Koleksiyonun 'ko'su

DVD (en azından müzik alanında) her nedense dolaşıma giremedi bir türlü. Oysa bizim de dünyanın parası verilmiş binlerce klibimiz, yüzlerce konser kaydımız vardı.
Haber: NAİM DİLMENER / Arşivi

DVD (en azından müzik alanında) her nedense dolaşıma giremedi bir türlü. Oysa bizim de dünyanın parası verilmiş binlerce klibimiz, yüzlerce konser kaydımız vardı. Şarkılar yayınlanıyor, hatta konserlerin albümleri basılıyordu ama iş görüntüye geldi mi, birileri "Tıp!" diyor, her şey donuyordu. DMC'nin (dreamTürk'ün katkılarıyla) yeni yayınladığı 19 Klip başlıklı DVD, bu donmayı ya da sessizliği muhtemelen tek başına değiştiremeyecek ama nereden bakılırsa bakılsın hoş bir 'toplama'. Bu DVD ve başta her şeyi saklamayı-istiflemeyi marifet bilen (bu satırların yazarının da aralarında olduğu) koleksiyoncular olmak üzere, herkesi çok memnun edecek. Kenan Doğulu'nun Çakkıdısı'ndan Fatih Akın'ın elinden çıkma Sezen Aksu'nun Yanmışım Sönmüşüm Ben'ine, yazımızın başlığını hafifçe değiştirerek ödünç aldığımız (Çarkıfelek'lerden birinde, Mehmet Ali Erbil'e söylenmiş o özlü söz: "Zonguldak'ın 'zo'su") Ajda Pekkan'ın Vitrin'inden (ki, bu klibin de yönetmeni bir başka 'gurbetçi'miz Murat Gönüllü) Zeynep Casalini'nin Dokunma Bana'sına kadar tam 19 klip var bu DVD'de ve hepsi de hem arşivlik hem de youTube'luk-mutubluk. 'Çılgın kalabalık'ın hangi köşesinde yer aldığınıza bağlı olarak, alıp saklayabilir ya da ama öyle ama böyle onunla bununla paylaşabilirsiniz... Aynı şeyi, DMC'nin Pop 2007 adlı yeni karma albümünde de yapmak mümkün. Firmaya bağlı çok sayıda yorumcunun yer aldığı bu albümün ağır silahları Yüksek Sadakat (Belki Üstümüzden Bir Kuş Geçer), Mirkelam (Bir Fotoğraf Çekinebilir miyiz?) ve "Cool Kadın" Ajda'mız. Her biri başka bir albümde yer almış 17 popüler şarkının tamamına bir seferde ulaşabilmek heyecan verici.
Monotonluk yarışması
Sagopa Kajmer'in eşsiz isimlendirmesiyle, giderek "monoton bir maraton"a dönüşmüş hayatı çok değilse de birazcık ilginç ya da başkalarından bir parça daha farklı kılmanın bir yolu da olan koleksiyon işine devam etmek, 19 Klip DVD'sinin yanına eşsiz bir parça daha eklemek için de, İkimizi Anlatan Bir Şey albümünün kutulu, posterli, kartpostallı özel baskısına başvurmak gerek. Bu toprakların görüp görebildiği en aklı başında, kafası en sağlam raper'lerinden (bu sözcüğün ayrıntılarını merak edenleri, wikipedia.org'a havale edebiliriz) Sagopa Kajmer'in, bir diğer raper Kolera ile yaptığı albümün, yeni kutulu özel baskısı, hiç şüphesiz öncelikle rap ve hip-hop dünyasına kendini kaptırmışları hedef alıyor. Kes-yapıştırlı fanzine'lerin, graffiti'lerin içinden geçip duran alternatif müzik dinleyicisinin yolunu, koleksiyon alanıyla kesiştirmesi mantıksız ya da tuhaf gözükebilir ama değil. Bu tür dinleyicinin, bu tür baskıları talep etmesinin nedeni aslında daha farklı bir şey, daha etkileyici bir şey. Bu tür dinleyici, bu tür baskıları alıp bir kenara kaldırmıyor, yeniden ve yeniden defalarca kullanıyor. Posteri asıyor-indiriyor, kesiyor-biçiyor, tarıyor, mail'e ekleyip gönderiyor, başka bir mail ile gelmiş fotoğraf ya da desenlerle birleştiriyor (aslında doğru fiil elbette şu: 'Combine' ediyor). Yani bir koleksiyoncunun, aldıklarını kapalı kapılar-kutular arasında muhafaza etmesinin aksine, hayatın içine salıyor, değiştirip dönüştürürken kendi de değişiyor. "Akım" dediği saniye, değme 'faşo'dan daha faşist bir ruh hali sergileyen raper'dan geçilmeyen bu memlekette, Sagopa Kajmer gibi 'yarın' ile ilgili güzel hayaller kurmaya devam eden bir müzisyenin varlığı hepimiz için büyük şans. Bu özel nüsha, (neo ya da değil) koleksiyoncular için de, bu tür hayallerini diri tutmak isteyenler için de büyük fırsat.
Müziğin okunabilir bir şey de olduğuna, en azından bu konuda bir şeyler okunduktan sonra dinlendiğinde, kulağın bambaşka ses ve nüanslar yakalayabileceğine inananlardan olan ve popüler müziğimiz için çok emek vermişlerden Münir Tireli'nin Türkiye'de Grup Müziği başlıklı incelemesinin ikincisi, bu firma tarafından yayınlandı. İlk kitap "1957-1980, Bir Metamorfoz Hikâyesi" alt başlığını taşıyordu. İkinci kitabın alt başlığı ise "1980'ler". Bu da demektir ki, Tireli işin devamını getirecek ve müziğin olmazsa olmaz şart ve kıstası 'grup'ların tarihi, günümüze kadar bağlanacak.
Dinlemek, okumak, seyretmek. İlki olmadan zaten olmaz. İkincisi bambaşka kapılar açıyor 'dinleyici'nin önünde, yani bu da olmazsa olmaz. Ama (en azından bugünlük ve bu yazıda ciddiye alınmamış gözüken) üçüncüsünü de ciddiye almak gerekebilir. Genç kuşak böyle söylüyor ve bir bildikleri (inşallah) vardır.
Bulursanız kaçırmayın
DMC'nin "19 Klip" DVD'si, "Pop 2007" CD'si ve başta Yeni Türkü'nünkiler olmak üzere, üçer disklik bütün 'Koleksiyon' kutuları
DMC'nin çok çok diskli Sezen Aksu ("Kaybolmayan Yıllar") box-set'i
Sony&BMG'nin, başta Demet (Sağıroğlu) ve Sibel Alaş'ınkiler olmak üzere bütün kutuları
Universal (ya da Neşe Müzik'in), başta Ebru Gündeş ve Serdar Ortaç'ınkiler olmak üzere, özel ambalajlı-posterli bütün kutuları
Odeon'un dört disklik Nilüfer kutusu
Başta "İkimizi Anlatan Birşey" (Melankolia Müzik) olmak üzere, Sagopa Kajmer'in her şeyi
Başta Metin Solmaz'ın "Türkiye'de Pop Müzik" ve Bülent Aksoy'un "Avrupalı Gezginlerin Gözüyle Osmanlılarda Musıki" olmak üzere Pan'ın elinden çıkmış her şey
Münir Tireli ve arkaplan'ın her ama her şeyi
Record Collector dergisi