Mor külhaniler

Mor külhaniler
Mor külhaniler

Deep Purple ın konser mek nı Maçka Küçükçiftlik Park.

Deep Purple, bir süredir 2011 Avrupa turnesinde. Grup bu konserler dizisi kapsamında 18 Mayıs'ta İstanbul'a da uğrayacak
Haber: ONUR ANUL - onur.a@hotmail.com.tr / Arşivi

Yolunuz Taksim Tünel’deki müzik mağazalarına düşerse yeni elektrogitarını seçmek için dükkana gelen birinin enstrümanı eline alır almaz tıngırdattığı notalara dikkat etmenizi öneririm. Yüksek ihtimalle ilk denemedeki akorlar ‘Smoke on the Water’a aittir. Gitar müziğinin ABC’si diyebileceğimiz bu parçanın mimarı olan Deep Purple, 68’lerdeki ilk kaydında Hendrix’in meşhur ettiği ‘Hey Joe’ ve Beatles’tan ‘Help’i yorumlamıştı. Daha sonra ‘Lazy’, ‘Highway Star’, ‘Child in Time’, ‘Stormbringer’, ‘Soldier of Fortune’, ‘Perfect Strangers’ gibi unutulmaz şarkılara imza attılar. Ve bir dönem parçalarını cover’ladıkları isimler ile yan yana anılır oldular.
Deep Purple’a ün kazandıran kadro gitarda Ritchie Blackmore, klavyede Jon Lord, mikrofonda Ian Gillan, davulda Ian Paice ve basgitarda Roger Glover’dan oluşuyordu. Efsane grup 43 yıllık tarihinde çok defa müzisyen değişikliği yaşadı. Bu zorlu sürece rağmen üretkenliği devam etti. Ta ki Ritchie Blackmore, Deep Purple’dan ayrılana kadar... Huysuz gitar lordu, bütün kaprislerine rağmen barock’n roll olarak da adlandırılan üslubuyla grubun müziğine çok şey katıyordu. Hırçın gitaristin barok dönem esintili riff’leri ve Jon Lord’un Hammond orguyla dillendirdikleri, klasik müziğin rock ile kesişimini sağlıyordu. Blackmore 93’te grubunu bir turnenin ortasında dımdızlak bıraktığında yerine konserler tamamlanana kadar Joe Satriani getirildi. 

Geleni gideni çok
Kurulduğundan bu yana her daim virtüöz müzisyenlerin çaldığı bir grup olma ayrıcalığını taşıyan Deep Purple, Blackmore’un ardından gitarist arayışına girdi. Ve 1994’te Kansas’lı Dixie Dregs üyesi Steve Morse’u kadrosuna kattı. Morse kusursuz tekniği ve mütevazı kişiliğiyle Deep Purple’a çabuk adapte oldu. İki stüdyo albümü ve bir senfonik konserin ardından 2002’de Jon Lord da ayrılık kararını açıkladı. Lord’un gidişiyle Deep Purple, Blackmore’dan sonra belki de en büyük kaybını yaşadı. Grup klavyedeki boşluğu doldurması için daha önce Rainbow, Ozzy Osbourne, Black Sabbath, Whitesnake ve Gary Moore için çalışan Don Airey ile anlaştı. 

Canlı tarih sahnede
Deep Purple bir süredir 2011 Avrupa turnesinde ve bu konserler dizisi kapsamında İstanbul’a da uğrayacak. Grup, Türk müzikseverlerle 1998’deki ilk buluşmasından bu yana belirli aralıklarla ülkemizi ziyaret ediyor. En son iki yıl önce Kuruçeşme Arena’da sahne almışlardı. 18 Mayıs’taki konser ise Vera Müzik organizasyonuyla Maçka Küçükçiftlik Park’ta düzenlenecek.
Konsere gelecek kadroyu kısaca hatırlayalım: Basgitarda Roger Glover, vokalde Ian Gillan, gitarda Steve Morse, tuşlu çalgılarda Don Airey ve kuruluştan bu yana grupta çalan tek müzisyen olma ayrıcalığını yaşayan emektar davulcu Ian Paice’ı sayabiliriz. Grup konserlerinde genellikle Blackmore’lu altın yılların sermayesinden yiyor. Canlı repertuarlarının büyük bir kısmını ilk dört albümdeki şarkılar kapsıyor. ‘Black Night’, ‘Hush’, ‘Smoke on the Water’, ‘Highway Star’, ‘Lazy’ ve ‘Fireball’ neredeyse her konserde çalınıyor. Ayrıca ister kapris, ister prensip deyin ama Gillan’lı kadro Whitesnake solisti David Coverdale’in Depp Purple döneminde seslendirdiği ‘Burn’ gibi parçalara yer vermiyor. Son dönemlerinden çaldıkları kısıtlı sayıdaki şarkıdan, gitarist Steve Morse’un hünerlerini sergilediği ‘Sometimes I Feel Like Screaming’ ve ‘Anya’ dinleyici tarafından en çok istek alanlar arasında. 

Rock müziğin büyük babası
Rock müziğin soyağacına bakıldığında çatallanan dalların her bir kolunda Deep Purple’ın izine rastlamamız mümkün. Özellikle grubun geçmişinde rol alan birçok müzisyen “öncesinde ve sonrasında” kurdukları oluşumlarla rock tarihine büyük katkıda bulundu. Ritchie Blackmore gruptan ayrıldığında önce Rainbow’u, sonra Blackmore’s Night’ı kurdu. Ian Gillan’ın yokluğunda mikrofona geçen David Coverdale ise Deep Purple defterini kapattıktan bir süre sonra Whitesnake ile müzik kariyerine yeni bir sayfa açtı. Efsane grup kimileri için heavy metal, bazılarına göre hard rock’ın öncüsü kabul edilse de onlar daha çok uzun yıllar rock müziğin büyük babası olarak anılmaya devam edecek.
Deep Purple konseri, 18 Mayıs Çarşamba günü 21.30’da, Maçka Küçükçiftlik Park’ta.


  ETİKETLER:

  Altın

  ,

  Beatles

  ,

  Rock

  ,

  Müzik

  ,

  Star

  ,

  Tünel

  ,

  Avrupa

  ,

  Tarih

  ,

  klasik

  ,

  Konser