Naciye yine sahnede

Popüler müziğimizin 'panter kız'ı Seyyal Taner'in, Olcayto Ahmet Tuğsuz ile birlikte yaptığı Leyla adlı albüm, kayıtları elden geçirilerek, yeniden yayınlandı...
Haber: NAİM DİLMENER / Arşivi

Popüler müziğimizin 'panter kız'ı Seyyal Taner'in, Olcayto Ahmet Tuğsuz ile birlikte yaptığı Leyla adlı albüm, kayıtları elden geçirilerek, yeniden yayınlandı: En İyileriyle 2/Naciye. Ossi Müzik, bu tür projelerde yapılması gerekeni tam yaparak yayınladı bu albümü; tıpkı daha önce piyasaya sunduğu tüm albümlerde olduğu gibi. 1986 yılında, yalnızca
'kaset' olarak yayınlanmış bu albümün CD kayıtları cam gibi, üstelik
'bonus'ları da var. Geçmişin 'bir bilen'i Hakan Eren, "bir koleksiyoncudan diğer koleksiyonculara..." şiarından vazgeçmeden planlıyor albümlerini. Eren'in yaptığı, bir LP ya da kaseti olduğu gibi diske transfer etmek ya da beş-on 45'liği biraraya getirerek bunlardan bir albüm çıkarmak değil. Zor yolu seçerek bilinmeyeni-bulunmayanı yakalıyor, telif hakları ve izinler gibi insana göbek çatlatan zorlukları yenmeye çalışıyor. Eren ve firması Ossi'nin bütün bu projeler sırasındaki en büyük takıntısı 45'lik, LP ve kaset gibi yok olmak üzere formatlar üzerinde kayıtlı şarkıları disklere transfer etmek, böylelikle şarkılara, bu dijitale evrilmiş halleri ile yeni bir gelecek sunmak. Bu nedenle hiç yayınlanmamışların peşindeler, deneme kayıtlarının ya da bir yarışmada seslendirilmiş ama bir şekilde gün yüzü görmemişlerin mesela. Yalnızca kaset (yani 'naylon') bir ortam üzerinde piyasaya sunulmuş Leyla albümünün tamamı diske aktarılmış bu yeni baskısında; ilaveten de Taner'in Eurovision macerasından Şarkım Sevgi Üstüne ile, albümün şarkılarından Dünya'nın Eurovision versiyonu.
1978 yılında Nilüfer'li Grup Nazar'ın bir üyesi olarak tanıdığımız Olcayto Ahmet Tuğsuz, popüler müziğimizin yetkin ve cesur isimlerinden biri. Bir tek Seyyal Taner ile yaptığı bu albüm bile, Tuğsuz'un cesaretinin sınırsızlığını gösterebiliyor. Herkesin tavernalarda coşmakta olduğu, "Bay bilmem kim ve kıymetli eşleri de teşrif etmişler..."li o saçma ötesi günlerimizde Leyla gibi bir albüm yapmak için, insanın deli cesaretine sahip olması gerekirmiş. Herkes kendisini kadere-feleğe-şikayete-itiraza vurmuşken, siz kalkın, bütün dünyayı birbirine katmış 'new wave' akımından da izler taşıyan, üstelik toplumsal eleştirisi yerinde ve dozunda böyle şarkılar yapın! Hem de, şarkıları hazırlama nedeniniz olan yorumcunun yeteneğini tam anlamıyla sergileyebilmesi için bütün özelliklerini dikkate alın, onu kollayın, her bir şarkıyı, her şarkının her bir dizesini ona özel kılın! Böyle yapmış Tuğsuz ve bu albümün tekrar yayınlanmasıyla birlikte herkes Tuğsuz ve Taner'in hakkını yeniden teslim edecek ya da etmesi gerekecek.
Şarkılar sevgi üstüne
Biraz da tarih: Hem yurtiçi hem de dışında sinemaya, oyunculuğa merak sarmış Taner'in ilk plağını, Türk popunun önderlerinden Ali Kocatepe yayınladı. O sıralarda, 1 Numara adlı firması ile Türk popuna taklalar attırmaya başlamış olan Kocatepe, Seyyal Taner'i de firmasının sanatçıları arasına katmış ve (1974 yılında) Tanrı Şahidimdir/Şimdi Sen Varsın adlı plağı yayımlamıştı. Bir yıl sonra da ikinci 45'lik geldi: Nene Hatun/Yalnızlığı Sen Bir de Bana Sor. Bu iki plaktan sonra ise, Taner'i ve sesini bütün memlekete ezberletecek olan şarkı yayınlandı: Son Verdim Kalbimin İşine. Seyyal Taner, sonraki plaklarında dönemin favori takımlarından Çiğdem Talu-Melih Kibar ile birlikte çalışmaya başladı. Artık yabancı şarkılara paydos demek gerektiğini düşünen Taner, ilk olarak (son albümü Gece Saat On İki'de Nükhet Duru tarafından da yeniden yorumlanmış olan) Gülme Komşuna'yı yaptı bu ekiple... 1986 yılında, Leyla'lı, Naciye'li yeni albümünü yayınladı sanatçı, sonra da adet olduğu üzere Eurovision elemelerine katıldı. Herkes gibi, Seyyal Taner de yarışanların arasına katıldı. Önce Dünya'yı seslendirdi bu elemelerde, bir sonraki yıl da Şarkım Sevgi Üstüne'yi. İkinci seferinde istediğini elde etmişti sanatçı, birinci olmuş ve Brüksel'deki yarışmaya gitmeye hak kazanmıştı. Seyyal Taner, Şarkım Sevgi Üstüne ile, Brüksel'deki yarışmada dişe dokunur bir sonuç almadan döner memlekete. Ama küsüp çekilecek değildir. Pop dendi mi herkesin binlerce metre uzağa kaçtığı bir dönemde Nanay adlı albümü yayımladı. Sanatçı, sanki geleceği görmüş ve bizden olanla Batılı olanı dört başı mamur bir şekilde birleştirmeyi denemiştir bu albümünde. Ulaşılan nokta mükemmele yakındır ama, ne yazık ki çanlar daha çalmaya başlamamıştır. 1991 yılına geldiğimizde artık şartlar daha uygundur. Bu nedenle, bu tarihte çıkarılan Alladı Pulladı adlı albüm Nanay ile aynı kaderi paylaşmadı ve herkese ulaştı. Seyyal Taner, Yonca Evcimik ve Aşkın Nur Yengi ile birlikte Türk popunu harekete geçiren isimlerden biri oldu. Bunun rüzgarı ile iki yıl sonra Geliyorum'u yaptı. Ama kısa bir zaman içinde şartlar bir kere daha değişmiştir. Bu sefer, geçmiş yılların aksine epeyce fazla isim, albüm ve de rekabet vardır orta yerde.
Ama öyle ya da böyle, Taner popun efendilerinden biridir. Bu nedenle de yeni ya da genç, hiçbir dalga onu tamamıyla dışarda tutmaya muktedir olamaz. O ve şarkıları usul usul bekler, yavaş yavaş tırmanır ve şartlar hazır olduğunda yüzünü gösterir. Şimdi olduğu gibi. Seyyal Taner yeniden aramızda işte; havai fişekler patlasa, konfetiler uçuşsa yeridir. Hoşgeldiniz, sefalar getirdiniz sevgili Seyyal Taner ve Olcayto Ahmet Tuğsuz. Siz zaten mükemmel şarkılara imza attığınızı biliyordunuz; bu albümün yayınlanmasıyla birlikte herkes bilmiş oldu ya da olacak.
En İyileriyle 2/Naciye, Seyyal Taner, Ossi Müzik, 2007
Bulursanız kaçırmayın
Başta "Son Verdim Kalbimin Işine" (Yavuz) olmak üzere, Seyyal Taner'in bütün 45'lik ve LP'leri
Başta "En İyileriyle" ve "Naciye" olmak üzere, Seyyal Taner'in bütün CD'leri
Başta "Sevince" (Balet) olmak üzere, Olcayto Ahmet Tuğsuz'un elinin 'sesinin' ruhunun değdiği her şey
Keşke olsa
Nasıl olursa olsun bir Seyyal Taner-Erkin Koray düeti
Nereden gelirse gelsin bir Seyyal Taner-Gülden Karaböcek düeti
Keşke keşke keşke olsa bir "Rashit featuring Seyyal Taner" projesi