Karine'den Sezen şarkıları

Naim Dilmener'e inat, en sevdiğimiz şarkıcı denilince vereceğimiz tek cevap var: Sezen Aksu, bitmiştir! Ve son günlerde bu sevgimizin ne kadar haklı olduğuna bir kere daha şahit olduk.
Haber: NAZAN ÖZCAN / Arşivi

Naim Dilmener'e inat, en sevdiğimiz şarkıcı denilince vereceğimiz tek cevap var: Sezen Aksu, bitmiştir! Ve son günlerde bu sevgimizin ne kadar haklı olduğuna bir kere daha şahit olduk. Amerika'da yaşayan şarkıcı Karine Hannah da Sezen Aksu'yu o kadar severmiş ki, Sezen Aksu şarkılarından oluşan bir albüm yayınladı. Adı 'I'll Be All Right'. Ki bu şarkı 'Kaç Yıl Geçti Aradan'ın "gavurca"sı. 'Drink' Ahmet'in, 'Someday' Gidemem'in, 'Dance' Şarkı Söylemek Lazım'ın, 'Belly Dance' Oynama Şıkıdım Şıkıdım'ın, 'Come Home' Bile Bile'nin, 'Gonna Love' Arka Sokaklar'ın, 'Yeah' Seni Yerler'in, 'And Now' Tutunamadım'ın ve 'Crash & Burn' ise Kalp Unutmaz'ın Frenkçesi oluvermiş. Tabii ki şarkılar neredeyse bambaşka. Alttan alttan Sezen Aksu'nun malı olduğu hissediliyor, hatta bir Crash & Burn'de Sezen Aksu'nun geri vokali var ama Sezen Aksu şarkıları bu albümde daha Amerikan ve daha pop. Albüme New York'ta yaşayan müzisyen Ayhan Şahin'in katkısı epey fazla. Karine Hannah ise belli ki aşkla söylemiş bütün şarkıları. Tabii ki telefona yapıştık ve Karine Hannah'ı tanıyalım dedik. Daha yaşına basmamış Julian'ın annesi olan 78 doğumlu Hannah, aslında Kanada Montreal'li. Dört yaşında şarkı söylemeye başlamış. "Annem benimle birlikte odamda oturur, şarkı söylememi dinlerdi, beceremediğim yerlerde düzeltirdi, bunu da hiç üşenmeden defalarca yapardı" diye anlatıyor. Müzik okumuyor ama 15'inden sonra televizyon şovlarında şarkı söylemeye başlayınca bayağı ilgi çekiyor. Kanadalı eleştirmenlerden "genç Barbra Streisand" yakıştırması geliyor. Daha çok onun şarkılarını söylediği için. Talihi açık olmalı ki, bir televizyonda şarkı söylerken Celine Dion dinliyor ve düğününde şarkı söylemesini istiyor. Kim kaçırır böyle bir fırsatı? O da kaçırmamış elbet! Ardından Celine Dion, Meatloaf ve Bonnie Tyler için şarkılar yazmış Jim Steinman'la çalışmalar ve bunların bir kenara konulmasından sonra da Sezen Aksu cover'ları olan ilk albüm geliyor. "Benim tutkum şarkı söylemek ve bunu iyi yaparak insanları iyi hissettirmek" diyor Hannah. Bunu Sezen Aksu'yla yapması da bize daha fazla iyi hissettiriyor.
Sezen Aksu'yu nasıl keşfettiniz?
Aslen Ankaralı olan ama şu anda New York'ta yaşayan çok iyi bir şarkı yazarı ve prodüktör alan arkadaşım Ayhan Şahin, bana dinletti Sezen Aksu şarkılarını. O da aslında şarkılara bayılacağımı düşünerek dinletmiş. Kendisi de ağır bir Sezen Aksu hayranı. Dinleyince o kadar beğendim ki, '1945'i kayıt etmeye karar verdik. Sonra Sony'den biri şarkıyı Sezen'e vermiş, o da dinlemiş ve çok beğenmiş.
Sezen Aksu'nun müziğinde sizi etkileyin neydi?
Sezen'in gerçekten zor bulunur hatta bulunmaz bir ses tonu var ve melodileri harika. Şarkıları söylerken gerçekten çok tutkulu ve ben de buna bayılıyorum.
Peki Sezen Aksu şarkılarını İngilizce söylemek fikrine nasıl geldiniz?
Ayhan ve ben Sezen Aksu'nun gerçekten çok güzel şarkıları olduğunu ve bu şarkıların Türkiye dışında da bilinmeyi hak ettiğini düşündük doğrusu. Aynı zamanda Sezen Aksu'nun da şarkılarının başka ülkelerde dinlenmesini isteyeceğini de tahmin ediyorduk. Ben de bu işi yapan kişi olmayı istedim tabii ki!
Projede sizi en çok heyecanlandıran ne oldu?
Tabii ki en heyacanlı bölüm Sezen Aksu'nun şarkılarını İngilizce olarak tekrar yaratmak ve onlara yeni bir nefes vermekti. Bir şarkıyı başka bir dile çevirip onu tekrardan düzenleyince ne kadar değişebileceğini görmek gerçekten çok heyecan vericiydi. Her şarkı tamamen farklı bir hale bürünüyor. Yani nasıl anlatayım, mesela pizza yemek gibi. Pizzanın içinde her zaman yediğinizde keyif aldığınız peynir olur ama bazen değişiklik ve tat farklılığı olsun diye üzerine et koymaya karar verirsiniz. O da gerçekten güzel ve değişik bir tat daha katar.
Sezen Aksu'yla tanıştınız mı?
Evet, Sezen New York'a geldiğinde. Şarap içtik ve şarkı söyledik birlikte. Gerçekten büyülü anlardı. Çünkü onunla zaman geçirmek çok eğlenceli. Tam bir özgür ruh ve hayatı dolu dolu hatta dibine kadar yaşıyor. Ayrıca çok da cömert bir insan. Yani tam bir sanatçı.
Peki albümü dinledi mi? Yorumu ne oldu?
Evet dinledi ve çok sevdi. Tabii ki şimdi Amerika'da iyi satmasını ve tabii ki tanınmasını istiyor. Tabii biz de! Buradan hemen Sezen Aksu hayranlarına sesleneyim: İnanın şarkıların bu halini de çok seveceksiniz. Amazon.com'dan alabilir herkes.
Sezen Aksu dışında Türk müziği hakkında ne biliyorsunuz?
Ayhan sayesinde dinlediğim Tarkan'ı biliyorum mesela. Türkçe şarkılar da söyledim: '1945', 'Sırtımda Aşkın' ve 'Kaçıncı Terkediş Bu' gibi. Aslında Türk müziği ve kültürü beni çok çekiyor. Tabii ki Türk yemekleri! Yani bu aralar Türk olan her şeyi seviyorum.
Özellikle Amerika ve Kanada'da müzik eleştirmenlerinden ne gibi eleştiriler geldi albümle ilgili?
Şimdiye kadar hep pozitif eleştiriler var. Genellikle güçlü melodilerden ve bazı şarkıların eğlenceli sözlerinden bahsediyorlar. Biz de bu arada Türk, Amerikan ve Kanada cemaatine ulaşıp Sezen Aksu'yu tanıtmaya çalışıyoruz. Sezen Aksu'yu bilmeyenler bile şarkıları sevdiklerini söylüyor.
Şarkıları yeniden yaparken hiç dokunmamanız gereken yerler olduğunu düşündünüz mü?
Aslında prodüktörler şarkıları yaparken şarkıları yalnızca Amerikan dinleyicisine yaklaştıracak kadar değişiklik yaptılar. Vokal olarak ben Sezen Aksu'nun melodilerine ve tarzına elimden geldiğince sadık kaldım. İyi bir şeyi niye değiştireyim ki diye düşündüm!