Işıltılı, ihtiraslı ve hüzünlü

Roisin Murphy ismi kulağına yabancı gelenler hafızalarını biraz zorlarsa, Moloko'nun 'zaman çok zaman alıyor' diyen sözü ve vurucu akustik gitar melodileriyle unutulmaz parçası The Time is Now'ın videosundaki o delici...
Haber: N. BUKET CENGİZ / Arşivi

Roisin Murphy ismi kulağına yabancı gelenler hafızalarını biraz zorlarsa, Moloko'nun 'zaman çok zaman alıyor' diyen sözü ve vurucu akustik gitar melodileriyle unutulmaz parçası The Time is Now'ın videosundaki o delici bakışlı, puslu sesli sarışın kadını hatırlayacaklardır. Murphy, Moloko dağıldıktan sonra çıkardığı, kendi adını taşıyan ikinci solo albümüyle yeniden gündemde.
Murphy ilginç bir popüler kültür figürü. Sanki moda dünyasıyla, müzik dünyasının arasında onun için ayrılmış özel bir alanda ikamet ediyor. Dinlenen müzikten, gidilen filme her türlü tüketimin, satın alınan yaşam tarzını oluşturduğu bir dönemde, imajın neredeyse her şey demek olduğu aşikâr. Aslında, bu durumda popüler kültürle modanın arasında bir çizgi çekmek de olanaksız elbette; ikisi de birbirinden doğuyor ve birbirini yaratıyor. Sadece Madonna'nın 80'lerin modasının oluşmasındaki etkisini düşünürsek... Roisin Murphy'nin yeni albümünün sanat yönetmeni Scott King, Londra merkezli moda ve yaşam tarzı dergisi Sleazenation'ın kreatif direktörüyken, Murphy dergide çıkacak bir moda foto-hikâyesi için poz vermiş ve dergiye kapak olmuş. Yeni albümünün tanıtımında Elle dergisine verdiği röportaj için çekilmiş ve kendi gardırobundan giysileri içindeki fotoğraflarında da bir haute couture kataloğundaki top modeli andırıyor.
Madonna, Diana Ross, Goldfrapp vs.
Dublin doğumlu Roisin Murphy ailesiyle taşındığı Manchester'da 16 yaşındayken tanıştığı Mark Brydon'la, elektronik pop ikilisi Moloko'yu kurdu ve 2002'de dağılana kadar çıkardıkları dört albümde Sing It Back, The Time Is Now, Fun for Me gibi başarılı şarkılara imza attılar. Yoluna yalnız devam eden Murphy'nin, Londra'da prodüktör Matthew Herbert'le birlikte yaptığı deneysel çalışmaların meyvesi Ruby Blue 2005'te yayınlandı. Stüdyodaki doğal seslerin vs. kayıtlarını da içeren çalışma avangard bir elektronik pop albümü olarak olumlu eleştiriler aldı. Murphy kısa süre önce çıkardığı Overpowered'da bir önceki albüme göre daha kolay ve daha popüler bir sound yakalamış.
Overpowered, Murphy'nin 80'ler synth'lerinin katmanları arasında duman gibi dağılan güzel sesiyle retro bir albüm. Birçok açıdan da, Madonna'nın Confessions on a Dance Floor adlı son albümüyle paralellikler gösteriyor; 70'lerin ve 80'lerin pop ve dans müziklerine direkt referanslarla. Albümün açılış parçası Overpowered örneğin, Confessions'ın açılış parçası Hung Up'ı açıkça çağrıştırıyor. Murphy bu albüme geçmişte dinlediği dans ve house müziklerini günümüzün müzikal çerçevesi içine yerleştirmek fikriyle girişmiş. You Know me Better, Checkin on Me bir taraftan Whitney Houston'dan Madonna'ya 80'lerin karakteristik pop parçalarına diğer taraftan Pet Shop Boys'ların vs. synth popuna gidip geliyor.
Murphy'nin skalası zengin ses rengi elbette ki albümün en güçlü yanı. Let me Know, Movie Star synth'lerle kurulu dans müziği çatısı altında yine melodik pop vokalleriyle, tam da albümün basın bültenindeki ifadeyle "tedirgin popla, karşı konulmaz disko"nun başarıyla yanyana gelişinin altını çiziyor. Albümün en iyisi "prehistorik bir denizden geldik... hepimiz hayvanız" diye giden garip sözleri bu muhteşem vokalde erotik bir ton barındıran ve albümdeki diğer parçalara kıyasla hayli minimalist Primitive. Dans ve synth popun kristalize bileşimi efektlerle zengin Dear Miami; Murphy'nin sesinin renklerinde pek çok göndermeyi birlikte taşırken, Cry Baby, Goldfrapp'dan Diana Ross'a şaşırtıcı referanslarıyla zengin. Murphy'nin albümü düşünürken vakit geçirdiği Sheffield'da bir zamanlar unutulmaz, kült elektro pop albümleri yapan PULP'ı anımsatan robotik erkek geri vokalleriyle Tell Everybody ise albümün en iyilerinden.
İngilizce'deki glamorous kelimesine bir karşılık aradığımızda "göz kamaştırıcı bir cazibeye sahip" gibi bir anlama ulaşırız. Aslında "glamorous" güzelliğin biraz ötesinde bir nüansı işaret eder. Parıltılı, ışıltılı hani tam gerçek değil gibi olan bir güzelliktir bu. Murphy'nin imgesindeki göz kamaştırıcı ışıltı, müziğine de alabildiğine yansıyor. Hani, Overpowered albümü en iyi nerede gider diye sorana; uzun zamandır beklenen bir cumartesi gecesi öncesinde, bir kadeh Baileys eşliğindeki upuzun giyim-saç-makyaj merasimi esnasında, hafif narsist bir kadının CD çalarında, diye bir yanıt başka söze gerek bırakmayacak kadar...
Roisin Murphy/Overpowered/EMI