Muzip infilak

Muzip infilak
Muzip infilak

FOTOĞRAF: GÖRKEM BIÇAKÇIOĞLU

Üçüncü albümü 'Bir Kez Yaşarsın'ı yayımlayan Grizu'nun önümüze rock diye servis edilen bütün o elektrogitar soslu arabesk zırvalardan farkı, icra ettiği müziğin ruhuna uyan haylaz açıksözlülüğü ve samimiyeti
Haber: ONUR ANUL - onur.a@hotmail.com.tr / Arşivi

90’larda yurdun büyük bir kısmında Türkçe pop patlaması yaşanırken, başka mahallelerde de anadilde rock müzik örnekleri yavaş ve emin adımlarla çoğalıyordu. Her daim alternatif kültürün nabzını tutan Güven Erkin Erkal’ın EKO TV’deki programı sayesinde Kramp, Whisky, Ünlü, Kesmeşeker gibi isimler beyazcamdan evlere konuk oluyordu. Haftanın bir günü de olsa dinleyicilerin yeni keşiflere imkan bulduğu 1997’de, Grizu’nun ‘Bütün Bunlar Düş’ klibi ekrana düştü. Videonun gördüğü ilgi grubun ilk albümü ‘Tuzlabuz’un daha çok kişiye ulaşmasını sağladı. Kısa bir süre sonra kulaktan kulağa yayılan ünleriyle kendi dinleyici kitlesi oluşan Grizu ‘Bira ve Kahve’ ile efsaneleşti. Ve ilk albümleri 90’lar Türkçe rock’ın nadide örnekleri arasına girdi. 

Gerçekçi bir yaşam algısı
Çoğunlukla hızlı başlangıçlar, erken tökezletir. Buna bazen dış etkenler kaynaklı talihsizlikler, bazen de ilk yüksek sıçrayışı aşabilmenin kaygısı yol açar. Grizu’nun 12 yıl aradan sonra gelen ikinci albümü ‘Gri’nin gecikmesi de böylesi nedenlere bağlanmıştı. Neyse ki grup gecikmeli ‘Gri’den sonra bu kez arayı çok açmadan ‘Bir Kez Yaşarsın’ ile karşımızda.
İsmini bir maden faciasından alan Grizu üçüncü albümünde dinleyicilerine yaşamın bir rant kavgası ya da ilişki sorunundan ibaret olmadığını hatırlatıyor. Şarkıların hemen hepsinin sözlerinde daha önceki kayıtlarda da olduğu gibi kurucu ve solist Emre Akdeniz’in imzası var. Müziklerde ise Grizu’ya ikinci albümden sonra transfer olan tuşlu çalgılar ustası Mert Topel’in işbirliği ve iş bilirliği göze çarpıyor. Stüdyodaki çalışmalar sırasında İsmail Soyberk, Nurkan Renda, Alen Konakoğlu, Mehmet Esemen gibi ünlü müzisyenler gruba eşlik etmiş. Ancak Grizu’nun çekirdek kadrosu baterist Meriç Memikoğlu, solist Emre Akdeniz, klavyede Mert Topel ile gruba yeni katılan basgitarist Cemre Kabaş ve gitarist Mesut Uğurel’den oluşuyor.
Yeni albümün ilk klibi muzip sözleriyle ilgi uyandıran ayrılık şarkısı ‘Uçan Memeli’ye çekilmiş. Sadece özel kostüm ve makyaj hazırlığı üç haftada gerçekleşen kışkırtıcı videoda grup arkadaşlarının eşlik ettiği vokal Emre Akdeniz, kah yarasa kılığında kah sarışın bir hostes görünümünde arzı endam ediyor. Albümün dikkat çeken duygusal ballad’larından ‘Yollarda’, “Yirmi yıl geçer bir nefes gibi, aniden” diyerek zaman değirmeninin öğüttüğü hayatlara değiniyor. Akustik versiyonunda oldukça etkileyici piyano partisyonları barındıran ‘Babamın Oğlu’ adlı parçanın, albümde iki farklı kaydı bulunuyor. Country riff’iyle açılan ‘Yokuş Aşağı’, “Ömrümün yarısı geçti, ne yapsam diye düşünürken” sözlerine eşlik eden gitarlarla sertleşip, rock’a evriliyor. 

Düsturları varoluşçuluk
Grizu’nun üçüncü albümüne ismini veren ‘Bir Kez Yaşarsın’ ve ‘Eski Kitap ’ insanın varoluşsal sorunlarına değinirken tempoyu yüksek tutuyor. ‘Kırmızı Donlar’ köşe dönücülüğün neredeyse ata sporu haline geldiği memleketimizde sırtını nihilizme yaslayan bir sanatçı tarafından “Boğazda bir ev, spor bir araba/ Bunlar benim için bir numara fazla/ Tüm hayat aslında pembe bir rüya” diye dillendiriliyor.
Son albümde artık bir nevi grubun imzası diyebileceğimiz tebessüm uyandıran ironik sözler Grizu tavrını iyice belirginleştirmiş. Bu sözlere eşlik eden modern sound’un gelişmesinde de kuşkusuz daha önce Tarkan, Nil Karaibrahimgil ve Mor ve Ötesi’yle çalışmış olan Mert Topel’in katkısı var. Grizu’nun önümüze rock diye servis edilen bütün o elektrogitar soslu arabesk zırvalardan farkı, icra ettiği müziğin ruhuna uyan haylaz açık sözlülüğü ve samimiyeti... Şayet 30 yaş üstü ergenlerin birbirinin aynı, ağlak ballad’larından ya da yırtınırcasına feryat eden kadın vokallerden sıkıldıysanız, ‘Bir Kez Yaşarsın’ sizin için denemeye değer bir alternatif olabilir.
Grizu/ Bir Kez Yaşarsın/ On-AIR Records