Hükmen galip

Hükmen galip
Hükmen galip

Son albümünde Phil Collins e Motown dönemi müzisyenleri eşlik ediyor.

Collins'in sanat hayatını noktaladığı son albümü 'Going Back'te plak firması Motown'dan çıkan bazı hitler ile 60'ların R&B, soul klasikleri var
Haber: ONUR ANUL - onur.a@hotmail.com.tr / Arşivi

Londra’da dünyaya gelen Phil Collins, henüz beş yaşındayken ilk enstrümanı davulu keşfeder ve notalar evrenini tanıdıkça içindeki tutku günden güne gelişir. Sanatçı henüz gençken müzikal kariyerinin tamamını orkestranın arkasında kendisine ayrılan alanda, sadece davul çalarak geçirirse bir şeyleri ıskalayacağını hisseder. İçinde devinen koca bir dünya varken bunu grubu Genesis’in dinleyicilerinden saklamak ona fazlasıyla bencilce gelmiştir. Bir süre Genesis’de davul çaldıktan sonra Peter Gabriel’in gruptan ayrılmasıyla mikrofon başına geçer ve içindeki potansiyeli açığa çıkararak sahnede devleşir. Bu noktadan sonra Phil Collins, davul setini bırakıp grubun solistliğini üstlense de ilerleyen zaman içinde gruptan ayrılarak kendi çizdiği yolda yalnız yürür. İşte milyonların onu tanıması da bu döneme rastlar. ‘Another Day in Paradise’, ‘In The Air Tonight’ gibi hit’lerin yanı sıra yaptığı film müzikleri ile de başarısını perçinler ve Oscar, Grammy, Altın Küre gibi birçok önemli ödüle layık görülür.
Geneline bakıldığında parlak başarıları göze çarpsa da Phil Collins’in hayatı hep güllük gülistanlık değildi. Özellikle son on yıllık zaman dilimi, sanatçı için türlü zorluk ve sıkıntıyla geçti. 2000’lerde uğradığı işitme kaybının ardından girdiği omurga ameliyatı sonrasında sol eli hissini kaybetti. Hayatını sesten kazanan bir sanatçı için sağırlığın ne denli çetin bir engel olduğu aşikâr. Bir de bunun üzerine baget tutan ellerinden birinde işlev bozukluğu tespit edilince, müzisyen belki de kariyerinin en zor dönemecine girdi. 

Buruk veda
Böylesine kritik bir yol ayrımıyla karşı karşıya kalan Phil Collins yaşamına fon müziği olmuş, gençlik günlerinin şarkılarını seslendirerek hem dinleyicilerine hem de kendisine ilham veren ustalarına vefa borcunu ödediği buruk bir veda albümüyle karşımızda. Collins’in sanat hayatını noktaladığı son albümü ‘Going Back’de Stevie Wonder, Diana Ross ve Jackson 5 gibi isimleri yıldızlaştıran plak firması Motown’dan çıkan bazı hitler ile 60’ların R&B, soul klasikleri var. Sanatçının geçmişinde iz bırakan bu şarkıları bizim için özel kılan diğer bir unsur ise kayıtlarda Collins’e eşlik eden orkestrada Motown dönemi müzisyenlerinin bulunması. 

Nostaljik bir ikon
Albümde The Temptations’tan ‘Girl (Why You Want to Make Me Blue)’ ve ‘Papa Was a Rolling Stone’; Stevie Wonder’dan ‘Uptight (Everything’s Alright)’, ‘Blame It On the Sun’ ve ‘Never Dreamed You’d Leave in Summer’; The Supremes’ten ‘Love Is Here’ ve ‘Now You’re Gone’ parçaları 60’ların Motown ruhunu fazlasıyla hissettiriyor. Ancak sanatçının ilerleyen yaşıyla birlikte sesinin eski azametini kaybetmesi Collins’in sevenlerini üzecek bir detay olarak göze çarpıyor. Üstelik ‘Going Back’in sanatçının sekiz yıllık aradan sonra çıkardığı sekizinci ve büyük ihtimalle son stüdyo kaydı olduğu düşünülürse, yeni şarkılar bekleyen Colllins hayranlarının hayal kırıklığına uğrama ihtimali de var.
Bilindiği gibi Phil Collins, Leonard Cohen veya Bob Dylan gibi entelektüel yanı ağır basan eserlerle değil de bir popüler kültür fenomeni olarak kendisini dünyaya kabul ettirdi. Ancak yıl 2011 ve dünya pop müziğine yön veren isimler Lady Gaga ve Justin Bieber olunca… Phil Collins de 80’lerde ve 90’larda elde ettiği başarılarla yetinip köşesine çekilmeyi uygun görmüş. Çünkü işler maalesef 20 yıl önceki gibi yürümüyor. Müzik dünyasının seksist ve vahşi dişlileri günümüzde kendisine benzemeyeni un gibi öğütüyor. Bu hafif kel ve fazlasıyla karizmatik müzik adamı ise kendisini MTV değirmeninden kurtarmak için nostaljik bir ikon olarak anılarda kalmayı seçiyor. Elbette sanatçının bu tercihinde kötüye giden sağlık durumu ve gittikçe ilerleyen yaşının da payı var. Phil Collins’in bizzat kendisi müziğinin zamana mağlup düştüğü yanılgısına kapılsa da unutulmaz hitleri ve bütün sahiciliğiyle günümüzün şişirme şöhretleri karşısında hükmen galip geldiğini kabul etmek gerek.
Phil Collins/Going Back/EMI