Konserler arası zor seçim

Konserler arası zor seçim
Konserler arası zor seçim
Bu yıl 23'üncüsü düzenlenen Akbank Caz Festivali'nde, konserlerin yanı sıra film gösterimleri, paneller ve atölyeler de var. Festivaldeki en dikkat çekici isimlerden biri, Etiyopya'nın efsanevi müzisyeni Mulatu Astatke
Haber: N. BUKET CENGİZ / Arşivi

İstanbul ’da bu sonbahar kültür sanat hayatı Bienal’in ışıltısıyla başladı. Bir yandan Bienal devam ederken, ülkemizdeki en önemli iki caz festivalinden biri olan Akbank Caz Festivali 25 Eylül ’de başlıyor ve 12 Ekim’e kadar devam edecek. Gerek İKSV’nin düzenlediği İstanbul Caz Festivali, gerekse de bu yıl 23. kez gerçekleştirilecek Akbank Caz Festivali, ülkemizdeki müzikseverlerin ufkunu genişletmek anlamında büyük öneme sahip.
Bazılarımız, grupları sanatçıları tanımadıkları için bu festivallere ilgi göstermiyor. Ama, böyle davranmak aslında, tam da bu tür etkinliklerin anlamını ıskalamak oluyor. Bu festivaller, temel çizgileriyle, popüler müzik organizasyonları gibi, birçok kişinin tanıyıp dinlediği grupları getirip sunan kitlesel etkinlikler değil. Bunlar, müzikseverlerin tanımadıkları grup ve sanatçılarla hatta tanımadıkları müzik türleriyle tanışmalarını sağlamak gibi bir işleve sahip. Program içinde sevdiğimiz, dinlediğimiz isimler vardır elbette; kimimizin daha çok, kimimizin daha az ya da hiç. Ola ki, tanıdığımız hiç grup yok festival programında; bu, festival web sitesine girip gelecek grupları inceleyerek tadımlık birkaç şarkılarını dinlemeye ve hoşumuza gidenlere bilet alıp bir keşif heyecanıyla konsere gitmeye engel değil ki!

Dünyadan sesler

Bu yıl Akbank Caz’ın gerçekten baş döndürücü zenginlikte bir programı var. Burada programdaki isimlerden tek tek bahsetmeye olanak yok elbette. Festival web sitesi çok iyi hazırlanmış, bize grup ve sanatçılara ilişkin özlü bilgi veriyor ve o sanatçıların hangi albümü dinlenmeli öneride bulunuyor. Artık; Deezer, Myspace, Last FM gibi kanallardan, merak ettiğimiz grupların müziklerini kolayca ve hiçbir masrafa girmeden dinleme olanağımız olduğu için işimiz kolay.
Bu festivalin en özel akşamlarından biri, belki de birincisi, Mulatu Astatke’nin 5 Ekim’de Lütfi Kırdar’da vereceği konser olacak. Astatke’nin vibrafon, Wurlitzer piyano ve perküsyon çalacağı konser boyunca sahnede saksofon, bas klarnet, flüt, trompet, çello, piyano, klavye, kontrabas, perküsyon ve davul başında yer alacak topluluğa Hüsnü Şenlendirici ve Mısırlı Ahmet eşlik edecek. Etiyopyalı sanatçı, ülkesindeki zengin müzikal mirası cazın olanaklarıyla buluşturarak hayranlık uyandırıcı parçalar yaratıyor. Müziğinde dingin ve gerilimli armoniler birbirleriyle durmadan yer değiştirirken, sanatçının sesler yelpazesindeki tonlar adeta sonsuz gibi geliyor kulağa. Astatke konseri, sadece Akbank Caz’ın değil, 2013 yılının en önemli konserlerinden biri olarak hatırlanacak.

Melodiler imgelerle buluşurken

Bu festivalde sinema bir tema olarak çeşitli şekillerde beliriyor. Georges Méliès Cine-Concert gecesi; Cinema, Circus & Spaghetti - Sex Mob Plays Fellini: The Music of Nino Rota konseri dışında, Mulatu Astatke’nin Jim Jarmusch filmlerinin müziklerini yapan kişi olması da konserine farklı bir boyut kazandırıyor. Festivalde sinema temasının en öne çıktığı gece ise David Lynch presents Chrysta Bell başlıklı konser olacak. Sanatçının, David Lynch’in yapımcılığıyla ortaya çıkmış olan 2012 tarihli ‘This Train’ albümü, tam da Lynch’in filmleri gibi esrarlı, karanlık ve erotik bir atmosfere sahip. Bell’in biraz Portishead’in Beth Gibbons’ını çağrıştıran büyüleyici sesi, puslu sinemaskop havanın böylesine kusursuzca yaratılmasında asli öneme sahip. Babylon, bu konser için harika bir mekan seçimi olmuş; akılda kalıcı bir festival anısı olacağına şüphe yok.

Müzik hiç susmasın!

Festivalde Enrico Rava Tribe, Harriet Tubman’la sahne alacak olan Cassandra Wilson ya da Nicholas Payton gibi büyük isimlerin arasında pek dikkat çekmese de kaçırılmaması gereken konserlerden biri de Natalia Mann Trio’nunki. Günümüz arp sanatçıları arasında saygın bir yeri olan ve bu kadim çalgıya güncel bir ruh katmak anlamında özel bir önemi olan Natalia Mann, hayatının sekiz yılını geçirmiş olduğu İstanbul’da İzzet Kızıl ve Göksel Baktagir gibi, ülkemizin önde gelen caz sanatçılarıyla işbirliği yaptı. Festivalde Natalia Mann Trio olarak gerçekleştirilecek konserde Mann’ın arpına, perküsyonuyla İzzet Kızıl ve basıyla Dine Doneff eşlik edecek.
Cienmatic Orchestra kültünün takipçileri Submotion Orchestra, hiphop’u farklı tarzlarla buluşturan yaratıcı işlere ilgi duyanlar Chris Dave and the Drumhedz featuring Yasiin Bey ve Chinese Man, elektro swing ve kabare tarzı sevenlere de The Real Tuesday Weld konserlerine ilgi gösterecektir. Programda o kadar çok gidilesi konser var ki, seçim yapmak gerçekten zor. Bu yazı sadece birkaçından bahsedebildi. Zira, büyük özverilerle ortaya konan bu tür festivallerin sürdürülebilmesi için sponsor desteğinin yanında salonların dolmasına da çok fazla ihtiyaç var.
www.akbankcaz.com