Muffin ve cupcake

Geçen akşam davetli olduğum akşam yemeğinde bir tartışmanın ortasında kaldım. Muffin ve cup cakes... Zarif evsahibesi yemek sonrası kahvelerin yanında minicik, çok hoş cupcakeler sundu.
Haber: SERAL TOPKAYA / Arşivi

Geçen akşam davetli olduğum akşam yemeğinde bir tartışmanın ortasında kaldım. Muffin ve cup cakes... Zarif evsahibesi yemek sonrası kahvelerin yanında minicik, çok hoş cupcakeler sundu. Üstleri rengarenk süslü, tam bir lokma ölçüsündeki bu küçük muffinler ne kadar şık olmuş denilince, tartışma da başlamış oldu.
Bu tartışma bana pancake ve krep dönemindekileri anımsattı. Masadaki genel yargı şaşırtıcıydı; muffin İngiliz, cupcake de Amerikalı olanıydı, nasılsa ikisi de tek porsiyonluktu ve görüntüleri de çok benzerdi. Halbuki arkadaşlarımın bilmediği önemli bir nokta vardı ki, bu da muffin ve cupcake arasındaki en büyük farkın yapılışları ile ilgili olduğuydu. Muffinlerin yalnızca tek bir tip hamuru var, ancak içlerine eklenen malzemelerle çeşitlenebiliyorlar. Halbuki cupcakeler bildiğimiz kek gibi hazırlanıyor.
Cupcakeleri iki çeşit hazırlayabilirsiniz. Bildiğimiz kek hamurunu porsiyonluk muffin kaplarında pişirerek ya da kek hamuruna ufalanmış fındık, taze meyve ve parça çikolatalar gibi malzemeler ekleyerek. Benim tercihimi soracak olursanız kesinlikle malzemelileri yapmayı deneyin derim. Zira sade kek hamurları, anneannemizin yaptığı kekin avuç içi bir kaba sığdırılmış halinden başka bir şey değil!
Cup İngilizce'de kahve fincanı veya küçük kase anlamına gelir. Cupcake isminin nereden geldiğine dair bir sürü varsayım dolaşır. Herhalde içlerinden hiç olmazsa bir tanesinin doğru olduğunu düşünüyorum. Benim aklıma en çok yatan teorilerden bir tanesine göre, bu kekler isimlerini, içinde pişirildikleri minik kaplardan alıyorlar. Bazı kaynaklar da, keki yapmak için kullanılan malzemelerin kaplarla ölçülendirildiği için cupcake adı verildiğini iddia ediyor. Örneğin, eskiden İngiltere'de kekin içine konulan ana malzemeler 'bir fincan dolusu şeker', 'bir fincan dolusu tereyağ', 'bir fincan dolusu aroma' şeklinde tariflendirilirdi.
Muffin hazırlarken, iki karıştırma kabına ihiyaç vardır. Bir tanesinde kuru malzemeler, ikincisinde ise yaş malzemeler karıştırılır. Bir de muffinlere kabartma tozu yerine karbonat eklenir ve un olarak kekun tarzı bir karışım kullanılması gerekir. Tereyağın krema kıvamında olması da önemli kurallardan biridir. Her ikisi de kendi içlerinde karıştırıldıktan sonra birbirleriyle karıştırılır. Sert olmaması, üstünün engebeli olmaması ve düzgün bir yüzeye sahip olması için çok fazla çırpılmaması gerekir. Muffinler ortalama 200 derece, önceden ıstılmış fırında maksimum 20-25 dakika pişirilmelidir.
Muffin ve cupcakelerin ortak özellikleri de en az farkları kadar çok tabii. Bir kere görünüşlerinden pek da ayırt edilebildikleri söylenemez. İkisinde de kullanılan pişirme kağıtlarıysa bu keklerin nemli ve daha uzun süre taze kalmalarını sağlar.
İç malzemeleri ne olursa olsun, bu sevimli keklerle özel günlerinizde değişik sunumlar hazırlayabilir; tek tek bir servis tabağına dizip bütün pasta yerine düğün, doğumgünü pastaları yaratabilirsiniz.
Muffin (mafin) temel tarifi
12 adet için
250 gr kekun
100 gr toz şeker
1 adet yumurta
100 gr tereyağ
50 ml süt
karbonat


Karıştırma kabına elenmiş un, şeker ve karbonatı koyup karıştırın. Başka bir karıştırma kabında yumurta, süt ve tereyağı pürüzsüz olana kadar karıştırın. Azar azar metal bir kaşıkla karıştırarak unlu karışıma ilave edin. Yağlanmış muffin kalıplarına paylaştırıp önceden 200 derece ıstılmış fırınınızda 20-25 dakika pişirin. Ilınmaya bırakın.

Cupcake (kap kek) için temel tarif
12 adet için
100 gr tereyağ
125 gr toz şeker
180 gr un
2 yumurta
kabartma tozu


Tereyağ ve şekeri karıştırma kabına koyup el mikseri ile puf puf olana kadar çırpın. Yumurtaları teker teker ilave edin. Elenmiş un ve kabartma tozunu ekleyip yağlanmış muffin kalıplarına veya porsiyonluk kalıplara paylaştırın. Önceden 200 derece ısıttığınız fırınınızda 15-20 dakika pişirin. Soğumaya bırakın. Çikolatalı hazırlamak isterseniz, 1 çorba kaşığı unu azaltıp 1 çorba kaşığı kakao ekleyebilirsiniz. İçine istediğiniz malzemeleri ekleyerek çeşitlendirebilirsiniz. Üstlerini süslemek için de krema veya marzipan hamuru kullanarak istediğiniz renk ve şekiller yaratıp süsleyebilirisiniz.