Metalin ilahlarıyla son defa

Metalin ilahlarıyla son defa
Metalin ilahlarıyla son defa
Müziği bırakacağını açıklayan Judas Priest, 2008'deki ilk Türkiye konserinden sonra tekrar memleketimizde
Haber: ONUR ANUL / Arşivi

Çıkış noktası ağır sanayi olan ve sahne performansıyla enstrüman kabiliyetine dayanan heavy metal, bugünlerde her şeyin bilgisayardan tek tıkla kotarıldığı, dijital döneme yenik düştü. Buna rağmen eski dinleyiciler bu türün altın çağını yaratan gruplara gittikleri her yerde hak ettikleri değeri teslim ediyor. Judas Priest o şaşaalı günlerden bize yadigar kalan isimler arasında. 

Dile kolay tam 40 yıl boyunca kendisinden sonraki müzisyenlere ilham veren Judas Priest, son dünya turnesiyle kariyerine nokta koyacak. Artık yaşları 65’e dayanan heavy metalin ağır abileri, bugüne kadar altın plaklarla taçlanmış 16 albüme ve birçok unutulmaz sahne performansına imza attı. Grubun efsane kadrosu vokalde Rob Halford, gitarlarda K.K. Downing ve Glenn Tipton, basgitarda Ian Hill ve davulda Scott Travis’ten oluşuyor. Fakat Priest veda turnesini açıkladıktan sonra emektar gitarist K.K. Downing gruptan ayrıldı ve onun yerine 31 yaşındaki genç gitarist Richie Faulkner ekibe katıldı. 

İngiltere’de kurulan grup, ismini Bob Dylan parçası ‘The Ballad of Frankie Lee and Judas Priest’ten alıyor. Ancak grubun ünlü ozanla bağı sadece bununla sınırlı değil. Joan Baez’in Dylan’a yazdığı rivayet edilen ‘Diamonds and Rust’ı da yorumlamışlığı var. Priest kendi tarzına uyarladığı cover’lardan ziyade vizyonerliğiyle müzik dünyasının vazgeçilmezleri arasına girdi. Judas Priest ile birlikte rock müzik ve metal türevleri evrim geçirdi, gelişti ve değişime uğradı. Yaptıkları müzikle speed ve power metal gibi tarzlara öncülük ettiler. Konserlerde ve kliplerde içersinde boy gösterdikleri levhalı, zincirli, zımbalı deri kostümleri bir dönem metal müzik dinleyicisinin ve icracılarının üniforması haline geldi. 

Klasik heavy metal çizgisinin en nadide örneklerini sunan grup, kariyeri boyunca ödün vermediği müzikalitenin ödülü olarak dinleyicileri tarafından ‘Metal Gods/Metal Tanrıları’ unvanına layık görülüyor. İlk çift gitarlı heavy metal grubu kabul edilen Priest, geniş vokal aralığına sahip Rob Halford’un operatik yorumuyla ligindeki diğer topluluklardan ayrı tutuluyor. 

İkinci kez İstanbul ’da 
‘Painkiller’, ‘Living After Midnight’, ‘Hell Bent For Leather’, ‘Electric Eye’, ‘Breaking The Law’ ve ‘Metal Gods’ gibi unutulmaz şarkılarıyla tarih yazan Judas Priest, son stüdyo kaydı ‘Nostradamus’u üç yıl önce yayınlamıştı. Albümün tanıtımı için çıktığı dünya turnesi kapsamında da buralara kadar uğrayıp ilk Türkiye konserini verdi. Judas Priest’in 2008’deki ilk Türkiye konserinden tam üç yıl sonra tekrar memleketimize uğrayacağını herhalde o günlerde kimse tahmin edemezdi. Bu kez veda etmek için yollara düşen ekip çıktıkları turneye mezar taşı yazısı anlamına da gelen “Epitaph” ismini uygun görmüş. Turnelerine verdikleri isimden anlaşılacağı üzere kararlarında gayet ciddiler. Belki ileride solo kayıtlarla karşımıza çıkabilirler ama “Epitaph” turnesi tamamlandıktan sonra yakın gelecekte Judas Priest adı altında konser ve kayıt yapmayacakları konusunda hemfikirler. Bu nedenle gittikleri her yerde efsanelerini yaldızlayacak yaklaşık iki saatlik son bir veda konseri planlıyorlar. İstanbul için büyük buluşma bu akşam 20.30’da Maçka Küçükçiftlik Park’ta. 

Teselli rock’n roll’da 
Vedalar her halükarda hüzünlüdür. Fakat organizatörler bu duruma da bir parça heyecan ve neşe katmanın yolunu bulmuşlar. Efsane grup Judas Priest’in veda konserinde dinleyiciyi teselli etme işini Whitesnake üstleniyor. Grup 11’inci stüdyo albümü ‘Forevermore’un turnesi kapsamında Judas Priest’ten önce sahne alacak.
Deep Purple ile yıldızlaşan David Coverdale buradan ayrıldıktan sonra edindiği tecrübeyle hard rock devi Whitesnake’i kurdu. Müziğe başladığı ilk günlerden bu yana yeni şarkılar yazmaya ve rock’n roll’a doludizgin devam eden Coverdale son albüm ‘Forevermore’daki 13 yeni şarkıyı gitarist Doug Aldrich ile birlikte yazmış. Whitesnake Judas Priest’in veda gecesine tanıklık etmek isteyenleri geçmişten bugüne ulaşan zengin repertuvarıyla görkemli bir zaman yolculuğuna çıkaracak. 

Gecenin sürprizleri sadece Whitesnake ile sınırlı değil. Türk rock müziğinin köklü gruplarından Pentagram ve geçtiğimiz yıl ikinci albümleri ‘Arıza’yı çıkaran Malt da ustaların gövde gösterisine selam çakmak için orada hazır bulunacak. Purple Concerts’in organizasyonuyla düzenlenen tarihi buluşma için Maçka Küçükçiftlik Park’ın kapıları 14.00’te açılacak.