Kazanacağımız bir dünya var!

Kazanacağımız bir dünya var!
Kazanacağımız bir dünya var!
Yeni bir dünyayı kurmayı İstanbul'da tartışıyoruz: 16-20 Nisan'da Marksizm 2014 toplantıları var
Haber: ŞENOL KARAKAŞ / Arşivi

80 ve 90’ların aksine, yeni milenyumda dünyayı ezilenlerin mücadeleleri şekillendiriyor. IMF, DTÖ ve G8 gibi küresel kapitalizmin efendilerinin yönetim araçlarına karşı gelişen isyanlar, Batı emperyalizminin Afganistan ve Irak işgallerine karşı harekete geçen milyonlar, ekonomik krizin faturasını patronlara kesmek için harekete geçen örgütlü işçiler, yoksulluğa ve neoliberalizme karşı dünyanın dört bir yanında mücadele edenler, Ortadoğu’da diktatörleri alaşağı eden halk ayaklanmaları, İspanya’dan Gezi Parkı’na özgürlük isteyen genç aktivistler…
Türkiye de dünyadaki bu heyecanlı tablonun bir parçası. AKP şimdilerde katilleri ve ırkçıları sokağa salsa da, bir asırlık askeri vesayet rejimi büyük yara aldı. Darbe karşıtları kazandı, muhtıralar ve kanlı kaos planları püskürtüldü. “Hepimiz Ermeniyiz” diyenler, Türk milliyetçiliğinin temellerini sarstı. Barış isteyen ve direnen milyonların mücadelesi, çatışmasızlık ortamını ve Kürt halkının özgürlüğünün tartışıldığı çözüm sürecinin başlamasını sağladı. AKP’nin nobranlığı, otoriter hamleleri, neoliberal programı ise Gezi direnişiyle duvara tosladı. Devlet içindeki kirli ilişkiler, savaş planları, yolsuzluk ve rüşvet ağı dahilinde pislikler ortaya saçıldı.

Ne AKP ne CHP

Bütün bu yoğun gündem içinde göze çarpan en büyük eksiklik, AKP’ye oy veren yoksulları ondan geri kazanacak, özgürlük talepleriyle hiçbir alakası olmayan ırkçı CHP- MHP muhalefetinin yapamadığını yapacak, kitlesel bir sol muhalefetin yokluğu. DSİP’in evsahipliğinde düzenlenen Marksizm 2014 toplantıları, böyle bir ihtiyaca yanıt vermek için, “Ne AKP neoliberalizmi ne CHP Kemalizmi” diyenlerin sesi olmak için düzenleniyor.
Bir dizi özgürlük mücadelesinde yer alanlar, önümüzdeki dönemde neler yapacaklarını, antikapitalist ve özgürlükçü bir alternatifi nasıl inşa edeceklerini tartışacaklar.
Daha önce 2012 yılında bu toplantılara konuk olan Terry Eagleton, 16 Nisan Çarşamba saat 19.00’da “Karl Marx’ın Devrim ve Özgürlük Perspektifi” başlıklı oturumda konuşmacı olarak yer alacak. 17 Nisan akşamı ise “Kitlesel Özgürlükçü Muhalefeti Nasıl İnşa Edebiliriz?” başlıklı toplantıda LGBTİ bireyler, sosyalistler, Ermeni soykırımının tanınması için kampanya yapanlar, başörtülü kadınlar, iklim ve çevre aktivistleri, azınlıklar, Kürtler, AKP-CHP kamplaşmasına nasıl bir alternatif yaratmaları gerektiğini tartışacaklar.

23 başlık

18 Nisan Cuma akşamı, İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder, DSİP Eşbaşkanı Şenol Karakaş ve gazeteci Cengiz Aktar, Kürt sorununda çözüm sürecinde yaşanan gelişmeleri değerlendirecekler. Yine Cuma günü 17.00’de, Ahmet Ümit, “Polisiyede Mülkiyet ve Suç İlişkisinin Evrimi” üzerine konuşacak.
Cumartesi günü, İngiliz Marksist Alex Callinicos, “1914-2014 Savaş, Kriz ve Devrimler Yüzyılı” ve “21. Yüzyılda Sol Hareketler ve Antikapitalist Alternatif” başlıklı oturumlarda yer alacak.
Marksizm 2014’te Pazar günü ise “100 Yıllık İnkârın Sonu: Ermeni Soykırımı ile Yüzleşme” başlıklı bir forum düzenlenecek. Toplamda 23 ayrı başlıkta tartışmaların yürütüleceği Marksizm 2014, İstanbul’da Taksim Hill Otel’de düzenleniyor.
Irkçılığa, faşizme karşı, LGBTİ bireylerin, kadınların, işçi sınıfının mücadelelerini örmek, bu mücadelelerin tarihsel deneyimlerini Marksist teori etrafında tartışmak için siz de katılın, ezilenlerin kürsüsünü hep birlikte kuralım. Kazanacağımız bir dünya var!
Daha fazla bilgi için: www.marksizm.biz/ Program için: http://www.marksizm.biz/program