinçlendirmek. Bu konuya yoğunlaşmasının sebebi küçükken kardeşini feci bir trafik kazasında kaybetmesi ve ailenin de onun organlarını bağışlama kararı alması. Ne var ki özel yaşamının iş hayatına mutluluk verici bir katkısı da var. Katherine Heigl, Ekim'de evleneceği müzisyen erkek arkadaşı Josh Kelley'yle onun videosunda modellik yaparak tanışmış.